Jaka henna do siwych włosów będzie najlepsza?

Ogólne, Piekne włosy
Spis treści

Henna skutecznie działa na naturalne procesy zachodzące wraz z wiekiem w Twoim organizmie. Sprawdź zatem, jaka henna do siwychwłosów jest najlepsza, bo ten roślinny preparat zapewni Ci długotrwałą koloryzację na włosach, a dodatkowo zadba o ich kondycję. 

Proces siwienia włosów

Zanim dowiesz się, jaka henna do siwych włosów jest najlepsza, poznaj kilka faktów dotyczących samego procesu odbarwiania się Twoich kosmyków na jasnoszary lub biały kolor. 

W organizmie człowieka znajdują się wyspecjalizowane komórki o nazwie melanocyty, które produkują naturalny pigment, czyli melaninę. To dzięki niej mamy taką, a nie inną barwę skóry, włosów czy oczu. Melanocyty wytwarzają i magazynują barwnik, a jego produkcję stymuluje między innymi właściwa dieta bogata w przeciwutleniacze oraz witaminy i składniki mineralne.

Każdego dnia nasze włosy stopniowo wzrastają, niestety im jesteśmy starsi, tym mniej mają w sobie melaniny. Zmniejszenie produkcji tego pigmentu powoduje więc znaczne rozjaśnienie włosów, aż do pojawienia się siwego/białego koloru.

Różne przyczyny siwienia włosów

Fizjologiczne siwienie, związane z wiekiem, rozpoczyna się w różnych momentach życia. Każdy z nas jest inny, a wpływ na nasz wygląd i zachodzące w organizmie procesy ma w dużym stopniu genetyka. Wiele cech dziedziczymy, więc i siwienie włosów może pojawić się w tym samym wieku, co u naszych rodziców czy dziadków. Fizjologiczne symptomy starzenia, jak zmarszczki i pierwsze siwe włosy, są zazwyczaj zauważalne już po trzydziestym roku życia.

Równie istotnymi przyczynami siwienia są okoliczności i warunki życia, które znacząco wpływają na zdrowie i równocześnie na kondycję Twoich włosów. Jedną z nich jest stres. Ten nagły o dużym nasileniu, związany z dramatycznymi przeżyciami, może nawet spowodować gwałtowne osiwienie wszystkich włosów jednocześnie. Kolejną z przyczyn przedwczesnego siwienia włosów mogą być problemy zdrowotne, jak choćby nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Negatywny wpływ na wygląd włosów ma także regularne wprowadzanie do organizmu substancji toksycznych — na przykład nikotyny.

Warto zwrócić również uwagę na codzienną dietę, ponieważ siwienie włosów przyspieszają między innymi niedobory witaminowe. Do tych, które są silnym wsparciem dla kondycji włosów, należą witaminy A, B5, B12 i C. Znajdują się między innymi w nabiale i innych produktach pochodzenia zwierzęcego oraz w roślinach strączkowych, warzywach czy owocach.

Naukowcy wciąż poszukują nowych sposobów na odwrócenie procesu siwienia. Na razie nie ma na to jednoznacznej recepty. Mamy jednak do dyspozycji różne sposoby maskowania tego koloru, nie tylko farbami przygotowanymi na bazie substancji chemicznych, ale też naturalnymi barwnikami, np. henną.

Jaka henna na siwe włosy? Farbowanie i pielęgnacja w jednym

Henna powstaje ze sproszkowanych suszonych liści i pędów rośliny o nazwie Lawsonia inermis. To w pełni naturalny produkt, który nadaje się również do barwienia rzęs czy brwi. Henna jest więc często wykorzystywana w zabiegach kosmetycznych, a w jej składzie, oprócz pigmentów barwiących, znajdują się także zioła ajurwedyjskie wspomagające kondycję skóry głowy i włosów. 

Ten w pełni naturalny produkt podkreśla kolor włosów i poradzi sobie z pierwszymi siwymi włosami na Twojej głowie. W przypadku siwej barwy włosów należy użyć henny w dwuetapowym zabiegu farbowania. Dostępne na rynku henny mają dodatek naturalnych barwników roślinnych. Wśród nich znajdziesz pochodzącą z Indii Cassia Obovata marki Khadi, która farbuje włosy na atrakcyjny karmelowy blond. Z kolei produkt z wyciągiem z indygo tej samej marki nada włosom głębokiego odcienia czerni z niebieskimi refleksami.

Najlepsza henna do włosów siwych

Zastanawiając się nad tym, co jest najlepsze do włosów siwych, henna czy tradycyjna farba, na pewno bierzesz pod uwagę wpływ produktu na zdrowie i kondycję włosów. Wśród dostępnych sposobów farbowania włosów, hennowanie należy do najmniej inwazyjnych metod. Ziołowe mieszanki nie niszczą struktury włosów, dodają im blasku i dostarczają wartościowych składników odżywczych. Ponadto, podczas ich stosowania nie poczujesz nieprzyjemnego zapachu chemicznych substancji, które powodują nie tylko dyskomfort, ale i mogą podrażnić błony śluzowe oczu czy nosa. W sproszkowanej mieszance znajdziesz między innymi znaną w ajurwedzie roślinę o nazwie bhringraj. Określana mianem „władcy włosów”, stymuluje ich wzrost i przyciemnia barwę, a ponadto wzmacnia cebulki włosowe i zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów.

Jaka henna na siwe włosy? Zasady stosowania

Henny dostępne w proszku, należy rozpuścić z wodą, uzyskując konsystencję idealną do rozprowadzenia na włosach. Temperatura wody powinna wynosić około 50-60 stopni. Niektórzy producenci zalecają odstawienie przygotowanej mikstury na całą noc. Zawsze jednak sprawdź informacje w załączonej ulotce produktu, ponieważ są też i takie henny, które należy użyć od razu po przygotowaniu mieszanki. 

W pierwszym etapie farbowania siwych włosów henną z wysoką zawartością Lawsonii pojawi się intensywnie rudo-pomarańczowy kolor. W drugim etapie należy użyć mieszanki z ostatecznym kolorem, jaki chcesz uzyskać na włosach. Obydwa etapy możesz wykonać w tym samym dniu. Takie dwuetapowe farbowanie jest konieczne, jeśli masz dużo siwych włosów lub są one wyjątkowo odporne na koloryzację.

Pamiętaj o tym, że niezależnie od tego, jakiej użyjesz henny do siwych włosów, najpierw musisz dokładnie oczyścić skórę głowy i włosy szamponem bez silikonów, np. marki Anwen. Umożliwia to otwarcie łusek włosowych, pozbycie się resztek sebum i kosmetyków takich jak lakiery, pianki czy żele, a także innych zanieczyszczeń, które oblepiając włos, mogłyby nie dopuścić do właściwego przyjęcia barwnika.

Po nałożeniu ziołowej mikstury na włosy, owiń je folią spożywczą i ciepłym ręcznikiem. Czas trzymania jest zależny od efektu, jaki chcesz uzyskać. Przy pierwszym farbowaniu zaleca się jednak odczekanie co najmniej dwóch godzin. Z kolei przy kolejnych, powinno wystarczyć 1-1,5 godziny, aby henna zaczęła działać.

Wiedząc, jaka henna na siwe włosy jest najlepsza dla Ciebie, pamiętaj o tym, aby użyć właściwej ilości proszku. Do średniej długości włosów zazwyczaj wystarcza 100-120 gramów produktu.

Ziołowe środki barwiące działają łagodniej, aniżeli ich chemiczne odpowiedniki. Musisz też poświęcić na takie zabiegi znacznie więcej czasu. Warto jednak to zrobić, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie Twoich włosów. Naturalne barwniki, choć wymagają dłuższego trzymania na włosach, zapewniają długotrwałe i naturalne efekty farbowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

one × three =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT