Data ważności w kosmetykach – co zrobić, gdy się kończy?

Lifestyle, Ogólne
Spis treści

Kupując kosmetyki kierujemy się wieloma aspektami – składem, działaniem, marką oraz opakowaniem. Działanie danego kosmetyku to kwestia indywidualna, markę i opakowanie wybieramy na przykład pod kątem dbania o środowisko. A co z datą ważności?

Data ważności kosmetyków – czy ma sens?

Coraz częściej na sklepowych półkach możemy znaleźć kosmetyki z naturalnym składem. Zazwyczaj  im więcej składników pochodzenia naturalnego, tym krótsza data ważności. Kosmetyki w składach mają specjalne składniki konserwujące, które zapobiegają namnażaniu się bakterii i grzybów, jednak nie działają one wiecznie – stąd data ważności. Data ta zapewnia nam bezpieczne stosowanie danego kosmetyku – czy to do upłynięcia danego terminu czy też kilku miesięcy po otwarciu. Należy pamiętać zatem, by zwracać uwagę na to, czy będziemy w stanie dany kosmetyk użyć przed upłynięciem jego daty ważności. Jednak, podobnie jak w przypadku niektórych produktów spożywczych, nie zawsze upłynięcie daty oznacza konieczność wyrzucenia danego kosmetyku.

Minęła data ważności – co dalej?

Jeśli konsystencja i zapach kosmetyku się nie zmieniają, a dalsze używanie nie powoduje uczuleń czy podrażnień, możemy dokończyć opakowanie – oczywiście na własną odpowiedzialność. Używanie kosmetyków przez niedługi czas po upływie daty ważności nie jest niczym niebezpiecznym, jednak w przypadku znacznego przekroczenia terminu możemy ryzykować podrażnieniami i problemami skórnymi. Aby zapobiec namnażaniu się bakterii i przedłużyć żywotność kosmetyku, używaj szpatułek lub czystych rąk do nakładania kremu oraz czystych pędzli do aplikacji makijażu. Jeśli jednak obawiasz się używania kosmetyków po dacie, możesz wykorzystać je w inny sposób. Wszelkiego rodzaju kremy do twarzy można wykorzystać jako krem do stóp, szampon, mydło lub żel pod prysznic sprawdzą się w roli środków myjących do pędzli lub do prania ręcznego, a kosmetyki kolorowe mogą posłużyć do projektów artystycznych.

Ratuj i wykorzystuj kosmetyki z krótką datą

Nieraz zdarza się, że przypomnimy sobie o danym produkcie niedługo przed upłynięciem terminu ważności. Kremu prawie cały słoiczek, balsam pełny po brzegi, a do końca daty zostało niewiele ponad miesiąc. W takim wypadku nie bójmy się używać kosmetyków w inny sposób, niż jego pierwotne zastosowanie. Odżywka do włosów to świetny zamiennik pianki do golenia, a kremami do twarzy możemy nawilżać także inne partie ciała. Wykorzystywanie dobrych kosmetyków ze zbliżającym się terminem przydatności do użycia to działanie ekologiczne. Znajdując sposoby na to, by uratować dane produkty, ratujemy także środowisko naturalne i okazujemy mu szacunek. W Drogerii Pigment  wychodzimy naprzeciw takim działaniom i stworzyliśmy outlet z kosmetykami ze zbliżającą się datą ważności – wszystkie w niższych, atrakcyjnych cenach – znajdziecie je tutaj. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty i do ekologicznego działania w duchu less waste!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − 3 =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT