Metoda OMO – najpopularniejsza forma pielęgnacji kręconych włosów

Jak dbać o włosy kręcone? Jak zacząć?
Ogólne, Piekne włosy
Spis treści

Pielęgnacja włosów kręconych wymaga przede wszystkim dużej świadomości oraz przemyślanych działań. Te dwa czynniki są niezbędne, jeśli pragniesz, aby Twoja codzienna fryzura robiła spektakularne wrażenie. Jeżeli posiadasz bujne loki lub zauważasz, że Twoje pasma są podatne na skręt, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Nasze ekspertki z dziedziny pielęgnacji włosów przygotowały dla Ciebie szereg przydatnych informacji, dzięki którym będziesz mogła rozpocząć fascynującą przygodę pełną zaskakujących efektów. Z naszą pomocą zdobędziesz wiedzę na temat:

 • prawidłowej oceny porowatości włosów kręconych;
 • zabezpieczania włosów kręconych;
 • doboru kosmetyków dedykowanych kręconym włosom;
 • popularnej metody OMO.

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć Ci przyjemnej lektury oraz motywacji do pracy nad swoją wyjątkową fryzurą.

Ocena porowatości włosów kręconych – pierwszy krok do rozpoczęcia świadomej pielęgnacji

Aby wiedzieć, jak zacząć dbać o kręcone włosy należy najpierw określić ich porowatość. To najważniejszy aspekt, który pozwoli Ci dobrać właściwe produkty pielęgnacyjne, zgodne z potrzebami Twoich loków. Porowatość to cecha informująca nas o zakresie odchylenia łusek włosa. W przypadku włosów kręconych oraz podatnych do kręcenia zwykle mówimy o średnio lub wysokoporowatości. Niezwykle rzadko mamy do czynienia z niskoporowatymi włosami kręconymi.

Włosy wysokoporowate wyróżniają się największym stopniem rozchylenia łusek. W konsekwencji pasma tego typu wyglądają na zniszczone, są przesuszone, łamliwe, kruche, a także bardzo szorstkie w dotyku. Ponadto niezwykle szybko reagują na wilgoć w powietrzu, co skutkuje zjawiskiem wzmożonego puszenia się. Włosy wysokoporowate sprawiają wiele trudności w rozczesywaniu, ponieważ mają tendencję do nadmiernego plątania się.

Włosy średnioporowate wykazują nieznaczne odchylenie łusek, co oznacza, że wyglądają na zdrowsze niż wysokoporowate. Jednak nie oznacza to, że są mniej wymagające. Wyróżnia je wysoka podatność na obciążenia, szczególnie przy nasadzie głowy. Są również skłonne do wypadania i nadmiernej łamliwości, a ich końcówki często się rozdwajają. Podobnie jak u wyżej wymienionych poprzedników puszą się. Brakuje im również blasku, gładkości.

Włosy niskoporowate to najzdrowszy rodzaj, charakteryzujący się domkniętymi łuskami. Dzięki temu ich kosmyki są gładkie – czarują pięknym wyglądem, blaskiem i witalnością. Ten typ nie wykazuje tendencji do puszenia się, plątania itp.

Na podstawie tej krótkiej charakterystyki możesz spróbować określić porowatość swoich pasm. W dalszej części tekstu dowiesz się, jak tę wiedzę wykorzystać, aby zadbać o kręcone włosy.

Zabezpieczenie włosów kręconych – niezbędny element ich codziennej pielęgnacji

Odpowiadając na pytanie: ,,jak dbać o włosy kręcone?” nie wolno pominąć tematu związanego z ich zabezpieczeniem. Odpowiednie zabezpieczenie zagwarantuje Ci bowiem mniej problemów ze stylizacją niesfornych loków tudzież fal. W pierwszej kolejności zadbaj o ułożenie swoich włosów podczas snu. Ma to kluczowe znaczenie dla uniknięcia zjawiska puszenia się kosmyków. Jeżeli śpisz z luźno ułożonymi na poduszce włosami i nie zauważyłaś tego problemu, to wszystko jest w należytym porządku. Jeśli tak nie jest, spróbuj związać je w swobodny kok umieszczony na czubku głowy, warkocz lub kitkę. Używaj do tego wyłącznie miękkich frotek, pozbawionych metalowych elementów, ponieważ te sztywne aplikacje mogą zniszczyć, wyrwać lub nawet połamać niektóre pasma.

Wspominając o zabezpieczeniu włosów mamy także na myśli szczególne zadbanie o kondycję ich końcówek. Aby to zrobić, warto wyposażyć się w silikonowe serum lub olejek. W tym miejscu szczególnie polecamy Ci nawilżające serum do włosów kręconych bądź uelastyczniający olejek do włosów kręconych. Znajdziesz je w kategorii pielęgnacja włosów. Czeka tam na Ciebie także wiele innych kosmetyków, wspomagających świadomą pielęgnację loków i nie tylko. Zabezpieczenie końcówek to prosty zabieg, nie wymagający dużego nakładu pracy czy też czasu. Wystarczy, że nałożysz wybrany przez siebie produkt na delikatnie wilgotne lub wysuszone włosy. Możesz wykonywać tę czynność nawet kilka razy dziennie.

Jak dobierać kosmetyki, aby właściwie zadbać o włosy kręcone? Na co zwrócić uwagę?

Dobór odpowiednich kosmetyków, które wskażą Ci drogę do tego, jak zadbać o kręcone włosy nie musi być trudny. W całym procesie budowania świadomej pielęgnacji włosów kręconych najistotniejsze jest czytanie etykiet konkretnych produktów. Wypisany na nich skład stanowi najcenniejszą dla Ciebie podpowiedź. Ponadto etykiety zawierają często gotowe hasła tudzież krótkie i niezwykle czytelne informacje podpowiadające, do jakiego rodzaju włosów przeznaczony jest, np. dany szampon. Przede wszystkim nie bój się testować ani sprawdzać. Skuteczność produktów zależy od ich trafnego doboru do potrzeb Twoich loków.

Aby ułatwić Ci to zadanie, nasze ekspertki wymieniły poniżej najważniejsze rodzaje kosmetyków dedykowanych kręconym włosom:

 • mocny szampon;
 • łagodny szampon;
 • maska emolientowa;
 • maska proteinowa;
 • maska humektantowa;
 • peeling do skóry głowy;
 • stylizator lub aktywator skrętu;
 • serum bądź olej do końcówek.

Wszystkie wyżej wymienione produkty znajdziesz w internetowej Drogerii Pigment. Pamiętaj, że podstawą zdrowo wyglądającej fryzury jest stosowanie właściwego szamponu oraz maski. Natomiast posiadając włosy kręcone, warto uwydatnić i podkreślić ich loki. W naszej ofercie przygotowaliśmy specjalną kategorię: stylizacja włosów kręconych, w której umieściliśmy kosmetyki do reanimacji loków, aktywatory skrętu, kremy, a także żele do loków. Wśród nich polecamy rewelacyjny spray do uwydatnienia skrętu.

Metoda OMO – najpopularniejsza forma pielęgnacji kręconych włosów

Jeżeli zastanawiasz się, jak zacząć dbać o kręcone włosy, koniecznie wypróbuj jedną z najbardziej rozpowszechnionych w tej dziedzinie metod zwaną OMO (Odżywianie, Mycie, Odżywianie). Wcielenie jej w życie jest banalnie proste, a efekty mogą być naprawdę zaskakujące.

Jak ją wykonać? Oto szczegółowa instrukcja:

 1. Pierwszy etap mycia włosów rozpocznij od odżywki do tego przeznaczonej. To ona posłuży Ci zamiast szamponu. Pamiętaj jedynie, aby nie wcierać jej w skórę głowy. Rozprowadź ją dokładnie po długości wszystkich pasm.
 2. Nie spłukując odżywki, umyj delikatnym szamponem wyłącznie skórę głowy, a następnie spłucz szampon i odżywkę.
 3. Czas na drugą odżywkę o bardziej treściwym składzie. Po rozprowadzeniu zostaw ją na włosach do 10 minut, a następnie spłucz.
 4. Wodę odciśnij bawełnianą koszulką. W tak przygotowane kosmyki wgnieć odżywkę bez spłukiwania.
 5. Ostatnim krokiem jest aplikacja stylizatora przy jednoczesnym ugniataniu poszczególnych pasm.
 6. Suszenie kręconych włosów najlepiej wykonywać z użyciem dyfuzora lub naturalnie, bez suszarki. Suszarka nie powinna być ustawiona na najcieplejszy podmuch powietrza, ponieważ grozi to trwałemu zniszczeniu struktury włosów.

Podsumowując, kręcone włosy wymagają szczególnej pielęgnacji, która nie musi być skomplikowana. Świadome dobieranie produktów oraz wykształcenie w sobie kilku podstawowych nawyków stylizacyjnych sprawi, że Twoja fryzura będzie zachwycała każdego swoją objętością, pięknym skrętem, a także blaskiem. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą odczujesz satysfakcjonujące efekty.

Jeżeli w trakcie czytania tego artykułu, tudzież podczas przeglądania oferty naszej Drogerii Pigment nasunęły Ci się jakiekolwiek pytania, napisz do Biura Obsługi Klienta. Uzyskasz tam profesjonalną pomoc od wykwalifikowanych specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nine + six =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT