Jak dbać o higienę podczas miesiączki?

Jak dbać o higienę podczas miesiączki?
Ogólne
Spis treści

Wszyscy z nas wiedzą, że higiena stanowi jedną z najważniejszych czynności dnia codziennego. Niezależnie od płci właściwe przestrzeganie czystości znacząco wpływa na zdrowie ludzkie. Jednakże kobiety powinny dbać o siebie szczególnie uważnie, zwłaszcza gdy mają miesiączkę. Higiena podczas okresu ma bowiem ogromny wpływ na komfort funkcjonowania Pań, a także na ich zdrowie. Dlatego temat higieny należy poruszać już od najmłodszych lat. Rozwijanie wiedzy oraz budowanie świadomości w tym zakresie pozwoli wzbudzić u młodych dziewcząt wzmożoną uważność i sprawić, że stanie się ona naturalnym nawykiem.

Dlaczego higiena podczas okresu jest tak istotna?

Okres menstruacji jest naturalnym procesem biologicznym, który pojawia się w życiu każdej kobiety. Przez wiele lat jest naszym nieodłącznym towarzyszem, dlatego im szybciej nauczysz się dbać o siebie w tym czasie, tym Twój organizm nie będzie narażony na niebezpieczeństwa związane z brakiem odpowiedniej higieny. Dlaczego warto zadbać o siebie ze szczególną uważnością właśnie w te dni? Przede wszystkim z uwagi na fakt, że wraz z krwią menstruacyjną Twój organizm wydala z siebie wiele bakterii. Naturalna bariera ochronna jest wówczas dość mocno osłabiona. Wobec tego właściwa higiena podczas okresu pomoże Ci odbudować florę bakteryjną okolic intymnych. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych dolegliwości często pojawiających się u kobiet po miesiączce. Mowa tutaj o dyskomfortowym pieczeniu, silniejszych upławach oraz uporczywym świądzie. Wszystkie te objawy świadczą o niedostatecznej higienie podczas okresu. Prowadzą również do infekcji grzybiczych bądź bakteryjnych pochwy.

Ponadto dość istotnym argumentem zachęcającym do utrzymywania wzmożonej higieny podczas okresu jest Twoje dobre samopoczucie podczas codziennego funkcjonowania. Wydzielina menstruacyjna ma bowiem bardzo charakterystyczny zapach. Gdy nie zadbasz o odpowiednią higienę podczas okresu,szybko poczujesz dyskomfort związany z nieprzyjemną wonią. Szczególnie podczas letnich, upalnych dni, ponieważ wysokie temperatury powodują, że ludzkie ciało poci się intensywniej, a przykre zapachy stają się jeszcze bardziej nieznośne, mocniej nasycone.

Jak należy dbać o higienę podczas miesiączki?

Aby zadbać o swoje zdrowie, a także komfort funkcjonowania podczas okresu, nie musisz wykonywać żadnych skomplikowanych czynności higienicznych. Jeżeli na co dzień dbasz o higienę swojego ciała oraz okolic intymnych, z pewnością nie odczujesz dużej różnicy w utrzymaniu czystości podczas menstruacji. Jedyną różnicą, jaką z pewnością zauważysz, jest częstotliwość wykonywania pewnych podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, jak na przykład podmywanie się czy też wymiana higienicznych produktów chłonnych. Najważniejsza jest regularność i Twoja konsekwencja w działaniu.

Zatem jak dbać o higienę podczas miesiączki? Poniżej nasze ekspertki przygotowały dla Ciebie listę najważniejszych zasad, których warto przestrzegać, aby zadbać o zdrowie stref intymnych, jak również czuć się w tych dniach komfortowo:

 1. Dostosuj rozmiar, a co za tym idzie chłonność podpasek, tamponów czy też kubeczka menstruacyjnego do obfitości krwawienia. Unikniesz dzięki temu krępujących plam na ubraniach.
 2. Nawet jeżeli krwawienie menstruacyjne nie jest intensywne, wymieniaj środki higieniczne typu podpaski i inne przynajmniej kilka razy w ciągu dnia. Bakterie oraz pozostałe nieczystości wydostające się z pochwy nie będą miały możliwości namnażania się. Tym sposobem zminimalizujesz ryzyko powstania infekcji okolic intymnych. Ponadto zagwarantujesz sobie uczucie świeżości, a co za tym idzie komfort funkcjonowania.
 3. Po zmianie środków higienicznych zawsze umyj dokładnie ręce.
 4. Jeżeli masz skłonności do nawracających infekcji intymnych, zrezygnuj całkowicie z tamponów lub używaj ich sporadycznie. Zatrzymują one bowiem wszystkie bakterie obecne w krwi menstruacyjnej wewnątrz Twojego organizmu, co przyczynia się do powstania kolejnych infekcji.
 5. Podczas miesiączki postaraj się zrezygnować z silnie perfumowanych środków czystości, takich jak podpaski, żele pod prysznic, a nawet papier toaletowy – podrażniają one okolice intymne.
 6. Unikaj długich, gorących kąpieli w wannie. Mogą one zintensyfikować krwawienie, prowadząc w efekcie do niebezpiecznego krwotoku. Dodatkowo ciepła woda sprzyja namnażaniu się bakterii obecnych w krwi menstruacyjnej. Zamiast tego przestaw się podczas okresu na szybki, orzeźwiający prysznic w letniej lub chłodnej wodzie. Najlepiej stosować go w te dni rano i wieczorem. Zapewnisz sobie tym sposobem dobre samopoczucie, pobudzenie do działania oraz zbawienne uczucie czystości.
 7. Podczas mycia okolic intymnych wystrzegaj się używania gąbek bądź myjek, ponieważ stanowią one siedlisko bakterii. Zapewniamy, że czysta dłoń jest najlepszym rozwiązaniem.
 8. Stosuj podczas mycia płyny do higieny intymnej, które zadbają o właściwe funkcjonowanie flory bakteryjnej pochwy. Unikaj mycia stref intymnych tradycyjnym mydłem tudzież żelem pod prysznic. Mogą one podrażnić wyjątkowo wrażliwe w tym okresie ciało.
 9. Przestrzegaj podstawowej zasady mycia okolic intymnych, czyli wykonuj ruchy od przodu do tyłu. Zawsze zaczynaj od łona, kończąc na odbycie.
 10. Po umyciu dbaj o to, aby dokładnie osuszyć miejsca intymne. Wilgoć bowiem sprzyja powstawaniu nowych bakterii.
 11. Jeżeli w ciągu dnia odczujesz potrzebę odświeżenia, a nie będziesz miała możliwości wejścia pod prysznic, skorzystaj z bidetu lub niezawodnych, mokrych chusteczek do higieny intymnej.

Jakie produkty pomogą Ci zadbać o właściwą higienę podczas okresu?

Nasze ekspertki z dziedziny kosmetyków oraz produktów do higieny intymnej przygotowały dla Ciebie kilka propozycji, które ułatwią Ci zachowanie odpowiedniej higieny podczas okresu. Oczywiście wszystkie te pozycje dostępne są w ofercie Drogerii Pigment.

Najważniejszym i nieodłącznym elementem higienicznym podczas menstruacji powinien być odpowiedni produkt myjący. W naszym sklepie internetowym znajdują się zarówno płyny do higieny intymnej, np. płyn Lactacyd, żele do higieny intymnej, np. żel Miya, jak i pianki do higieny intymnej, np. pianka Vianek. Pierwsze dwa z wyżej wymienionych rodzajów środków myjących dzielą się na: naturalne, łagodzące, nawilżające. Ich skuteczność jest naprawdę imponująca.

Kolejnymi produktami, w które należy wyposażyć się podczas miesiączki, są oczywiście podpaski i tampony. Zadbaliśmy o to, aby ich wybór w naszej Drogerii Pigment był możliwie najbardziej różnorodny. Jesteśmy pewni, że znajdziesz wśród nich środki higieniczne idealne dla siebie.

W celu zadbania o higienę podczas okresu warto zakupić również mokre chusteczki do higieny intymnej nasączone wartościowymi i co najważniejsze bezpiecznymi środkami myjącymi. Docenisz ich obecność w sytuacjach, gdzie odświeżenie stref intymnych jest kłopotliwe, na przykład w restauracji.

Podsumowując, zachowanie odpowiedniej higieny podczas okresu jest nieodłączną częścią życia każdej kobiety. Stosowanie właściwych rytuałów pielęgnacyjnych podczas menstruacji zagwarantuje Ci uczucie komfortu, a także zdrowie okolic intymnych. Konsekwencja w postępowaniu, jak również korzystanie z wartościowych produktów higienicznych to klucz do sukcesu. Jesteśmy tutaj po to, aby wesprzeć Cię w oswojeniu nowych nawyków i zaprezentować Ci różnorodne kosmetyki do higieny intymnej godne Twojej uwagi.

Jeżeli podczas czytania tego artykułu lub w trakcie przeglądania oferty naszej Drogerii Pigment nasunęły Ci się jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta. Uzyskasz tam profesjonalną pomoc od wykwalifikowanych pracowników. Razem z nami zmień swoje życie na lepsze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three × two =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT