Ceramidy: z czym je łączyć, a jakich składników unikać? Wykorzystaj ich potencjał do maksimum

Ogólne
Spis treści

Ceramidy to must have, jeśli chcesz zadbać o swoją barierę hydrolipidową. Lipidy te, stanowiące element cementu międzykomórkowego, wspierają regenerację naskórka, koją podrażnienia i przesuszenia oraz zabezpieczają skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Aby jednak wykorzystać ich potencjał do maksimum, warto wiedzieć, z jakimi substancjami najlepiej współgrają ceramidy. Z czym je łączyć, a których składników unikać w tej samej rutynie? Podpowiadamy!

  • Z czym łączyć ceramidy?
  • Z czym nie łączyć ceramidów?
  • Polecane kosmetyki z ceramidami i innymi składnikami aktywnymi, które można stosować w jednej rutynie

Ceramidy – z czym łączyć? Poznaj najlepsze składniki aktywne

Masz w kosmetyczce kosmetyk z ceramidami i nie wiesz, z czym go łączyć? Mamy kilka sprawdzonych duetów, dzięki którym zobaczysz efekty widoczne gołym okiem. Najlepszym pomysłem jest stosowanie ich razem z kwasem hialuronowym, retinolem, niacynamidem, peptydami, kwasami AHA i BHA oraz witaminą C.

Ceramidy + kwas hialuronowy

Twoja skóra jest przesuszona i nie wiesz, z czym połączyć ceramidy, aby zapewnić jej dawkę ukojenia i nawilżenia? Wybór jest oczywisty – z kwasem hialuronowym. Tzw. cement międzykomórkowy (zwłaszcza ceramidy typu 1,2 i 3) odpowiada między innymi za zatrzymanie wody w naskórku. Dzięki temu, jeśli połączysz go z kwasem hialuronowym, to zapewnisz swojej skórze maksymalną dawkę nawilżenia i zminimalizujesz problemy z przesuszaniem się cery.

Uwaga! Nie musisz się ograniczać wyłącznie do kwasu hialuronowego. Równie świetnie sprawdzą się inne składniki o właściwościach nawilżających, takie jak trehaloza, mocznik w odpowiednim stężeniu, ekstrakt z aloesu czy kwas mlekowy.

Ceramidy + retinol

Bez względu na to, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z retinolem, czy masz już za sobą wiele miesięcy stosowania pochodnej witaminy A, doskonałym pomysłem jest stosowanie jej w duecie z ceramidami. Dlaczego? Powód jest prosty – retinol i inne retinoidy mogą powodować podrażnienia i przesuszenie, dodatkowo uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych. Dlatego tak ważna jest odpowiednia regeneracja, odżywienie i nawilżenie cery w trakcie kuracji retinolem. Właśnie w tym pomogą Ci ceramidy.

Ceramidy + niacynamid 

Czy wiesz, że witamina B3 wpływa na syntezę ceramidów? Jeśli nie wiesz, z czym je łączyć w jednej rutynie pielęgnacyjnej, to świetnym pomysłem jest stosowanie ich razem z niacynamidem. Co ciekawe, wielu producentów oferuje gotowe formuły zawierające te dwie substancje. Dodatkowo zarówno ceramidy, jak i niacynamid sprawdzają się dobrze u osób z cerą trądzikową i podatną na powstawanie niedoskonałości. Stosując je w duecie, wzmocnisz naskórek i ochronisz się przed przebarwieniami.

Ceramidy + peptydy

Z czym łączyć ceramidy, jeśli chcesz skutecznie walczyć ze starzeniem się skóry? Doskonałym pomysłem jest uwielbiana w kosmetyce para – ceramidy i peptydy. Dzięki takiemu połączeniu, zadbasz o nawilżenie i odżywienie cery, wygładzisz ją i ochronisz przed powstawaniem kolejnych zmarszczek.

Ceramidy + kwasy AHA i BHA

Myślałaś, że kwasy AHA i BHA są jednymi z substancji, z którymi nie można łączyć ceramidów? W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Z uwagi na złuszczające działanie kwasów, zakończenie pielęgnacji ulubionym kosmetykiem z ceramidami jest wręcz wskazane, aby ochronić twarz przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i wesprzeć optymalną kondycję bariery hydrolipidowej. Dodatkowo wspierają regenerację, która przyda się po złuszczeniu martwego naskórka.

Ceramidy + witamina C

Witamina C jest dobrze znana ze swoich rozjaśniających właściwości, przez co jest polecana osobom zmagającym się z przebarwieniami. Jesteś jedną z nich? W takim razie do wyboru masz różne formy witaminy C – od tych intensywnie działających (czysty kwas L-askorbinowy), aż po delikatne, idealne do cery naczynkowej i wrażliwej (tetraizopalmitynian askorbylu). A czy możesz łączyć witaminę C z ceramidami? Jak najbardziej. Stosowanie kosmetyków z tymi dwoma składnikami aktywnymi wpłynie pozytywnie na barierę hydrolipidową i ochronę przed starzeniem się skóry.

Co neutralizuje działanie ceramidów? Wiemy, z czym nie łączyć ich w jednej rutynie

Wiesz już, z czym łączyć ceramidy. A z czym ich nie łączyć? Mamy dobrą wiadomość – nie ma przeciwwskazań do używania ich jednocześnie z innymi składnikami aktywnymi, nawet tymi o działaniu złuszczającym, na przykład kwasami. Jest wręcz przeciwnie – otulające i kojące właściwości ceramidów sprawiają, że specjaliści wręcz rekomendują stosowanie ich w duecie z substancjami o potencjalne drażniącym.

Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzać z ilością składników aktywnych w jednej rutynie. Choć pielęgnacja warstwowa sprawdza się u niektórych osób, tak u innych może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, na przykład doprowadzić do powstawania niedoskonałości u cer trądzikowych i tłustych. Jeśli masz wątpliwości, jak łączyć ze sobą różne składniki aktywne, w tym też ceramidy, to zachęcamy Cię do przeczytania innych artykułów na naszym blogu.

Z czym łączyć ceramidy? Polecane kosmetyki z tzw. cementem międzykomórkowym i produkty, których możesz używać z nimi w jednej rutynie

Po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już, jak działają ceramidy oraz z czym ich nie łączyć, a jakie kosmetyki sprawdzą się w roli dodatku do jednej rutyny. Czas na propozycje konkretnych produktów. Zacznijmy od polecanych formuł z ceramidami, które warto wprowadzić do pielęgnacji.

  1. Ceramidy 5% Nacomi Next Level – budżetowa i jednocześnie popularna propozycja, w której znajdziesz nie tylko ceramidy, ale także olej z passiflory, panthenol, naturalne aminokwasy oraz olej Inca Inchi. Dzięki temu, serum doskonale nadaje się do cery wrażliwej i suchej, działa jak opatrunek na podrażnienia i łagodzi stany zapalne.
  2. Serum regenerujące strukturę skóry BasicLab Esteticus – kultowy już produkt z ceramidami, który zawiera dodatkowo naturalną witaminę E, olej z ogórecznika, probiotyk i olej z dzikiej róży. Takie połączenie składników aktywnych sprawia, że serum wykazuje właściwości kojące, odżywcze i antyoksydacyjne.
  3. Ampułka z ceramidami i komórkami macierzystymi – formuła opracowana specjalnie z myślą o nawilżeniu, regeneracji i łagodzeniu. W składzie znajdziesz ceramidy, komórki macierzyste z róży damasceńskiej i trehalozę. Tak odżywcza ampułka może być z powodzeniem stosowana dwa razy dziennie.

A z czym łączyć ceramidy w jednej rutynie pielęgnacyjnej? Dobrym pomysłem jest stosowanie ich razem z polecanymi kosmetykami. Jeśli chcesz zapewnić sobie kompleksową pielęgnację, to dobrym pomysłem jest najpierw zastosowanie tzw. krwawego peelingu, czyli The Ordinary, AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution, a następnie nałożenie na twarzy serum albo kremu z ceramidami.

Równie świetnym połączeniem jest używanie ceramidów w trakcie stosowania retinolu. Co powiesz na duet emulsyjnego serum z 0,3% czystego retinolu BasicLab i użycie kremu tej samej marki po upłynięciu 30-40 minut? W ten sposób zminimalizujesz ewentualne podrażnienie i przesuszenie, które mogą wystąpić podczas kuracji pochodną witaminy A.

A może chcesz zapewnić swojej skórze dawkę nawilżenia i odżywienia z ceramidami? Z czym je łączyć w takim wydaniu? Strzałem w dziesiątkę jest krem zawierający cenne lipidy, pod który możesz aplikować ulubione serum z kwasem hialuronowym, na przykład głęboko nawilżający booster Tołpa dermo face hydrativ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eleven + ten =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT