Kosmetyki nietestowane na zwierzętach – wszystko, co musisz wiedzieć

Ogólne
Spis treści

Rośnie świadomość konsumentów na temat tego, w jaki sposób powstają kosmetyki, oraz że niestety wciąż bardzo często są one testowane na zwierzętach. Nic zatem dziwnego, że zwiększa się także lista firm, które od tego odchodzą. Nie zawsze dzieje się tak wyłącznie z ich dobrej woli — w wielu krajach, szczególnie w Unii Europejskiej testowanie substancji aktywnych na zwierzętach grozi wysokimi karami. Z drugiej strony są też konsumenci, którzy coraz dokładniej czytają etykiety, sprawdzają składy i oczekują wręcz, że produkty przez nich wybierane to kosmetyki nietestowane na zwierzętach. Jak szukać takich produktów i czy są one równie skuteczne?

Kosmetyki nietestowane na zwierzętach a prawo

Dobra wiadomość jest taka, że wiele firm zaczyna odchodzić od testowania na zwierzętach ze względu na naciski ze strony konsumentów. Duża grupa klientek i klientów jest w stanie zapłacić za produkt nieco więcej, o ile będzie on bardziej ekologiczny i zgodny z filozofią cruelty-free. Oznacza to, że kosmetyki nietestowane na zwierzętach powstają w sposób pozbawiony okrucieństwa na każdym z etapów produkcji. Testom nie można poddać zarówno gotowego produktu, jak i jego poszczególnych składników aktywnych. Co więcej, firmy kosmetyczne nie mogą też zlecić testowania ich produktów innym podmiotom. Od 2013 roku w Unii Europejskiej panuje pełny zakaz testowania kosmetyków i składników na zwierzętach, a kosmetyki wprowadzane do obrotu na europejskich rynkach poddawane są szczegółowej kontroli.

Jak rozpoznać kosmetyki typu cruelty-free?

Część osób z pewnością pamięta, że na opakowaniach niektórych kosmetyków można było znaleźć oznaczenia „nietestowane na zwierzętach”. Obecnie firmy już z tego zrezygnowały ze względu na dyrektywy unijne. Firmy kosmetyczne nie mogą chwalić się czymś, co jest im narzucone odgórnie. Dlatego też, jeśli chcemy kupić kosmetyki nietestowane na zwierzętach, wystarczy, że sprawdzimy, gdzie zostały wyprodukowane. Jeśli powstały na terenie Unii Europejskiej, możemy mieć pewność co do procesu ich produkcji. W tej chwili zakazem testowania produktów i substancji aktywnych na zwierzętach objęte są też takie kraje jak Turcja, Norwegia, Indie, Izrael, a nawet Tajwan. Większość kosmetyków pochodzących z Chin niestety może być testowana na zwierzętach, ponieważ w tym kraju nie ma regulacji zakazujących tego procederu.

Kosmetyki nietestowane na zwierzętach – co może być alternatywą?

Coraz więcej marek ma świadomość tego, że ich klienci stają się wymagający i oczekują produktów jak najwyższej jakości, które powstają z dbałością o środowisko i dobro zwierząt. Dlatego kosmetyki nietestowane na zwierzętach to must have każdej ceniącej się marki, która wie, jak kształtują się potrzeby klientek oraz klientów korzystających z ich produktów. Kosmetyki nietestowane na zwierzętach to proceder, który zakazany jest w krajach Unii Europejskiej. Od 2013 roku zakazane jest również sprzedawanie kosmetyków, których komponenty były pozyskiwane poprzez testy na zwierzętach.

Nie ma co ukrywać, proceder testowania kosmetyków na zwierzętach był okrutny i stawał w sprzeczności z kodeksem moralnym wielu osób. Jednak, aby mieć pewność, że kosmetyki są bezpieczne dla człowieka, trzeba je przetestować. Jedną z alternatyw dla testów na zwierzętach jest badanie kosmetyków na modelach zrekonstruowanej skóry ludzkiej. Metoda ta zaczęła być rozwijana już w latach 70. XX wieku, jednak wraz z rozwojem nauki i ona poszła do przodu. Metoda ta okazuje się jedną z bardziej popularnych w środowisku badań kosmetyków. Inną alternatywną metodą jest modelowanie molekularne i zdobyta wiedza. Ten sposób w połączeniu z obserwacją reakcji chemicznych pozwala stwierdzić, jakie interakcje zachodzą między substancjami i jaki wpływ będą miały na ludzką skórę i cały organizm.

Jest wiele metod, które pozwalają na alternatywne badania kosmetyków. W XXI wieku nietestowanie produktów na zwierzętach powinno być obowiązkiem każdej marki i organizacji, bez względu na to, o jakim zakątku świata mówimy. Mając do wyboru bezpieczną alternatywę, wybór nie powinien pozostawiać wątpliwości. W Drogerii Pigment wiemy, że dobro zwierząt, jak i całego środowiska leży na sercu naszym klientom, dlatego produkty w naszej drogerii są wybierane z wyjątkową dbałością o skład, jakość, cenę i dobre samopoczucie naszych klientów.

Kosmetyki nietestowane na zwierzętach w Drogerii Pigment

W Drogerii Pigment dbamy o to, by oferowane przez nas kosmetyki spełniały oczekiwania i potrzeby naszych klientów i klientek. Dlatego też stale pracujemy nad poszerzaniem asortymentu i jeszcze dokładniejszym opisywaniem go oraz przydzielaniem do odpowiednich kategorii, by ułatwić poszukiwania. Jeśli szukasz kosmetyków nietestowanych na zwierzętach, sprawdź także kosmetyki wegańskie. W czasie ich produkcji nie tylko nie testowano żadnych substancji na braciach mniejszych, ale też nie wykorzystano składników pochodzenia zwierzęcego. Jeśli nie wiesz, na jaki produkt się zdecydować i który z nich rozwiąże Twój problem, skorzystaj z pomocy naszych ekspertek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eleven − 2 =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT