Bariera hydrolipidowa – co musisz o niej wiedzieć?

Twarz, Ogólne
Spis treści

Nasza skóra, szczególnie skóra twarzy, jest narażona na działanie wielu czynników zewnętrznych, które niestety bardzo często oddziałują na nią negatywnie. Dodatkowo nakładamy na nią różne produkty kosmetyczne, często eksperymentując i szukając tych jedynych. Ale nasza skóra nie jest bezbronna – kluczową rolę w ochronie naskórka przed takimi czynnikami odgrywa właśnie bariera hydrolipidowa. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem i dlaczego jej odbudowa oraz pielęgnacja jest tak ważna i powinna stanowić podstawę każdej rutyny pielęgnacyjnej?

Czym jest bariera hydrolipidowa?

Zacznijmy od podstaw – bariera hydrolipidowa naskórka to warstwa ochronna skóry. Jest to płaszcz zbudowany z wody (pochodzącej z gruczołów potowych) oraz lipidów (sebum pochodzącego z gruczołów łojowych).

Bariera hydrolipidowa nie tylko zabezpiecza przed ucieczką wody, ale także:

  • utrzymuje skórę w dobrej kondycji,
  • chroni przed odparowywaniem wody z naskórka,
  • utrzymuje kwasowe i stabilne pH na powierzchni skóry (a dokładniej powierzchni warstwy rogowej),
  • odpowiada za właściwy poziom nawilżenia w skórze,
  • chroni przed wieloma czynnikami zewnętrznymi.

Aby dokładniej wiedzieć czego należy szukać w kosmetykach i jak ją pielęgnować, przyjrzyjmy się budowie tej bariery. Oprócz wspomnianej wody buduje ją także sebum, nazywane również łojem skórnym. Jest to mieszanka składająca się z:

  • glicerydów (ok. 50%),
  • wosków (ok. 20%),
  • skwalenu (ok. 10%),
  • innych węglowodorów (ok. 5%),
  • wolnych kwasów tłuszczowych (ok. 5%),
  • estrów cholesterolu (ok. 4%),
  • cholesterolu (ok. 1,5%) i innych substancji.

Dodatkowo, cennymi składnikami są również ceramidy oraz NMF (naturalny czynnik nawilżający, w skład którego wchodzą m.in. mocznik, kwas PCA, aminokwasy, sole kwasu mlekowego). Nie są to substancje, które wchodzą w skład płaszcza hydrolipidowego, ale występują naturalnie w naszej skórze (otaczają komórki skóry – korneocyty) i są szczególnie istotne w wiązaniu wody w warstwie rogowej naskórka.

Co może zaburzać barierę hydrolipidową?

Jest wiele powodów, przez które dochodzi do zaburzenia funkcjonowania bariery hydrolipidowej. Najczęściej są to jednak czynniki zależne od nas, np.:

  • zbyt częste złuszczanie, za mocne peelingi,
  • silne oczyszczanie,
  • mocne kuracje przeciwtrądzikowe.

Powtarzające się błędy pielęgnacyjne mogą stopniowo osłabiać naturalną barierę ochronną skóry. Pomimo stosowania zaawansowanej, ale źle dobranej pielęgnacji, stan swojej skóry może się pogarszać.

Drugą przyczyną są niekorzystne czynniki zewnętrzne. Należą do nich: suche, gorące powietrze (popularny czynnik w zimne miesiące), zimowe skoki temperatury, promieniowanie UV, niskie temperatury, wiatr czy klimatyzacja.

Jak poznać, że Twoja bariera hydrolipidowa jest zaburzona?

Można tak ogólnie powiedzieć – poczujesz to. Skóra staje się szorstka, sucha, napięta, odczuwa wieczny dyskomfort, pojawiają się niedoskonałości. Taka sytuacja może się zdarzyć zarówno na skórze twarzy, jak i ciała. Skora staje się nadreaktywna, ma większą tendencję do podrażnień, powstawania różnego rodzaju i pochodzenia stanów zapalnych, przebarwień. Dodatkowo skóra szybko staje się odwodniona – nawet ta najbardziej tłusta. Za to właśnie jest odpowiedzialny płaszcz hydrolipidowy, który nie chroni prawidłowo przed ucieczką wody z naskórka.

Jeśli Twoja bariera hydrolipidowa jest zaburzona to skup się na jej odbudowienie eksperymentuj z mocnymi składnikami aktywnymi, takimi jak: witamina C (w postaci kwasu L-askorbinowego), retinoidy, kwasy AHA i BHA. Żeby jak najlepiej wykorzystać działanie takich składników bariera skórna musi być w bardzo dobrym stanie. Stosowanie mocnych składników aktywnych na skórę z zaburzoną barierą hydrolipidową może wywołać szereg reakcji niepożądanych – między innymi podrażnienie, zaczerwienienie i nadwrażliwość.

Jak w takim razie odbudować barierę hydrolipidową – czego szukać w składach kosmetyków?

Najszybszy efekt uzyskasz stosując kosmetyki, które zawierają konkretne składniki aktywne, najlepiej naturalnie występujące w barierze hydrolipidowej. Uszczelnią one i wzmocnią nowymi cegłami ten „skórny mur”.

W odbudowie płaszcza lipidowego chodzi nie tylko o to, by skórze wodę dostarczyć (bo jest to dość trudne). Najważniejsze to nie doprowadzić do szybkiego wyparowywania naszego naturalnego nawilżenia, odbudować płaszcz odpowiednimi składnikami i zatrzymać wilgoć w skórze.

Składniki pomagające w odbudowaniu bariery to np.:

  • kompleks NMF (ang. Natural Moisturizing Factor – Naturalny Czynnik Nawilżający) – silnie nawilża i zatrzymuje wodę, stymuluje skórę do biologicznej odnowy, w jego skład wchodzą m.in.: mocznik, sodium PCA, kwas mlekowy, mleczan sodu, cukry, składniki mineralne
  • kwas hialuronowy (INCI: Hyaluronic Acid, Sodium Hyaluronate, itp.) – składnik naturalnie występujący w skórze i wiążący wodę (jest humektantem),
  • ceramidy (INCI: Ceramide XX) – tworzą cement międzykomórkowy i zabezpieczają warstwę rogową przed czynnikami zewnętrznymi,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe, np. kwas oleinowy – zawarte są w olejach pochodzenia naturalnego, np. w oleju konopnym, oleju ze słodkich migdałów, oleju awokado – zapobiegają odparowywaniu wody, tworzą warstwę okluzyjną na jej powierzchni,
  • skwalan (INCI: Squalane) – kompatybilna i nasycona forma skwalenu obecnego naturalnie w ludzkim sebum, tworzy lekką warstwę natłuszczającą na skórze,
  • niacynamid (INCI: Niacinamide) – wzmacnia barierę hydrolipidową, wspomaga nawilżenie skóry.

Dlaczego warto stosować kosmetyki Bielenda Professional Barrier Renew w rutynie? Okiem chemika!

Z wielu powodów! Zakochałam się w tej linii od pierwszego wejrzenia w jej skład na opakowaniu. Dla mnie to linia kosmetyków, którą możesz stosować jako solidną bazę pielęgnacyjną lub wprowadzić pojedyncze produkty do rutyny. Dodatkowo:

1. Zawiera składniki występujące naturalnie w naszej barierze skórnej (m.in. ceramidy, składniki NMF, kwasy tłuszczowe).

2. Składy zostały zaprojektowane wedle zasady maksymalnego powinowactwa ze skórą „skin-like”. W bazie kremów i eliksiru znajdziemy podobieństwo do struktury skóry poprzez układ ciekłokrystaliczny oraz substancje naśladujące jej skład. Emulsja o strukturze ciekłokrystalicznej wykazuje większą biokompatybilność z barierą hydrolipidową naskórka niż standardowy krem na bazowych emulgatorach. 3. Naturalne oleje obecne w linii Barrier Renew zostały dobrane tak, by uzupełniać zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w barierze hydrolipidowej.

Jak powinna wyglądać rutyna pielęgnacyjna?

Kluczowe jest dobranie odpowiednich kosmetyków, które pomogą w stopniowej odbudowie bariery hydrolipidowej i zabezpieczą skórę na czas „naprawy” – jest to długi proces, nie naprawisz skóry z dnia na dzień. Produkty te warto wprowadzić nie tylko już na etapie zaburzonej bariery hydrolipidowej, ale także prewencyjnie.

1. Oczyszczanie

W pierwszej kolejności warto pamiętać o tym, że istotne w pielęgnacji skóry z zaburzoną barierą hydrolipidową będzie łagodne oczyszczanie twarzy. Tutaj możesz dobrać produkty, które odpowiadają potrzebom Twojej skóry. Przy zaburzonej barierze i skórze nadwrażliwej polecam Łagodny żel do mycia twarzy z kompleksem antybakteryjnym z linii Sebio Derm lub Łagodzącą emulsję do mycia twarzy z linii Microbiome Care.

2. Tonizacja

Nie jest to element obowiązkowy (produkty Bielenda Professional nie zaburzają pH skóry po oczyszczaniu twarzy), ale niesamowicie przyjemny! Szczególnie, gdy stosujesz Tonik łagodząco-nawilżający z Aloesem i Kurkumą. Zawiera łagodzący i nawilżający aloes, antyoksydacyjną kurkumę, utrzymujący wilgoć w skórze kwas hialuronowy oraz wzmacniający skórę niacynamid.

3. Serum – bomba składnikowa

Na etapie serum możesz wprowadzić wiele składników aktywnych do rutyny. Szczególnie tych, które będą miały bardzo dobry wpływ na barierę hydrolipidową. A Ceramidowe serum odbudowująco-regenerujące to bomba składnikowa! Zawiera kompleks trzech ceramidów, wzmacniającą fitosfingozynę, potrzebny barierze cholesterol, olej jojoba, witaminę F i cudowny skwalan. Możesz je stosować zarówno na noc, jak i na dzień

4. Pielęgnacja okolic oczu

Nie zapominaj o tym etapie! Okolica oczu jest bardzo ważna. Stosowanie kremu pod oczy także. Pamiętaj! Nie stosujemy kremu do twarzy pod oczy, jeśli nie jest tak zalecany. Główna przyczyna – krem pod oczy ma bardziej rygorystyczne badania niż krem do twarzy. Dlatego w rutynie warto uwzględnić Odżywczy krem pod oczy z Ceramidami. Skóra pod oczami jest cienka, odsłonięta. Ten krem wzbogaca ją w ceramidy, oleje naturalne (i kwasy tłusczowe), witaminy, skwalan.

5. Krem ochronny

W porze nocnej to obowiązkowo krem ochronny – ja nie wyobrażam sobie życia bez Intensywnie odżywczego kremu na noc z Ceramidami. Ten produkt zawiera ogrom składników aktywnych, które są niezbędne naszej skórze w regeneracji nocnej: ceramidy (szczególnie Ceramide NP – mamy go w skórze najwięcej i jednocześnie najwięcej tracimy), skwalan, kwasy tłuszczowe i fitosterole z naturalnych olejów roślinnych, masło Shea, glukozę, mocznik, witaminę E.

W pielęgnacji porannej schemat jaki Ci zaproponuję to obowiązkowo Krem SPF – do wyboru faktor ochrony, który Ci odpowiada – Odżywczy krem na dzień SPF 30 lub Satynowy krem ochronny SPF 50.

Pod krem SPF możesz nałożyć lekko kremowe Ceramidowe serum odbudowująco-regenerujące. Sprawdzi się przy cerach szczególnie odwodnionych, przesuszonych i po przejściach. Jeśli jednak wolisz coś bardziej kremowego i barierowego to wtedy pod krem SPF sprawdzi się Barierowy eliksir hydro-odżywczy z kompleksem NMF – świetnie zabezpieczy skórę przed całodziennymi czynnikami środowiskowymi.

6. Złuszczanie

Regularne złuszczanie jest bardzo ważne, ale nie należy tego wykonywać nadmiernie. Ponieważ skutek pielęgnacji może być odwrotny. Proponuję Ci do rutyny wprowadzić Łagodny peeling drobnoziarnisty – jeśli nie lubisz lub nie możesz stosować peelingów drobnoziarnistych to produkt ten świetnie sprawdzi się jako kremowa, łagodząca i wzmacniająca skórę maseczka. Drobinkami możesz lekko złuszczać mniej wrażliwe partie twarzy. Nie stosuj peelingu jeśli masz aktywne stany zapalne na skórze.

7. Pielęgnacja ciała

Nie zapominaj o tym kroku! Jest bardzo ważny. Często skupiamy się na twarzy, a zapominamy o naszym ciele. Regenerujący balsam do twarzy i ciała z Ceramidami zadba o dostarczenie wspomnianych artykule składników. Kompleks trzech rodzajów ceramidów zawartych w balsamie wzmacnia barierę skórną, wspomaga nawilżenie i odżywienie, chroni także przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Zwiększa jędrność i elastyczność skóry i nadaje jej miękkości.

Mam nadzieję, że już wiesz wszystko o barierze hydrolipidowej i będzie Ci łatwiej pielęgnować Twoją skórę. A ceramidy i kosmetyki Bielenda Professional pokochasz całym sercem!

Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny, w sieci działa jako Racjapielęgnacja
Wpis powstał we współpracy z marką Bielenda Professional

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

five × 5 =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT