Aromaterapia, przemysł farmaceutyczny i perfumeryjny, ale także gałąź medycyny naturalnej. Olejki eteryczne mają wszechstronne zastosowanie. Możesz korzystać z ich cennych właściwości w zaciszu swojego domu. Za ich pomocą można złagodzić wiele dolegliwości, a nawet je wyeliminować. Zapach unoszący się w powietrzu przynosi także ukojenie zmysłom i doskonale wpływa na samopoczucie. W artykule przedstawimy najpopularniejsze olejki eteryczne, ich właściwości i zastosowanie. Te naturalne substancje pozyskiwane z liści, korzeni, kwiatów, kory lub drewna można stosować do aromaterapii, wlewając je do specjalnych kominków aromaterapeutycznych lub nawilżaczy powietrza. Wspaniale sprawdzają się także do kąpieli.
Olejki eteryczne zastosowanie. Wypróbuj aromaterapii, kąpieli i kosmetyków z olejkami!
Fakt, że ludzie już tysiące lat temu nauczyli się wydobywać z roślin to, co kryją w sobie najcenniejszego, stał się powodem rozwoju aromaterapii. Dziedzinę tę można uznać za gałąź medycyny naturalnej, gdyż działanie olejków eterycznych wykorzystuje się w celu poprawy zdrowia i samopoczucia, a nawet urody.
Olejki eteryczne mają różnorodne zastosowanie. Najczęściej używa się ich do aromatyzacji powietrza. W zależności od intensywności zapachu i ilości kropel olejku aromat może utrzymywać się nawet kilka dni. Olejki eteryczne to także znakomity pomysł na inhalacje wspierające leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych. Potrzebujesz zrelaksować się na koniec dnia? Wypróbuj kąpieli aromaterapeutycznych. Aby rozkoszować się zapachem, wyciszyć i odpocząć, wystarczy wlać do wanny z wodą 5-10 kropli ulubionego olejku. Taka kąpiel powinna trwać od 15 do 30 minut. Użyty olejek nie tylko ukoi Twoje zmysły, ale zadba także o skórę. Olejki eteryczne wykorzystywane są również do produkcji kosmetyków. Znajdziesz je w tonikach, oliwkach i szamponach. Stosowane są również w kremach, gdyż aktywne składniki tych substancji doskonale wchłaniają się w skórę i włosy.
Właściwości olejków eterycznych. Poznaj zapachy na wiele dolegliwości i dobry nastrój!
Olejki eteryczne wyróżniają się wieloma cennymi właściwościami zdrowotnymi. Wiele z nich wykazuje działanie antyseptyczne wobec wirusów, bakterii i grzybów. Działanie przeciwbakteryjne ma olejek goździkowy i cynamonowy, ale także tymiankowy. Z kolei wykrztuśne właściwości olejków eterycznych, takich jak jodłowy czy anyżowy sprawiają, że wykorzystuje się je do inhalacji w przebiegu chorób dróg oddechowych. Melisowy, różany i bergamotowy olejek pomagają w stanach napięcia nerwowego. Są idealnym rozwiązaniem na stres i wieczorny relaks. Jeśli potrzebujesz prawdziwej bomby energii, postaw na zapachy takie jak pomarańczowy, mandarynkowy lub sandałowy. Wśród olejków eterycznych znajdziesz także afrodyzjaki. Jeśli pragniesz rozbudzić zmysły, wybierz olejek z kopru włoskiego, ylang-ylang lub imbirowy.
Pełna gama różnorodnych zapachów to tak naprawdę antidotum na wiele dolegliwości. Zasypianie ułatwi Ci zapach szałwii, lawendy i cytryny. Przy przeziębieniu i cieknącym katarze postaw na olejek mentolowy. Z kolei ból głowy spowodowany stresem i przepracowaniem złagodzisz zapachem olejku miętowego, anyżowego i geranium. Pragniesz szybko poprawić sobie nastrój? Sięgnij po olejek paczuli lub z trawy cytrynowej!
Jak używać olejków eterycznych?
Nie wiesz, jak używać olejków eterycznych? Możesz stosować je na trzy sposoby. Pierwszy z nich to aromaterapia za pomocą specjalnych kominków aromaterapeutycznych lub nawilżaczy powietrza. Drugim sposobem są inhalacje, a trzecim – stosowanie olejków eterycznych miejscowo. Mowa tu o rozmaitych kosmetykach, które mają w składzie olejki, ale także maściach i masażach. Pamiętaj, aby nie aplikować olejków bezpośrednio na skórę, ani nie stosować doustnie. Wykorzystując olejek do masażu, należy rozcieńczyć go z olejkiem bazowym, którym może być olej kokosowy lub oliwa z oliwek. Pamiętaj o proporcjach – 1 kropla olejku eterycznego na 6 kropli oleju bazowego.
Znakomitym pomysłem na aromaterapię jest kominek aromaterapeutyczny – ceramiczne naczynie, którego górną część stanowi miejsce, w którym umieszcza się olejek, a dolną – miejsce na świeczkę (podgrzewacz). Również w przypadku kominka należy mieć na uwadze to, że niektóre olejki wydzielają bardzo silny aromat. Z tego względu w kominku powinno umieszczać się mieszankę – olejek do aromaterapii wymieszany z wodą w proporcjach 4 krople na 150 ml wody. Olejki eteryczne można dodawać także do pojemnika z wodą znajdującego się w nawilżaczu powietrza. Wystarczy kilka kropel, aby urządzenie uwalniało przyjemnie pachnącą mgiełkę.
Jaki olejek do kąpieli? Poznaj najpopularniejsze olejki eteryczne, które stosuje się w aromaterapii!
Aromaterapia to zabiegi, które możesz wykonywać w zaciszu swojego domu. Zarówno potrzebne do nich akcesoria, jak i same olejki eteryczne nie kosztują dużo. Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, dowiedz się, jaki olejek do kąpieli wybrać.
W domu warto mieć wiele najpopularniejszych olejków o drogocennym działaniu. Bez wątpienia niejednokrotnie sprawdzi się olejek lawendowy. Wyróżnia się on wszechstronnym działaniem. Dodany do kąpieli olejek uspokoi Cię i pozwoli odpocząć zmęczonym i spiętym mięśniom. Polecany jest na bezsenność, ale także stany zapalne skóry.
Marzysz o relaksującej kąpieli i przyjemnej atmosferze w łazience? Olejki eteryczne to idealne rozwiązanie dla Ciebie! Wypróbuj olejek pomarańczowy! Doskonale koi zmysły, działa antydepresyjnie, a dodatkowo pomaga w zasypianiu. Można stosować go również do masażu, pamiętając o rozcieńczeniu z wodą.
Do kąpieli poleca się także olejek różany. Pomaga w bezsenności i stanach lękowych. Łagodzi bóle migrenowe, ale także ma drogocenny wpływ na podrażnioną skórę.
Wiesz już, jakie olejki eteryczne do kąpieli używać. Warto pamiętać również o tym, jak je stosować. Woda w wannie nie może być gorąca, a ciepła. Jej temperatura powinna mieścić się w przedziale od 36 do 38 stopni Celsjusza. Z kolei czas kąpieli nie powinien być dłuższy niż 30 minut. Olejki eteryczne przed dodaniem do wody należy rozprowadzić w oleju bazowym, a następnie wymieszać z solą do kąpieli. Bazowe oleje to na przykład migdałowy lub kokosowy.
Działanie olejków eterycznych. Na co uważać podczas ich używania?
Chcesz wypróbować olejki eteryczne i wiedzieć jak je używać, aby czerpać z ich cennych właściwości jak najwięcej? Przede wszystkim stosuj sprawdzone olejki pochodzące od znanych producentów. Przygotowaliśmy je w Drogerii Pigment – masz je w zasięgu ręki! Sprawdź pełną ofertę asortymentu w kategorii aromaterapia i złóż zamówienie. Kupując w naszym sklepie, możesz mieć pewność zakupu wysokiej jakości produktów, które spełnią Twoje oczekiwania.
Głównym zadaniem aromaterapii jest odprężenie, ukojenie zmysłów i relaks, czyli to wszystko, co jest potrzebne przyszłej mamie. Jednak nie każdy olejek eteryczny jest wskazany do stosowania w ciąży. Istnieją bowiem takie olejki, które zagrażają zdrowiu i życiu dziecka. Mogą powodować wady wrodzone, a nawet prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. W ciąży zakazane są olejki takie jak anyżowy, oregano. szałwiowy i brzozowy. Jeśli jesteś w ciąży i chcesz korzystać z zalet aromaterapii, najlepiej skonsultuj to ze swoim lekarzem. Kobietom w ciąży poleca się olejek sosnowy, herbaciany i eukaliptusowy.
Właściwości olejków eterycznych w mieszankach, które możesz przygotować w domu
Dla wzmocnienia efektów zaleca się mieszanie olejków eterycznych. Mieszanki są bowiem jeszcze skuteczniejsze! Poznaj właściwości olejków eterycznych w skutecznych kombinacjach!
Na stres doskonale działa mieszanka składająca się z olejków, takich jak geraniowy, lawendowy, jałowcowy i tymiankowy. Leczenie przeziębienia i kataru można wspomóc kombinacją olejków: eukaliptusowego, lawendowego, rozmarynowego, goździkowego i tymiankowego. Ze zmęczeniem psychicznym i apatią skutecznie rozprawi się mieszanka olejków: pomarańczowego, rozmarynowego, z mięty pieprzowej, tymiankowego i sosnowego. Zmagasz się z migrenowymi bólami głowy? Zmieszaj olejek lawendowy, geraniowy, goździkowy, z mięty pieprzowej i eukaliptusowy. Mieszankę możesz wykorzystać w tradycyjnej aromaterapii (kominku lub nawilżaczu) bądź dodać ją do kąpieli. Jeśli wykonujesz pracę umysłową lub dużo się uczysz, bez wątpienia potrzebujesz dużej porcji koncentracji. Przy jej braku najlepiej sprawdzi się kombinacja olejków: rozmarynowego, lawendowego, geraniowego i pomarańczowego.
Olejki eteryczne – podsumowanie
Aromaterapia to naturalny sposób na poprawę samopoczucia, a nawet zdrowia. Niektóre zapachy korzystnie wpływają na stany lękowe, inne łagodzą kaszel, a jeszcze inne rozprawiają się z bezsennością. Olejki eteryczne mają różne właściwości. Istnieją też takie, które poprawiają humor, a nawet dodają energii do działania. Pomagają także w walce z infekcjami i podrażnieniami skóry. Możesz stosować je, tak jak lubisz – w kominku aromaterapeutycznym, nawilżaczu powietrza, ale także kąpieli. Istnieje jeszcze jeden sposób na to, aby korzystać z cennych właściwości olejków eterycznych. Możesz dodawać je do swoich ulubionych kosmetyków, na przykład kremu, szamponu czy żelu pod prysznic.
Wszystkie olejki eteryczne należy przechowywać w szczelnych buteleczkach z ciemnego szkła. Zwracaj uwagę na termin ich przydatności, gdyż przeterminowane olejki użyte do aromaterapii nie tylko mogą być słabsze w działaniu, ale także działać niekorzystnie na Twoje zdrowie. Do najszybciej utleniających się olejków należą cytrusowe. Z reguły mają one termin przydatności nie dłuższy niż rok po otwarciu.
Po olejki eteryczne możesz sięgać, gdy dopadnie Cię chandra, stres i przeziębienie. Gorąco polecamy tworzenie mieszanek zapachowych, ponieważ wykazują doskonałą skuteczność. Tworząc kombinacje nie łącz więcej niż pięć składników. Najpierw zapoznaj się z działaniem każdego z olejków, który chcesz wykorzystać lub skorzystaj z naszych przepisów, które przedstawiliśmy we wcześniejszej części artykułu.