Czym są retinoidy? Poznaj ich działanie i sprawdź, jak dobrać odpowiedni retinoid

Ogólne
Spis treści

Jeśli interesujesz się świadomą pielęgnacją, to z pewnością już wiesz, że retinoidy są najlepszym sposobem na wzniesienie Twojej rutyny na wyższy poziom. To właśnie one są jednymi z najlepiej przebadanych składników aktywnych w kosmetologii oraz wykazują wielokierunkowe i skuteczne działanie. Czym są retinoidy, jakie mają działanie i o czym warto wiedzieć w trakcie wyboru kosmetyku zawierającego jeden z nich? Dowiedz się, czytając nasz kompleksowy przewodnik po retinoidach. 

 • Czym są retinoidy?
 • Dwa rodzaje retinoidów – retinol czy retinal?
 • Jak działają retinoidy?
 • Jak dobrać odpowiedni kosmetyk z retinoidem? Stężenie substancji aktywnej pod lupą
 • Polecane kosmetyki z retinoidami

Czym są retinoidy?

Czym są retinoidy? To pochodne witaminy A, nazywanej często witaminą młodości, które są wykorzystywane w pielęgnacji nie tylko skóry twarzy, ale także całego ciała. Równie często można je spotkać w gabinetach kosmetologicznych oraz w lekach przepisywanych przez dermatologów. Retinoidy mają zdolność rozpuszczania się w tłuszczach, co w efekcie umożliwia przenikanie ich do głębszych warstw skóry. Efekt? Skuteczne i wielokierunkowe działanie.

W pielęgnacji cery wykorzystuje się retinoidy I generacji. W przypadku kosmetyków są to retinol i retinal, a w lekach dermatologicznych na receptę m.in. izotretynoina i tretynoina.

Jak dobrać odpowiedni retinoid? Co jest lepszym wyborem – retinol czy retinal?

W grupie retinoidów znajdziesz dwa główne rodzaje składników aktywnych: retinol i retinal. Choć obie substancje są pochodnymi witaminy A, to różnią się między sobą sposobem przekształcania do kwasu retinowego. Najprościej mówiąc, retinol potrzebuje więcej czasu, aby zamienić się w aktywną formę, a co za tym idzie – działa wolniej na skórę i wymaga wyższych stężeń. Inaczej jest w przypadku retinalu, który szybciej przemienia się w kwas retinowy, dzięki czemu wykazuje szybsze działanie przy mniejszym stężeniu.

Nie wiesz, jak dobrać odpowiedni retinoid na początek? Jeśli obawiasz się potencjalnych skutków ubocznych, masz cerę wrażliwą albo zmagasz się z trądzikiem różowatym – lepszym wyborem jest retinal. W pozostałych przypadkach dobranie odpowiedniego retinoidu zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Może być tak, że Twoja skóra nie polubi się z kosmetykami z retinolem albo retinalem. Wtedy warto dać szansę innym pochodnym witaminy A.

Retinoidy – działanie. Jakie wykazują właściwości?

Jakie właściwości mają retinoidy? Ich działanie, jak wspomnieliśmy już na samym początku, jest wielokierunkowe. Dzięki temu sprawdzą się w rutynie pielęgnacyjnej skór z różnymi potrzebami. Retinol i retinal:

 • złuszczają naskórek, regulując procesy jego odnowy,
 • wspierają produkcję kolagenu i elastyny,
 • zmniejszają widoczność zmarszczek i opóźniają procesy starzenia się skóry,
 • poprawiają gęstość i elastyczność skóry,
 • ujednolicają koloryt cery, redukują przebarwienia, zmniejszają widoczność blizn,
 • normalizują produkcję sebum,
 • działają antyoksydacyjnie, czyli chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników,
 • pomagają w walce z trądzikiem i niedoskonałościami,
 • wpływają na zwiększenie odżywienia, dotlenienia i nawilżenia skóry.

Warto pamiętać, że rozpoczęcie stosowania retinoidów, może powodować działania niepożądane. W większości przypadków są one niegroźne i wynikają jedynie z podrażnienia skóry, która przyzwyczaja się do nowej substancji aktywnej (tzw. retynizacji). To między innymi zaczerwienienie, podrażnienie, suchość, widoczne złuszczanie się naskórka oraz niedoskonałości i świąd. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, stosuj się do zasad wprowadzania retinolu albo retinalu. Zacznij od najniższego stężenia i używaj kosmetyku co 4-5 dni, stopniowo zwiększając częstotliwość aplikacji, na przykład co 2 tygodnie.

Jak dobrać odpowiedni retinoid? Pomagamy wybrać najlepsze stężenie i nie tylko

Jak dobrać odpowiedni retinoid? Podstawą jest odpowiednie stężenie substancji aktywnej. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, retinal działa w niższych stężeniach, dlatego na początek warto wybierać kosmetyki zawierające około niż 0,05% pochodnej witaminy A. W przypadku retinolu możesz sięgnąć po formułę o stężeniu 0,3-0,5%.

Nie bez znaczenia jest również sama formuła produktu i dodatkowe składniki. Jak dobrać odpowiedni kosmetyk z retinoidem? Najczęściej marki oferują produkty olejowe i emulsyjne, przy czym te drugie sprawdzają się lepiej w przypadku cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Z kolei jeśli chodzi o dodatkowe substancje aktywne, to dobrze sprawdzą się ceramidy, koenzym Q10, kwas hialuronowy czy nawet witamina C.

Retinoidy – zobacz działanie na własnej skórze, wybierając polecane kosmetyki

Wiesz już, jak dobrać odpowiedni retinoid i jak pochodne witaminy A działają na skórę. Zanim przejdziemy do listy polecanych produktów, musimy podkreślić, że stosowanie retinolu albo retinalu wymaga przede wszystkim codziennej aplikacji kremu z filtrem. Równie ważna jest rezygnacja z kosmetyków zawierających składniki o potencjale drażniącym, na przykład kwasy. Zamiast nich, w trakcie kuracji retinoidami stawiaj na dogłębne nawilżanie i odżywianie skóry.

Jakie kosmetyki z retinoidami warto wybrać, aby zobaczyć ich działanie? Poniżej znajdziesz dwa polecane produkty z retinolem dostępne w naszej drogerii online.

Chcesz dać szansę retinalowi? W takim razie wypróbuj te kosmetyki:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − 9 =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT