Cera trądzikowa – jak poprawnie o nią dbać? 5 kosmetyków, które działają!

Ogólne
Spis treści

Trądzik najczęściej dotyka osoby w wieku nastoletnim, jednak warto pamiętać, że nierzadko problem ten występuje także u dorosłych. Posiadacze cery trądzikowej powinni zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację, która pozwoli im zminimalizować okresowe nasilanie się problemu. Jeśli chcecie poznać naturalne sposoby na pielęgnację tego wymagającego typu skóry zapraszamy do lektury! 🙂

W przypadku cery z zaawansowanym problemem trądziku niestety nawet najlepiej dobrane kosmetyki nie zastąpią wizyty u dermatologa i co się z tym wiąże często także zastosowaniem odpowiedniego antybiotyku oraz zmianą diety, jednak jeśli problem nie jest zbyt poważny możemy znacząco pomóc sobie poprzez odpowiednią pielęgnację.

Podstawowym i najważniejszym krokiem jest oczyszczanie. Cera trądzikowa wymaga dokładnego i regularnego, ale zarazem łagodnego oczyszczania. Co to oznacza w praktyce i po jakie produkty warto sięgać? Powinniśmy wybierać żele, które nie posiadają mocnych detergentów (szczególnie SLS/SLES) a w zamian zastosowano w nich łagodne substancje myjące. Jednocześnie składniki, które są mile widziane w produktach myjących dla cery trądzikowej to np. kwas salicylowy, węgiel aktywny, ekstrakt z nagietka, wyciąg z liścia oczaru wirginijskiego. To substancje, które złagodzą objawy trądziku, pomogą wyrównać koloryt skóry, dokładnie ją oczyścić oraz poprawić jej koloryt.

Czym myć cerę trądzikową?

Jednym z produktów, które idealnie sprawdzą się do codziennego mycia cery trądzikowej jest naturalny żel myjący polskiej marki Duetus. To produkt, który nie tylko dokładnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia, pozostawia skórę czystą i matową, ale dzięki bogatemu i przemyślanemu składowi przyczynia się do poprawy jej stanu. Substancje myjące zastosowane w tym produkcie są łagodne i nie przesuszają skóry. Zawarte w żelu kwasy: salicylowy i mlekowy przyczyniają się do odblokowania zatkanych porów a także lekkiego złuszczenia, co korzystnie wpływa na ogólny stan skóry. O utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry dba zawarty w żelu sorbitol. Zawarty w żelu ekstrakt z nagietka łagodzi ewentualne podrażnienia i przyspiesza regenerację skóry. Dodatkowo podczas regularnego stosowania żelu zauważyć możemy lekkie rozjaśnienie skóry – to za sprawą wyciągu z lukrecji gładkiej, która jednocześnie wykazuje działanie antyoksydacyjne. Sam żel pachnie przyjemnie i świeżo dzięki zawartości naturalnych olejków eterycznych. Podczas osuszania twarzy koniecznie pamiętajmy, aby użyć jednorazowych ręczników papierowych! Zwykłe ręczniki stanowią często siedlisko bakterii, które mogą dodatkowo przyczynić się do pogorszenia stanu skóry.

Kolejnym krokiem pielęgnacyjnym – obowiązkowym dla wszystkich, bez względu na rodzaj posiadanej cery powinno być jej tonizowanie. To czynność, która pozwala przywrócić skórze jej naturalną barierę ochronną, czyli kwaśne pH. Pamiętajmy, że przetarcie skóry płynem micelarnym nie zastąpi nam zastosowania toniku! Powinniśmy również wystrzegać się toników zawierających alkohol w składzie – ze względu na jego drażniące i wysuszające działanie może przyczynić się do znacznego pogorszenia stanu skóry. Tonik możemy również zastąpić naturalną, roślinną alternatywą – hydrolatem. Wody kwiatowe, które najlepiej sprawdzą się w przypadku cery trądzikowej to: z oczaru wirginijskiego, z czystka, miętowa, rumiankowa oraz lawendowa.

Jaki tonik na cerę trądzikową?

Jeśli jednak zależy nam na intensywniejszym działaniu, lekkim złuszczeniu i rozjaśnieniu skóry warto sięgnąć po tonik z odpowiednimi kwasami. Nasza propozycja to produkt marki Lynia – Tonik żelowy z azeloglicyną do cery trądzikowej. Azeloglicyna zawarta w składzie będzie działała przeciwbakteryjnie i lekko złuszczająco. Składnik ten reguluje również gospodarkę lipidową skóry a hamuje syntezę melaniny (barwnika skóry), co jest wyjątkowo przydatne u osób z trądzikiem pospolitym, trądzikiem różowatym i przebarwieniami. Z kolei zawarty w toniku D-Pantenol i kwas hialuronowy zadbają o nawilżenie skóry, uelastycznią ją, jednocześnie przyspieszając regenerację naskórka. Na naszą skórę korzystnie podziała również zawarty w toniku niacynamid, który reguluje poziom nawilżenia skóry, rozjaśnia przebarwienia posłoneczne oraz zapobiega powstawaniu kolejnych. Jednocześnie przyczynia się do zmniejszenia powstawania zaskórników. Tonik podany jest w formie wygodnej butelki z higieniczną pompką, która dozuje odpowiednią ilość produktu. Jego żelowa konsystencja ułatwia aplikację – możemy go zaaplikować poprzez wacik, jak również wklepując opuszkami palców bezpośrednio na skórę.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Następny krok w pielęgnacji to nawilżanie. To również etap, który „należy się” każdej skórze – również tej trądzikowej. Możemy sięgnąć po:

– serum, pamiętając aby zawierało aktywne substancje dedykowane cerom trądzikowym (np. ekstrakt lub olej z drzewa herbacianego, olej konopny, olej tamanu, olej lawendowy, kwas salicylowy, migdałowy, witaminę C). Po serum aplikujemy odpowiedni krem.

– odpowiednio dobrany olej (raczej w przypadku wieczornej pielęgnacji)  – w tym przypadku najlepiej zmieszać go np. z kwasem hialuronowym lub żelem aloesowym, aby wzmocnić go o działanie nawilżające. Po jakie oleje sięgnąć w przypadku cery trądzikowej? Świetnie sprawdzą się: konopny, tamanu, z pachnotki, z czarnuszki, z pestek malin.

– odpowiedni krem, pamiętając o rozróżnieniu na krem dzienny i nocny. Krem na dzień powinien posiadać lekką konsystencję, umożliwiającą szybkie wchłanianie się produktu. Żaden z używanych przez posiadaczy cery trądzikowej kremów nie powinien zawierać składników komedogennych, czyli zatykających pory. Jakich konkretnie składników powinniśmy unikać? Najlepiej wystrzegać się: oleju kokosowego, parafiny i jej pochodnych, masła kakaowego, lanoliny i jej pochodnych.

Produktem godnym uwagi jeśli chodzi o pielęgnację dzienną cer trądzikowych jest krem marki Duetus. To produkt, który poza lekką formułą wyróżnia bogaty, naturalny skład. Substancje zawarte w kremie to prawdziwi „pogromcy” niedoskonałości. 🙂
Sam krem posiada właściwości lekko matujące, więc świetnie sprawdzi się również pod makijażem, dodatkowo zabezpieczy skórę przed działaniem czynników środowiska.

W składzie kremu znajdziemy:

* nawilżający (ale nie zatykający porów) olej z pestek winogron
* regulujący wydzielanie sebum i pracę gruczołów łojowych olej konopny

* ekstrakt z korzenia łopianu, witaminy: E i B3 oraz węgiel aktywny – ten kompleks składników antyoksydacyjnych zabezpieczy skórę przed negatywnym wpływem środowiska i działaniem wolnych rodników

* naturalny olejek eteryczny z tymianku, który podziała przeciwbakteryjnie, oczyszczająco i odświeżająco na skórę.

 

Pielęgnacja cery trądzikowej to także regularne łagodzenie pojawiających się już wyprysków i przyspieszanie ich gojenia. Kiedy na naszej twarzy pojawią się niemile widziane „niespodzianki” możemy wspomóc się punktowymi preparatami, jednym z godnych uwagi preparatów jest punktowy żel na wypryski marki Sylveco. Zawiera on 5% olejku z drzewa herbacianego o działaniu silnie antybakteryjnym, dodatkowo skład został wzbogacony o łagodzący aloes, d-pantenol i alantoinę.

Nałożony wieczorem punktowo na zmianę pomoże nam w szybszym tempie pozbyć się niedoskonałości.

Świetnym rozwiązaniem jeśli chodzi o punktowe preparaty są również miejscowe, wysuszające plasterki na wypryski koreańskiej marki COSRX. Plasterki wchłaniają wysięk z wyprysku, zapobiegają wtórnej infekcji i ułatwiają gojenie. Produkt jest łatwy w użyciu i skutecznie minimalizuje infekcję. Plaster naklejony bezpośrednio na zmianę wchłania wysięk – gdy już to nastąpi zmienia kolor na biały. 🙂

Peeleng do twarzy trądzikowej

Uwzględniając tygodniowy cykl pielęgnacji warto również pamiętać o regularnym złuszczaniu. Cera trądzikowa potrzebuje regularnego złuszczania, aby zapobiegać zatykaniu gruczołów łojowych.

W większości przypadków posiadaczom cery trądzikowej odradzamy peelingi mechaniczne. Warto natomiast sięgnąć po peelingi enzymatyczne, które delikatnie rozpuszczą martwy naskórek a zarazem przyspieszą gojenie stanów zapalnych (np. Sylveco, Enzymatyczny peeling do twarzy). Jeśli natomiast trądzik nie jest rozogniony, nie występują sączące się zmiany możemy sięgnąć po peelingi mechaniczne, oparte np. na korundzie, dodatkowo wzbogacone substancjami działającymi przeciwbakteryjnie (np. Nacomi, peeling przeciwtrądzikowy).

Raz lub dwa razy w tygodniu warto wygospodarować również czas na maseczkę, która dodatkowo zwiększy efektywność codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

W przypadku cer trądzikowych doskonale sprawdzają się oczyszczające maseczki na bazie glinki (np. z wykorzystaniem glinki zielonej) – cera po zastosowaniu takiej maski jest zmatowiona, widoczność porów zminimalizowana, niedoskonałości lekko zasuszone. Jeśli jednak nie mamy możliwości samodzielnego przygotowania maseczki z glinki możemy sięgnąć po gotowe rozwiązania. Rewelacyjnym produktem w tej kategorii jest naturalna maseczka marki Duetus. Bogata w oczyszczającą glinkę zieloną, regulujący wydzielanie sebum olej z konopi pozostawia cerę gładką, odświeżoną i rozjaśnioną Zawarty w maseczce węgiel aktywny posiada zdolność przyciągania oraz pochłaniania toksyn i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Kwas salicylowy dogłębnie oczyszcza i rozjaśnia powierzchowne przebarwienia. Ekstrakt z lukrecji gładkiej, sorbitol oraz olej z pestek winogron odpowiadają jednocześnie za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia.

A czy Wy macie swoje sposoby na pielęgnację cery trądzikowej? Jakie produkty sprawdzają się u Was najlepiej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + five =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT