Kalendarz badań dla Kobiet Pigmentu – lepiej wiedzieć wcześniej!

Ogólne
Spis treści

Znacznie bardziej wolimy zapobiegać, niż leczyć. Wy chyba również, prawda? W związku z tym, że marzec jest Miesiącem Kobiet (w tym Was – wszystkich Kobiet Pigmentu!), przygotowaliśmy dla Was ściągę. Oto profilaktyczny kalendarz badań lekarskich w kilku praktycznych infografikach. Znajdźcie swój przedział wiekowy, wydrukujcie i… dbajcie o siebie! 🙂 

Kalendarz badań dla kobiet 20-30 lat

W przypadku kobiet w wieku 20-30 lat sprawa jest prosta. W tym wieku niewiele trzeba, by pozostać zdrowym. 🙂 Pilnuj szczególnie badań, które trzeba odbyć raz do roku – kompleksowej morfologii z OB oraz podstawowych badań u internisty, a także wizyt u ginekologa. Palpacyjne (dotykowe) badanie lekarskie piersi to w tym momencie standard, jednak, jeśli lekarz sam go nie wykona, nie wahaj się o nie dopomnieć. 

Kalendarz badań lekarskich Drogeria Pigment kobiety 20-30 lat

Kalendarz badań dla kobiet 30-40 lat

W wieku 30-40 lat sytuacja nieco się zmienia. Do listy badań dopisz USG sutka i wykonuj mammografię raz do roku, ponieważ w tym przedziale wiekowym znacznie zwraca ryzyko nowotworów sutka i piersi. 

Kalendarz badań kobiety 30-40 lat Drogeria Pigment

Kalendarz badań dla kobiet 40-50 lat

W średnim wieku (40-50 lat) rośnie ryzyko osteoporozy. Szczególnie, jeśli chorowały na nią wcześniej bliskie kobiety z Twojej rodziny – mama lub babcia. Dlatego do listy badań dodaj jednorazowo badanie gęstości kości (densytometrię). W związku z menopauzą, czas też zaopiekować się bardziej hormonami – koniecznie jednorazowo w tej dekadzie zbadaj tarczycę i uważaj na serce. Raz na 3 lata koniecznie będzie EKG. 

Kalendarz badań lekarskich kobiety 40-50 lat Drogeria Pigment

Kalendarz badań dla kobiet 50+

Kobiety w okresie pokwitania powinny do kalendarza dopisać test na obecność krwi utajonej w kale (raz na rok), ponieważ w tym wieku rośnie ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Zmienia się także pigmentacja skóry, dlatego częściej kontroluj swoje znamiona i pieprzyki u dermatologa. Szczegółową listę badań znajdziesz na grafice poniżej. 

Kalendarz badań lekarskich kobiety 50 plus Drogeria Pigment

Wydrukuj nasze infografiki i wywieś je lub przyklej w miejscu, do którego na pewno zaglądasz: na lodówce, w swoim notatniku lub bullet journalu 🙂 Jeśli dbasz o siebie nie tylko od zewnątrz, ale i od środka, na pewno Ci się przydadzą. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eighteen − 3 =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT