Kwas migdałowy – z czym go nie łączyć?

Kwas migdałowy - z czym go nie łączyć
Twarz
Spis treści

Kwas migdałowy pozyskiwany z naturalnego źródła jest sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem, przebarwieniami na skórze a także zmarszczkami. Ma ogromny potencjał, ale i swoje wymagania. Nie toleruje pewnych połączeń z preparatami o równie silnym działaniu, dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób planować swoje zabiegi kosmetyczne, zwłaszcza, jeśli robisz je samodzielnie w domu. Dowiedz się więc z czym nie łączyć kwasu migdałowego.

Co to jest kwas migdałowy i jak działa na skórę?

Kwas migdałowy jest członkiem dużej rodziny kwasów AHA (alfa-hydroksykwasów) i ma największą wśród nich strukturę molekularną. Pozyskiwany z gorzkich migdałów, działa na skórę łagodniej, aniżeli inne kwasy z tej grupy. Wykazuje delikatne właściwości złuszczające, przez co nadaje się do skóry wrażliwej, a przy tym wnika w głębsze warstwy naskórka. Odmładza również cerę, wygładza i przywraca jej blask, stymulując produkcję kolagenu. Kwas migdałowy ma również właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, przez co jest polecany do skóry trądzikowej.

Kwas migdałowy – z czym łączyć?

Jakie towarzystwo jest wskazane i co wnosi do preparatów z kwasem migdałowym? Z czym łączyć tę genialną dla skóry substancję, aby zwiększyć efekt dobroczynnego działania?

  • kwas salicylowy (z grupy BHA), wzmacnia działanie oczyszczające ujścia gruczołów łojowych w skórze
  • kwasy z grupy PHA
  • gliceryna roślinna – zapewnia silne nawilżenie i działa wygładzająco
  • kwas hialuronowy – nawilża i stymuluje syntezę kolagenu i elastyny
  • hydrolaty roślinne – działają kojąco i nawadniająco

Kwas migdałowy jest dostępny w różnych stężeniach. Zanim rozpoczniesz kurację o silnym działaniu złuszczającym, przyzwyczajaj swoją skórę, stosując delikatniejsze toniki, serum czy peelingi z niską zawartością kwasu migdałowego.

Kwas migdałowy – z czym nie łączyć?

Dostępny w formie gotowego kosmetyku, kwas migdałowy jest przygotowany przez specjalistów z branży kosmetycznej. Nie musisz więc obawiać się, że w jego składzie znajdzie się jakiś antagonista. Jednak, jeśli chcesz przygotowywać domowy zabieg z wykorzystaniem czystego kwasu migdałowego, pamiętaj, aby nie stosować również po zabiegu preparatów z „wrogimi” dla niego składnikami. W niektórych przypadkach nie tylko nie osiągniesz zamierzonego rezultatów kuracji, ale nawet możesz zaszkodzić swojej cerze.

Sprawdź, jak stosować kwas migdałowy i z czym nie łączyć:

  • Retinol stosowany z kwasami z grupy AHA może wywołać podrażnienia, a także zaczerwienienia skóry, stan zapalny lub nadmierną suchość
  • Inne kwasy AHA (glikolowy, mlekowy, cytrynowy), gdyż ich nadmierna ilość może podrażnić skórę
  • kwas askorbinowy – jest silnym produktem rozjaśniającym przebarwienia. Najlepiej aplikuj preparaty z kwasem askorbinowym rano, a wieczorem używaj kosmetyków kwasowych.
  • Tlenek cynku – jest neutralizatorem kwasów, dlatego stosowanie tych dwóch składników całkowicie mija się z celem
  • Preparaty samoopalające – w połączeniu z kwasami mogą doprowadzić do powstania nierównomiernych przebarwień na skórze

Wiesz już z czym nie łączyć kwasu migdałowego, ale pamiętaj również o tym, że podczas stosowania kwasów złuszczających, skóra staje się bardziej wrażliwa na promienie słońca. Dlatego po kuracji kwasem migdałowym, koniecznie używaj kremów z filtrem oraz unikaj opalania i korzystania z solarium przez około 2-3 tygodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

fourteen − 2 =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT