Co daje sól do kąpieli? Jak jej używać?

Ogólne
Spis treści

Sól do kąpieli znana jest od wieków jako środek terapeutyczny oraz kosmetyczny. Stosowana w gorącej wodzie, umożliwia wchłanianie różnych pierwiastków śladowych przez skórę, a jednocześnie sprawia, że możesz zrelaksować ciało i umysł. Poznaj różne rodzaje soli do kąpieli, dowiedz się, jak jej używać, ile wsypać i po co stosować.

Sól do kąpieli — poznaj jej pochodzenie i szczególne właściwości

Dostępna na rynku różowa sól himalajska do kąpieli wydobywana jest w ekologicznych rejonach, dlatego należy do niezwykle czystych. Bogata w ponad 80 minerałów, wykazuje działanie detoksykujące oraz ujędrniające. Wspomaga leczenie infekcji grzybiczych i przywraca równowagę pH skóry. Wpływa też pozytywnie na krążenie krwi. Do jej wad można zaliczyć wysoką cenę, ponieważ ten surowiec należy do najdroższych słonych środków do kąpieli.

Z kolei sól Epsom pochodzi z uzdrowiska o tej samej nazwie, znajdującego się na terenie Anglii. Wydobywana z podziemnego złoża, jest oczyszczana i rekrystalizowana. Jako sól do kąpieli ma działanie odprężające. Zawiera dużą ilość siarczanu magnezu, który działa korzystnie na rozluźnienie mięśni, a także łagodzi dolegliwości związane z bólem stawów.

Popularna sól morska ma szerokie zastosowanie zarówno przy dolegliwościach ze strony układu nerwowego, jak i przy atopowym zapaleniu skóry czy schorzeniach stawów. Działa przeciwzapalnie i rozluźniająco, dlatego doskonale nadaje się do relaksu po ciężkim dniu w pracy oraz wyczerpującym treningu sportowym. Sól morska jest polecana do kąpieli w temperaturze około 37 stopni Celsjusza, która gwarantuje najbardziej optymalne wchłanianie znajdujących się w niej składników mineralnych.

Jeśli używasz soli z Morza Martwego, to możesz liczyć na bardzo wysokie stężenie soli mineralnych. Zawiera ona dużo magnezu, potasu i wapnia i jest szczególnie polecana do skóry atopowej. Sól z Morza Martwego działa łagodząco, oczyszczająco i tonizująco

Domowe SPA, czyli sól z naturalnymi dodatkami

Najczęściej stosowanymi dodatkami do soli morskiej są roślinne olejki eteryczne. W mieszance do kąpieli znajdziesz także glinkę czerwoną i niebieską czy sproszkowane, suszone owoce. Jak działają i po co są dodawane do soli do kąpieli? Przede wszystkim wzmacniają jej terapeutyczne działanie, a jednocześnie dodają pięknego zapachu.

Olejek waniliowy należy do składników poprawiających witalność skóry, a przy tym ma właściwości pobudzające i jest uważany za naturalny afrodyzjak. Olejek z bergamotki łagodzi natomiast stres i wycisza. Z kolei olejek pomarańczowy ma właściwości oczyszczające i tonizujące skórę, działa też przeciwzapalnie, a jego energetyzujący zapach wprawia w dobry nastrój.

Jeśli wybierzesz sól do kąpieli z eukaliptusem i lawendą Mydlarni Cztery Szpaki,to kąpiel stanie się niezwykle rozluźniająca i uspokajająca. Działanie relaksujące ma również olejek cytrynowy. Zmęczenie zniweluje także zapach cedru czy jodły.

Dodatek glinek nadaje soli kąpielowej nie tylko odświeżających właściwości, ale i pięknego koloru. Ponadto glinka niebieska wpływa korzystnie na sprężystość skóry, natomiast glinka czerwona działa tonizująco i wyrównuje koloryt skóry.

Dla miłośników długich kąpieli przygotowano także sole z dodatkiem cynamonu. Ten zapach działa ożywczo i jednocześnie relaksująco.

Co jeszcze daje sól do kąpieli? Zależnie od własnych potrzeb, możesz wybrać produkty, które wygładzają i napinają skórę, a także opóźniają efekty starzenia.

Ile wsypać soli do kąpieli i jak jej używać?

Zastanawiasz się, po co Ci sól do kąpieli, jeśli zazwyczaj preferujesz szybki prysznic? Wykorzystasz ją na przykład do peelingu. Wystarczy zmieszać sól z ulubionym olejkiem i nanieść na skórę, a następnie okrężnymi ruchami masować, wykonując peeling. Taki naturalny sposób na oczyszczanie i pozbywanie się martwego naskórka nie tylko wygładzi skórę, ale i dostarczy jej cennych składników, znajdujących się zarówno w soli, jak i w olejkach roślinnych.

Jeśli szukasz pomysłu na to, jak używać soli do kąpieli, wsyp ją do miski z wodą i przygotuj kąpiel dla stóp. Odciążające i relaksujące działanie gwarantowane! Pomaga również przy problemach z krążeniem w kończynach dolnych.

Oczywiście nie zapomnij o zaletach dla Twojego samopoczucia. Sole przeznaczone do kąpieli relaksującej kupisz w rozmaitych wersjach, a ich kojące działanie pomaga pozbyć się stresu i napięcia oraz ułatwić zasypianie.

Ile wsypać soli do kąpieli? Jeśli chcesz skorzystać z tradycyjnej, relaksującej kąpieli, wsyp 2-4 łyżki pachnących kryształków do wanny z wodą. W kąpieli solankowej o działaniu terapeutycznycm stosuje się natomiast od 50 do 100 gramów soli na wannę. Możesz też kupić sól w jednorazowych saszetkach Słomianej Pracowni lub w szklanych fiolkachz odmierzoną porcją na kąpiel.

Sól do kąpieli – po co stosować?

Ze względu na swój bogaty skład mineralny, sole do kąpieli są nie tylko produktami czyszczącymi i biorącymi udział w naturalnym złuszczaniu naskórka, ale również wzmacniają i ujędrniają skórę. Utrzymując dobrą kondycję skóry, przyczyniają się do efektywnej produkcji kolagenu, a dzięki temu opóźniają oznaki starzenia. Sól do kąpieli przeznaczona do skóry atopowej czy problematycznej z wypryskami, działa również łagodząco, hamuje świąd i wspomaga gojenie podrażnień. Taka kąpiel w soli sprzyja również rozluźnieniu mięśni i stawów, przez co łagodzi bóle i skurcze tych części ciała.

Kąpiel w soli powinna zazwyczaj trwać 15-20 minut. Jeśli przygotowujesz ją dla dzieci, to skróć czas o połowę. Za każdym razem, wybierając sól do kąpieli, sprawdź, jak używać jej w przypadku, gdy jesteś w ciąży lub masz problemy zdrowotne np. z układem krążenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three × 5 =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT