Co daje peeling skóry głowy?

Ogólne
Spis treści

Czy wiesz, że regularne złuszczanie martwego naskórka powinno być wykonywane nie tylko na ciele i twarzy, ale także na skórze głowy? Tak, peeling skalpu opanował trendy w pielęgnacji, stając się jednym z zabiegów okrzykniętych mianem wręcz obowiązkowych, aby zachować zdrowie skóry i włosów. Nie musisz nawet odwiedzać fryzjera czy trychologa, aby skorzystać z jego cennych właściwości – z powodzeniem wykonasz go samodzielnie w domu. Wystarczy wybrać odpowiedni kosmetyk. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik, w którym podpowiadamy, co daje, czym zrobić i jak wykonać peeling do skóry głowy!

Komu polecamy peeling skóry głowy?

Regularny peeling skóry głowy jest polecany każdemu bez wyjątku. Wyjątkiem są choroby skóry głowy lub indywidualne zalecenia lekarza albo trychologa. Wykonywanie go jest rekomendowane zarówno kobietom, jak i mężczyznom, którzy chcą zadbać o prawidłową i kompleksową pielęgnację swojego skalpu i poprawić kondycję swoich włosów. Szczególnie polecamy peelingi do skóry głowy osobom, które zmagają się z:

  • łupieżem,
  • nadmiernym wypadaniem włosów,
  • podrażnioną, przesuszoną i zaczerwienioną skórą głowy,
  • nadaktywnymi gruczołami łojowymi,
  • świądem skóry,
  • osłabionymi, wolno rosnącymi włosami, którym brakuje objętości.

Rezygnacja z usuwania martwego naskórka może prowadzić do wielu problemów, w tym na przykład do wypadania i przerzedzenia pasm, zapchania mieszków włosowych, a nawet do łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry.

Po co wykonywać peeling skóry głowy?

A co daje peeling skóry głowy? Przede wszystkim, jak wspomnieliśmy powyżej, pomaga usunąć martwe komórki naskórka, które zaniedbane prowadzą do łuszczenia, pojawienia się problemów ze świądem, a nawet nadmiernego wypadania włosów. To jednak dopiero pierwsza z wielu zalet, którymi może pochwalić się ten zabieg. Po co jeszcze wykonywać peeling skóry głowy? Z jego pomocą można:

  • poprawić mikrokrążenie skalpu,
  • odetkać ujścia gruczołów łojowych i unormować ich pracę,
  • zwiększyć wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach do pielęgnacji skóry głowy i włosów (szamponów, odżywek, masek, kuracji, wcierek),
  • pobudzić i przyspieszyć wzrost włosów,
  • nawilżyć i odżywić skórę,
  • ukoić podrażnienia,
  • zapobiegać swędzeniu,
  • oczyścić skórę głowy z zanieczyszczeń i pozostałości po kosmetykach do pielęgnacji czy stylizacji,
  • ograniczyć wypadanie włosów i przyspieszyć ich wzrost,
  • odbić fryzurę tuż u nasady,
  • wzmocnić skórę głowy.

Jak widzisz, peeling skóry głowy niesie za sobą mnóstwo korzyści, dlatego warto dać mu szansę i włączyć do regularnej rutyny pielęgnacyjnej. W dalszej części artykułu podpowiadamy, jaki produkt wybrać i jak go prawidłowo używać.

Jaki wybrać peeling do skóry głowy – rodzaje kosmetyków

Wiesz już, po co wykonywać peeling skóry głowy. Czas sprawdzić, jakie kosmetyki znajdziesz w ofertach popularnych marek. Do wyboru masz trzy podstawowe rodzaje formuł: mechaniczne (drobinkowe), enzymatyczne i kwasowe. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ważnych informacji na temat każdego z nich.

  • Peelingi mechaniczne – usuwają martwy naskórek poprzez tarcie malutkimi drobinkami z mielonej kawy, soli czy sproszkowanych pestek owoców. Jeśli jednak masz wrażliwą, mocno przesuszoną i podatną na podrażnienia skórę, to radzimy ich unikać.
  • Peelingi enzymatyczne – nie wymagają pocierania i bez problemu radzą sobie z usunięciem martwego naskórka ze skóry głowy. Sekretem ich działania są enzymy – głównie papaina i bromelina, które po prostu go rozpuszczają, usuwając także pozostałe zanieczyszczenia.
  • Peelingi kwasowe – nie zawierają drobinek, a zamiast tego wykorzystują działanie kwasów, które podbijają świat pielęgnacji. Formuły zawierają między innymi kwas mlekowy i owocowy.

Nie wiesz, jaki peeling do skóry głowy będzie najlepszym wyborem? W Drogerii Pigment zdecydowanie polecamy te bezdrobinkowe, czyli enzymatyczne i kwasowe, które znajdziesz w ofercie marki Vis Plantis czy Radical.

Jaki peeling będzie odpowiedni do mojej skóry głowy?

Zastanawiasz się, jaki peeling do skóry głowy sprawdzi się najlepiej w przypadku Twoich włosów? I na to pytanie znamy odpowiedź. Jeśli masz suchy i wrażliwy skalp, to doskonałym wyborem będą formuły bezdrobinkowe – enzymatyczne lub kwasowe, koniecznie bez alkoholu, ale za to z kwasem mlekowym czy mocznikiem. Dobrze, aby w składzie znalazły się także dodatkowe składniki aktywne o działaniu nawilżającym i łagodzącym podrażnienia, na przykład alantoina i pantenol.

Jeżeli zmagasz się z łupieżem, to peeling skóry głowy powinien stać się obowiązkowym punktem cotygodniowej pielęgnacji. Podobnie jak w przypadku wrażliwego i podatnego na podrażnienia skalpu – idealnym wyborem są kosmetyki chemiczne, które rozpuszczą martwy naskórek bez zbędnego tarcia. W przypadku łupieżu warto wybierać formuły zawierające dodatkowo składniki o właściwościach przeciwbakteryjnych lub wspomagające walkę z drożdżakami.

Z kolei osoby, których gruczoły łojowe pracują ze zdwojoną siłą, powodując tym samym szybkie przetłuszczanie się włosów, powinny zainteresować się peelingami kwasowymi zawierającymi kwas salicylowy. Składnik aktywny, który jest chętnie stosowany na twarz, sprawdzi się równie doskonale na skalpie, usuwając martwe komórki naskórka i jednocześnie działając antybakteryjnie.

A jak wykonać peeling głowy, aby nie podrażnić skóry i już wkrótce zauważyć efekty? O tym opowiadamy więcej poniżej.

Jak wykonać peeling skóry głowy krok po kroku?

Jak prawidłowo zrobić peeling głowy? Przede wszystkim pamiętaj, aby wykonywać go delikatnie. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na kosmetyk z drobinkami (pamiętaj, że polecamy te bezdrobinkowe), to unikaj mocnego tarcia, które może prowadzić do podrażnienia i przesuszenia skalpu. Zazwyczaj zaleca się rozpocząć od namoczenia włosów, jednak niektóre peelingi można z powodzeniem wykonywać na sucho. Tę i inne informacje znajdziesz na opakowaniu. Nałóż odrobinę formuły na skórę, wymasuj ją delikatnie opuszkami palców, wykonując koliste, płynne ruchy. Po kilku minutach spłucz dokładnie peeling i umyj włosy. Jeśli jednak zdecydujesz się na przykład na peeling enzymatyczny lub kwasowy (na przykład z oferty marki Vis Plantis czy Radical), to po masażu pozostaw formułę na skórze głowy przez 5-10 minut. Na zakończenie umyj włosy i gotowe!

Jak często robić peeling skóry głowy?

A jak często robić peeling skóry głowy? Tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb Twojego skalpu i włosów oraz zaleceń producenta, które możesz znaleźć na opakowaniu. Optymalna częstotliwość wykonywania zabiegu wynosi maksymalnie raz na 7-10 dni w przypadku zdrowej skóry głowy. Dzięki temu będziesz regularnie złuszczać martwy naskórek, jednocześnie nie podrażniając i nie obciążając skóry głowy. 

Czym zrobić peeling skóry głowy? Sięgnij po polecane kosmetyki z naszej oferty

Wiesz już, czym i jak zrobić peeling skóry głowy. Czas sprawdzić, które kosmetyki będą najlepszym wyborem. Mamy dla Ciebie dwa polecane przez nasze ekspertki produkty, które warto włączyć do regularnej rutyny pielęgnacyjnej.

Peeling trychologiczny Element od Vis Plantis to pierwszy polecany kosmetyk, o którym wspominaliśmy we wcześniejszych częściach artykułu. Nie bez powodu – formuła przeznaczona do skóry głowy pomaga w odblokowaniu porów, usuwając z niej wszelkie zanieczyszczenia. W składzie znajdziesz mieszankę kwasów AHA z marakui i cytryny oraz bazylię, które wspólnie działają wzmacniająco na strukturę skóry głowy, odżywiają fryzurę, uelastyczniają warstwę rogową naskórka czy zapobiegają wypadaniu włosów.

Trychologiczny peeling do skóry głowy stymulujący wzrost włosów Farmona Radical to doskonała propozycja dla osób, które zmagają się z przerzedzoną fryzurą oraz wypadającymi, nierosnącymi kosmykami. Kosmetyk oczyszcza skórę głowy, jednocześnie wzmacniając pasma i przyspieszając ich naturalny wzrost. W składzie znajdziesz kwasy AHA i enzym papainy, które odpowiadają za usunięcie martwego naskórka i przywrócenie skalpowi równowagi fizjologicznej. Oprócz nich peeling zawiera także nawilżającą prowitaminę B5 i mocznik oraz wzmacniający i ograniczający wypadanie włosów ekstrakt ze skrzypu.

Jeśli nadal masz wątpliwości, czym i jak prawidłowo robić peeling skóry głowy – skontaktuj się z ekspertkami Drogerii Pigment. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy w dobraniu kosmetyku dopasowanego do potrzeb Twoich włosów i skóry głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + 4 =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT