Zero Waste w 6 prostych krokach – co możesz zrobić, by ograniczyć odpady?

Ogólne
Spis treści

Już 22 kwietnia świętujemy Dzień Ziemi – choć biorąc pod uwagę fakty, powinniśmy świętować Rok Ziemi. Trend Zero Waste to już nie tylko chwilowa moda, ale konieczność. Według badań Banku Światowego generujemy 3,5 mln ton odpadów dziennie – ponad dziesięć razy więcej niż 100 lat temu. Dosłownie i w przenośni zaczynamy tonąć w śmieciach. Jak zacząć być Zero Wastejak ograniczyć odpady we własnym otoczeniu i jak dbać o Ziemię? Oto 6 prostych sposobów.

Nic nie zniechęca do wdrożenia zmian tak, jak ortodoksi, którzy zamiast zachęcać małymi krokami do ograniczania śmieci i plastiku w swoim otoczeniu, wytykają każdy błąd początkującego. Wobec takiej skali problemu każdy, kto stosuje Zero Waste, zasługuje na to, by go naśladować. Oto 6 sposobów dla początkujących. Co ważne, nie wymagają od Ciebie praktycznie żadnego wysiłku.

1. Zaprzyjaźnij się z torbą ekologiczną

Po pracy lub uczelni czekają Cię zakupy? Zamiast brać od pani kasjerki na każdą rzecz osobną reklamówkę, która najprawdopodobniej będzie jednorazowa, wciśnij do swojej podręcznej torebki bawełnianą torbę na zakupy. Nie zajmie ona wiele miejsca, jest wytrzymała i pomieści wszystkie potrzebne rzeczy. Przy okazji ma ona zwykle zabawny napis lub grafikę – tak, jak nasza Pigmentowa torba 🙂

Ważąc owoce lub warzywa na targu, pakuj je od razu luzem do torby – pozbądź się odruchu sięgania po foliowy woreczek i naucz się odmawiać 🙂 Powiedzenie „nie” pani ekspedientce zaskoczy ją tylko za pierwszym razem. Kupując warzywa w hipermarkecie, pakuj wszystko do 1-2 woreczków i naklej na nich wszystkie kody kreskowe.

2. Łazienkowe rewolucje w nurcie Zero Waste – zacznij od szczoteczki

Szczoteczkę zmieniasz średnio co 3 miesiące. Czy jest ona z plastiku? Jeśli tak, postaw na bambusową alternatywę, np. Ecobamboo lub Mohani. Rączka została wykonana z wytrzymałego i biodegradowalnego w pełni bambusa. Delikatne dla dziąseł włosie zostało wykonane z nylonu o średniej miękkości i nie zawiera szkodliwego bisfenolu A (BPA). Bisfenol (obecny też we wnętrzu puszek – w warstwie izolującej metal od warzyw), ma wpływ na powstawanie otyłości, działa też rakotwórczo i zaburza pracę tarczycy.

 Kubek na szczoteczkę (lub na pędzle) wykonasz z łatwością z opakowania po olejku do demakijażu Resibo.

Zero Waste w 6 prostych krokach - Drogeria Pigment

3. Jak dbać o Ziemię w kawiarni? Z własnym kubkiem

Kupując kawę na mieście, poproś o nalanie jej do własnego kubka. W niektórych kawiarniach (szkoda, że nie w każdej!) otrzymasz za to zniżkę. Inwestycja w butelkę z filtrem lub termos też będzie dobrym pomysłem. Nie kupuj butelkowanej wody. Zamiast tego, korzystaj z przefiltrowanej kranówki.

4. Chemia domowa bez chemii – jak dbać o środowisko podczas sprzątania?

Środki chemiczne często produkowane są bez poszanowania dla środowiska naturalnego. Producenci koncentrując się na skuteczności swoich produktów zupełnie zapominają o wpływie resztek produktu na środowisko, w tym powietrze i wodę.

Domową chemię można prostym sposobem zrobić samemu lub skorzystać z gotowych rozwiązań, w tym wegańskich, ekologicznych i cruelty-free produktów Balji i CroEn.

Oto przepis na płyn do czyszczenia. Zmieszaj ze sobą:

  • 1/4  kubka sody oczyszczonej,
  • 1/2 kubka octu,
  • 2 litry wody,
  • kilka kropel olejku z drzewa herbacianego (ma silne właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze).

Takim płynem możesz umyć zarówno podłogi, jak i stoły czy kafelki w łazience.

5. Słoiki, łączcie się!

Nie ma nic wstydliwego w tym, że wozisz ze sobą słoiki – przydadzą Ci się one na kilka różnych sposobów. Możesz zrobić przetwory, przepakowywać do nich warzywa ze wspomnianych wyżej puszek aluminiowych, a mając słoiczki w stylu vintage z klamrą na zacisk, sadzić w nich rośliny lub wykorzystywać je jako pojemniki na waciki kosmetyczne.

Odbierając obiad na wynos, możesz, wzorem swoich rodziców, zapakować go do słoika. Słoiki przydadzą Ci się też na zakupy produktów na wagę – w Polsce istnieje już sporo sklepów, do których przychodzi się z własnym opakowaniem 🙂

6. Dziel się jedzeniem (i kosmetykami!)

Niech karma wraca – dzielenie się dobrem procentuje! Weź przykład z własnej babci lub cioci i podziel się tym, czego nie możesz przejeść – zanieś do banku żywności, jadłodzielni lub ogłoś się na tematycznej grupie na Facebooku poświęconej dzieleniu się i wymianie (np. Kraków is Sharing). Zamiast wyrzucać.

Możliwe, że już jesteś Zero Waste, a nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Z których trików korzystasz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

one × 2 =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT