Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków z witaminą C?

Ogólne
Spis treści

Witamina C jest znana ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, przez co przyczynia się do spowolnienia procesu starzenia skóry, a także rozjaśnia przebarwienia. To rozpuszczalna w wodzie witamina, którą w składzie kosmetyków znajdziesz pod różnymi nazwami. Jak używać produktów z witaminą C i na co uważać przy ich stosowaniu?

  • Dlaczego warto stosować witaminę C?
  • Jaką witaminę C wybrać?
  • Na jakie problemy skórne stosować serum z witaminą C?
  • Na co uważać w trakcie kuracji witaminowej?
  • Najlepsze kosmetyki z witaminą C

Witamina C na skórę twarzy – korzyści stosowania

Do zalet witaminy C należy jej wielokierunkowe działanie. Potwierdzone licznymi testami i badaniami, ma niezwykle korzystny wpływ na skórę. Witamina C, ze względu na zawartość antyoksydantów, jest zaliczana do tak zwanych eliksirów młodości. Pomaga cerze zmęczonej i poszarzałej, dodając jej blasku, wspiera też jej pielęgnację w trakcie leczenia dermatologicznego, a także rozjaśnia przebarwienia oraz wyrównuje i poprawia koloryt skóry. Stymuluje też wytwarzanie fibroblastów niezbędnych do syntezy kolagenu i elastyny, które utrzymują dobrą kondycję skóry i zapobiegają powstawaniu zmarszczek. Dzięki stosowaniu kwasu askorbinowego można więc pobudzić odnowę komórek skóry, a przez to spowolnić proces jej starzenia.

Witamina C stosowana na twarz wykazuje działanie wspomagające procesy nawadniania i nawilżania cery, a ponieważ bierze udział w syntezie ceramidów, wzmacnia barierę naskórka. To witamina, która również przyczynia się do redukcji stanów zapalnych. Wspomaga leczenie trądziku i wzmacnia naczynka krwionośne, uszczelniając je i zapobiegając pękaniu.

Jaką witaminę C wybrać?

W kosmetykach dostępnych na rynku znajdziesz między innymi podstawową, czystą formę witaminy C – kwas L-askorbinowy o aktywnym działaniu. Jego wadą jest wysoka niestabilność, czyli utlenianie pod wpływem wysokiej temperatury, dostępu światła czy powietrza. Preparaty z kwasem L-askorbinowym wymagają więc zarówno odpowiedniego przechowywania, jak i szybkiego zużycia. Najczęściej więc są proponowane w postaci niewielkich ampułek. Duże stężenie kwasu askorbinowego może powodować podrażnienia, dlatego w przypadku wrażliwej cery polecane są kosmetyki zawierające jego pochodne. Jaką witaminę C możesz wybrać? Dostępne są:

  • Sól magnezowa fosforanu askorbylu (INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate – MAP) – tę substancję z witaminą C można znaleźć między innymi w serum przeciwstarzeniowym. Nie wywołuje podrażnień i może być stosowana do skóry wrażliwej, a także do przebarwień skóry kobiet w ciąży.
  • Sól sodowa kwasu askorbinowego (INCI: Sodium Ascorbate) – to syntetyczna forma witaminy C rozpuszczalna w wodzie, przeciwdziałająca powstawaniu zaskórników i stanów zapalnych, stosowana w produktach do pielęgnacji skóry i włosów, a także przy trądziku oraz do cery z objawami fotostarzenia czy utratą jędrności.
  • Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside) jest formą kwasu askorbinowego stabilizowanego cząsteczką glukozy, co znacznie przedłuża trwałość witaminy C. Preparaty z glukozydem askorbylu docierają w głębsze warstwy skóry, działając efektywniej na przebarwienia czy zmarszczki.
  • Etylowy kwas askorbinowy (INCI: 3-O-Ethyl Ascorbic Acid) jest substancją odporną na działanie światła i temperatury. Ma właściwości przeciwbakteryjne i nie powoduje podrażnień skóry.
  • Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Tetrahexyldecyl Ascorbate) to bardzo stabilna i dobrze przenikająca w głąb skóry, nowoczesna forma witaminy C, występująca w formułach kremowych i olejowych. Nadaje się do stosowania do cery wrażliwej.
  • Palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate) – ma właściwości ochronne i zabezpiecza skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Znacznie trwalszy i mniej drażniący, aniżeli czysta postać kwasu askorbinowego, znajduje się w kosmetykach do makijażu czy kremach do twarzy.

W kosmetykach z witaminą C i jej pochodnymi znajdują się także inne składniki aktywne, które wspomagają jej działanie antyoksydacyjne. Wśród nich są takie substancje, jak: witamina E, kwas ferulowy, glutation czy kwas alfa-liponowy.

Na jakie problemy skórne stosować serum z witaminą C?

Kiedy stosować serum z witaminą C? Skuteczna kuracja silnie skoncentrowanym preparatem sprawdzi się do cery poszarzałej i pozbawionej blasku. Pomoże również w przypadku przebarwień i nierównomiernego kolorytu cery. Preparaty z witaminą C wzmacniają skórę dojrzałą, dodając jej elastyczności i pobudzając produkcję włókien kolagenowych. To kosmetyki, które doskonale sprawdzają się w kuracji anti-aging. Z kolei dla skóry naczyniowej, delikatnej i cienkiej są doskonałym remedium na rozszerzone naczynka krwionośne. Witamina C pomaga także zregenerować cerę zniszczoną nadmiernym nasłonecznieniem oraz narażoną na działanie smogu i zanieczyszczeń środowiskowych. To również pomoc dla cery osób uzależnionych od nikotyny.

Serum z witaminą C może być stosowane na noc i na dzień, również do pielęgnacji okolic oczu, jednak ze względu na dużą wrażliwość cery w tych miejscach, należy zachować ostrożność i przede wszystkim unikać kontaktu ze spojówkami.

Witamina C na twarz – z czym nie łączyć i na co uważać w trakcie kuracji?

Do zmniejszenia ilości witaminy C w naskórku przyczynia się zarówno zanieczyszczone środowisko, jak i promieniowanie UV. Regularne stosowanie na cerę kosmetyków z witaminą C wpływa kompleksowo na jej wygląd. Najlepiej używać ich rano, a następnie nałożyć krem z filtrem ochronnym UV. Zmniejszy to ryzyko powstawania rumienia czy oparzeń słonecznych. W przypadku skóry trądzikowej i problematycznej, najlepiej stosować kosmetyki z pochodnymi witaminy C, jak na przykład palmitynian askorbylu, który nadaje się do skóry tłustej i mieszanej, a jednocześnie nie podrażnia jej tak, jak kwas askorbinowy o niskim pH.

Witamina C na twarz – z czym nie łączyć :

  • z kwasami AHA
  • kwasami BHA
  • niacynamidem
  • retinolem

Te substancje mogą być natomiast łączone z pochodnymi witaminy C. Jeśli chcesz używać ich w codziennej kuracji, staraj się to robić w innych porach, stosując na przykład kosmetyk z kwasem askorbinowym rano, a wieczorem preparaty z retinolem czy peptydami miedziowymi.

Najlepsze kosmetyki z witaminą C

Jaką witaminę C wybrać? Wśród kosmetyków znajdziesz kremy i esencje do twarzy, maseczki czy skoncentrowane sera anti aging. Dostępne są preparaty o stężeniu czystego kwasu askorbinowego na poziomie 15%, jak z zawartością 5% czy 10% pochodnych witaminy C.

Serum olejowe z witaminą C (Ascorbyl Tetraisopalmitate w stężeniu 2%) kupisz od polskiej marki Mydlarnia Cztery Szpaki, z dodatkiem cennych olejów zwiększających nawilżenie i odżywiających skórę oraz maceratem z płatków róży. Z kolei emulsja BANDI z aktywną witaminą C w stabilnej formie to kosmetyk do stosowania rano i wieczorem, który wygładzi i ujednolici koloryt cery. Firma YOPE przygotowała natomiast serum zawierające 95% składników pochodzenia naturalnego, w tym pochodną witaminy C w postaci 5% Ascorbyl Glucoside. Żelowe maski peel-off z witaminą C, znajdziesz natomiast w ofercie firmy Lynia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three + 8 =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT