Retinol – składnik o spektakularnym działaniu

Twarz
Spis treści

Retinol to jedna z pochodnych witaminy A, która bardzo dobrze rozpuszcza się w tłuszczach (składnik lipofilowy) penetrując warstwy naskórka. W skórze właściwej retinol stymuluję fibroblasty, wpływa na wytwarzanie kolagenu i elastyny oraz funkcjonowanie keratynocytów, dzięki czemu odbudowuje skórę.

Jednym słowem retinol to składnik o spektakularnym działaniu!

Dlaczego warto stosować retinol w rutynie pielęgnacyjnej?

 • Stosowanie retinolu zapewnia wielokierunkowe działanie i widoczne efekty.
 • Jako jedna z witamin z grupy (A,D,E,K) świetnie rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu wykazuje mocniejsze działanie niż pozostałe składniki aktywne rozpuszczalne w wodzie.
 • Wpływa na proces antyoksydacyjny (hamuje powstawanie wolnych rodników).
 • Poprawia jędrności skóry i wygładza zmarszczki mimiczne.
 • Jest to składnik pomocny w leczeniu skóry trądzikowej z zaskórnikami i rozszerzonymi porami.
 • Wspiera działania chroniące skórę przed fotostarzeniem.
 • Działa rozjaśniająco.

Przeciwskazania do stosowania retinolu

 • ciąża i karmienie piersią
 • doustne stosowanie witaminy A
 • brak odpowiedniej fotoprotekcji i zwiększona ekspozycja na promieniowanie UV
 • skóra po zabiegach złuszczających
 • stosowanie niektórych leków i antybiotykoterapii

Jak wprowadzać retinol?

Jesień i wiosna to idealny czas na wprowadzenie retinolu. Należy pamiętać, aby stopniowo wypracowywać tolerancję na ten składnik aktywny, pozwoli to uniknąć podrażnień. Jeśli do tej pory nigdy nie stosowaliście retinolu warto zacząć od najniższego stężenia i stopniowo zwiększać jego zawartość. Kosmetyki z retinolem stosujemy zawsze na noc. W czasie kuracji obserwujemy skórę oraz jej reakcję. Pamiętajmy, że każda cera jest inna więc kurację dostosowujemy do naszych potrzeb.

Na początku możemy zacząć od stosowania kosmetyku z retinolem co 2-3 dzień. Jeśli nasza skóra dobrze reaguję na taki schemat, serum możemy stosować codziennie na noc. Wszystko zależy od stężenia i reakcji naszej skóry. W procesie retynizacji może pojawić się większe zaczerwienienie skóry, przesuszenie i swędzenie. Nie zniechęcajcie się jednak, bo dobrze wprowadzona kuracja odwdzięczy się potem świetnymi efektami.

Krem SPF – nasz przyjaciel podczas kuracji retinolem

Retinol uwrażliwia skórę na słońce, co bez odpowiedniej ochrony może skutkować powstawaniem przebarwień. Krem z filtrem warto stosować przez cały rok. Odpowiednia ochrona zmniejszy nie tylko skutki powstawania przebarwień, ale także wpłynie na sam proces fotostarzenia skóry.

Na co warto zwrócić uwagę stosując retinol?

 1. Aplikujemy kosmetyk z retinolem na czystą, osuszoną skórę.
 2. Przy nadwrażliwej cerze możecie zastosować metodę tzw. „kanapkowania” czyli kosmetyk z retinolem aplikujemy na wcześniej nałożony na skórę emolient (np. ceramidy, lipidy), a następnie po odczekaniu kilku minut nakładamy kosmetyk zawierający retinol i następnie krem.
 3. Podczas kuracji retinolem warto wspierać naszą cerę takimi składnikami jak: ceramidy, fosfolipidy, probiotyki. Odpowiednie składniki aktywne skutecznie wpłyną na płaszcz hydrolipidowy skóry, a tym samym wzmocnią jej funkcje ochronne.
 4. Zwracajmy uwagę na skórę wokół oczu, która jest cieńsza i delikatniejsza. W tej okolicy retinol może wywołać większe podrażnienie i zaczerwienienie.

Produkty zawierające konkretne składniki aktywne znajdziesz na stronie PIGMENT LAB.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + four =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT