Jak i czym zabezpieczać końcówki włosów?

Piekne włosy, Ogólne
Spis treści

Rozdwojone czy w jakikolwiek sposób uszkodzone końcówki włosów nie wyglądają atrakcyjnie. Codzienne zabiegi stylizacji, różnice temperatur czy mało urozmaicona dieta również nie przysłużą się ich kondycji. Jak dbać o nie na co dzień i na czym polega ochrona i zabezpieczenie końcówek włosów? Sprawdź w poniższym artykule. Dowiedz się również, jakich produktów używać i czym zabezpieczać końcówki włosów, aby były bardziej odporne na uszkodzenia.

Dlaczego dochodzi do uszkodzenia włosów? Czego unikać i jak zabezpieczać końcówki włosów?

Co przyczynia się do rozdwajania i uszkodzenia końcówek włosów? Przede wszystkim brak odpowiedniego nawilżenia. To właśnie zbyt suche włosy stają się łamliwe i skłonne do rozdwajania. Nie pomaga też częste farbowanie czy intensywne stylizowanie każdego dnia. 

Zewnętrzna warstwa włosa składa się z tak zwanych łusek i kiedy zostaje w jakikolwiek sposób zniszczona, włos rozdwaja się i staje się podatny na uszkodzenia mechaniczne, do których dochodzi między innymi wtedy, kiedy wiążesz włosy ciasną gumką do włosów. Są też narażone na uszkodzenia podczas snu, kiedy wciskamy głowę w poduszkę i ciągniemy za nie podczas zmiany pozycji. Niszczą się także przy tarciu ich ręcznikiem po umyciu. Nadmierne wysuszenie i uszkodzenia mechaniczne są także powodowane przez prostownice, lokówki, suszarki czy inne urządzenia wytwarzające wysoką temperaturę. Aby jak najlepiej zabezpieczać końcówki włosów, sprawdź również skład swojego szamponu, ponieważ silne detergenty znajdujące się w niektórych kosmetykach mogą zniszczyć warstwę ochronną włosa.

Końcówki rozdwojone i uszkodzone

Jeśli sądzisz, że określenie rozdwojone końcówki dotyczy wyłącznie podziału włosa na dwie części, to sprawdź swoje włosy pod szkłem powiększającym. Już nawet ten obraz pozwoli Ci się zorientować, że problem jest znacznie szerszy. Jeśli odwiedzisz specjalistyczny gabinet trychologiczny, może się okazać, że włosy na końcówkach to tylko najbardziej widoczny objaw, a sama struktura wymaga błyskawicznego kondycjonowania.

Końcówki, oprócz charakterystycznego rozdwojenia, troją się i zwielokrotniają podziały. W graficznym skrócie można by je przedstawić w formie gałązek z licznymi igiełkami po jednej stronie albo cienkich powyginanych patyczków z bocznymi odrostami. Jedno jest pewne — to, jak wyglądają, świadczy o potrzebie natychmiastowej pomocy. Zniszczenia końcówek są nieodwracalne, więc należy je podciąć powyżej uszkodzeń.

Zabezpieczenie końcówek włosów — jak dbać o nie na co dzień

Zabezpieczanie końcówek włosów przed rozdwajaniem to przede wszystkim dbanie o właściwe nawilżenie. Możesz więc nie tylko stosować szampony, odżywki humektantowe czy maski do włosów, które mają takie właściwości, ale też staraj się ograniczyć stylizacje na gorąco. Pamiętaj też o odpowiedniej ilości płynów i diecie bogatej w wartościowe składniki odżywcze. Jedz produkty dostarczające białko, NNKT, witaminy A, D, E i z grupy B, a także żywność zawierającą żelazo, cynk, selen czy miedź.

Czym zabezpieczać końcówki włosów przed rozdwajaniem — polecane produkty

Do zabezpieczenia końcówek włosów stosuj produkty ze składnikami nawilżającymi i chroniącymi przed utratą wody. Mogą nimi być wyciągi z aloesu, naturalne emolienty czy ekstrakty ziołowe. W Drogerii Pigment polecamy między innymi serum ochronne do końcówek i olejowania marki Anwen, a także odżywczy krem bez spłukiwania Hairy Tale,który doskonale sprawdzi się do końcówek prostych włosów, ale też aktywuje naturalny skręt fal i loków przy kręconych włosach. Wybieraj także delikatne szampony, np. produkt chelatujący do mycia w twardej wodzie Hairy Tale, a jeśli chcesz skorzystać z domowych sposobów, zastosuj olej kokosowy czy oliwę z oliwek i wmasuj je, aby jak najlepiej zabezpieczyć końcówki włosów przed rozdwajaniem. Warto również zadbać o regularne podcinanie końcówek. Taka pielęgnacja fryzury jest zalecana przynajmniej raz na 3-4 miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three × five =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT