Jak stosować w domu kwas migdałowy? Jakie stężenie wybrać?

Jak stosować w domu kwas migdałowy? Jakie stężenie wybrać?
Twarz
Spis treści

Poznaj najłagodniejszy preparat z grupy AHA, czyli kwas migdałowy. Kiedy stosować? Jak często? Po jakim czasie efekty staną się widoczne i zadowalające? Sprawdź dobroczynne działanie tego produktu pochodzącego z naturalnych surowców. Dowiedz się do jakiej cery jest polecany kwas migdałowy, gdzie kupić ten preparat i co ile dni stosować.

Kwas migdałowy – kiedy stosować?

Kwas migdałowy, jaki znajdziesz w różnego typu kosmetykach oraz w czystej postaci. Najlepiej nakładać go wieczorem, na czystą skórę, po wykonanym demakijażu, ale przed nałożeniem kremu na noc. Kwas migdałowy wygładza skórę, spłyca zmarszczki, przez co doskonale nadaje się do pielęgnacji cery dojrzałej. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym, pomaga również zadbać o skórę problematyczną z trądzikiem. 

Preparatu z kwasem migdałowym nie powinno się stosować na silnie podrażnioną skórę z otwartymi ranami potrądzikowymi. Właściwości złuszczające i rozjaśniające, jakie ma ta substancja, sprawiają natomiast, że jest zalecana przy przebarwieniach posłonecznych, potrądzikowych i plamach na skórze, które pojawiają się wraz z upływem lat.

Po jakim czasie zauważysz efekty działania kwasu migdałowego? Preparat rozluźnia wiązania, które utrzymują martwe komórki naskórka, przez co ich usunięcie jest łatwiejsze i delikatniejsze. Już po kilku zabiegach, spod suchych części naskórka, wyłoni się jaśniejsza i wygładzona skóra z równomiernym kolorytem. Kwas migdałowy ma największe cząsteczki spośród kwasów AHA, dlatego działa na skórę łagodniej, ale zapewniając długotrwałe efekty. Nie powoduje też silnych podrażnień, a jego regularne stosowanie może pomóc w rozwiązaniu różnych problemów Twojej skóry.

Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, nie stosuj preparatów z wysokim stężeniem kwasu migdałowego. To substancja należąca do stosunkowo bezpiecznych preparatów i nie stwierdzono skutków ubocznych, zagrażających bezpośrednio płodowi, jednak w tym okresie, nadwrażliwy system hormonalny kobiet działa również na skórę, więc może ona zareagować w różny sposób.

Czy kwas migdałowy można stosować latem?

Preparaty z kwasem migdałowym o niskim stężeniu można stosować przez cały rok. Jednak, ze względu na właściwości fotouczulające, należy zachować szczególną ostrożność i przede wszystkim korzystać z nich wieczorem, a przed każdym wyjściem na słońce nakładać krem z filtrem przeciwsłonecznym. Jeśli stosujesz kwas migdałowy unikaj nie tylko ostrych promieni słonecznych, ale też opalania w solarium.

Pytanie dotyczące tego, czy kwas migdałowy można stosować latem ma jeszcze dodatkowy aspekt, bowiem najczęściej pojawiającym się efektem ubocznym podczas jego stosowania jest nadmierne wysuszenie skóry. Dlatego, stosując preparaty z kwasem migdałowym latem, nie można zapominać o jej wystarczającym nawilżaniu. 

Aby uniknąć podrażnień i przyzwyczaić skórę, rozpocznij przygodę z kwasem migdałowym od kosmetyków zawierających jego niskie stężenie. W szerokiej gamie produktów, znajdziesz oczyszczające peelingi, jak też toniki czy serum do twarzy.

Kwas migdałowy – jak często?

Jeśli zastanawiasz się, co ile dni stosować kwas migdałowy znajdujący się w kosmetykach pielęgnacyjnych, to odpowiedzią są przede wszystkim wskazania producenta, które znajdziesz na załączonej do nich ulotce. Zazwyczaj preparaty o niskim stężeniu możesz jednak stosować codziennie. Działają łagodnie i nadają się do różnych rodzajów cery, a w ich składzie często znajdują się dodatkowe substancje nawilżające, zapobiegające nadmiernemu wysuszeniu skóry. Natomiast kurację kwasem migdałowym o dużym stężeniu – 30% i wyższym wystarczy wykonać 1 raz w tygodniu przez około miesiąc. Preparaty zawierające 20% kwasu migdałowego są polecane do stosowania 2 razy w tygodniu przez 1,5 miesiąca. Z kolei peelingi z kwasem migdałowym 10%, możesz używać codziennie przez około miesiąc.

Kwas migdałowy – jakie stężenie?

Rozpoczynając stosowanie kwasu migdałowego w domu, stosuj gotowe kosmetyki o niskim stężeniu tego składnika i stopniowo wprowadzaj silniejsze produkty do pielęgnacji. Im lepiej przygotujesz i przyzwyczaisz skórę, tym mniej będzie ewentualnych reakcji ubocznych. 

Wśród ogólnie dostępnych kosmetyków znajdziesz między innymi delikatne kremy mikrozłuszczające z kwasem migdałowym 3% i liśćmi Manuka, polecane na noc. W szerokiej ofercie są także kremy z kwasem migdałowym 5% i dodatkiem nawilżającego kompleksu z alg morskich oraz d-pantenolem łagodzącym podrażnienia.

Przy zastosowaniu wysoko stężonych preparatów z kwasem migdałowym (powyżej 20%) zaleca się stosowanie neutralizatora, który ograniczy ryzyko podrażnień i odpowiednio nawilży skórę.

Kwas migdałowy – jak nakładać?

Nigdy nie stosuj kwasu migdałowego na cerę ze świeżymi bliznami czy otwartymi ranami. Nie nakładaj też tego preparatu, jeśli masz opryszczkę lub świeżo opaloną cerę.

A ile trzymać kwas migdałowy na skórze? Preparat nakładaj pędzelkiem i pozostaw na 5-10 minut. Po zmyciu kwasu migdałowego wodą, nałóż żel nawilżający. Podczas zabiegu, chroń delikatną skórę wokół oczu i ust, zabezpieczając ją wazeliną lub tłustym kremem do twarzy. 

Kwas migdałowy w dużym stężeniu, może powodować charakterystyczne mrowienie lub pieczenie. Przy głębszym oczyszczaniu, mogą również pojawić się łuszczące płaty skórne. Nie należy ich zrywać na siłę lub drapać. Łuszczenie trwające zazwyczaj maksymalnie kilka dni, odsłoni gładszą, odnowioną i jaśniejszą skórę.

Kwas migdałowy – jak stosować w domu?

Dostępne na rynku kosmetycznym, preparaty z kwasem migdałowym, kupisz w różnej postaci. Zanim ich jednak użyjesz, wykonaj próbę uczuleniową na swojej skórze.

Możesz codziennie oczyszczać cerę micelarnym tonikiem z kwasem migdałowym 3% i niacynamidem albo stosować peeling kwasowy antytrądzikowy 10% zmniejszający nadmierne przetłuszczanie cery.

Jeśli chcesz stosować w domu kwas migdałowy o stężeniu 10%, nakładaj go codziennie na dokładnie oczyszczoną skórę, wieczorem. Taka kuracja może trwać maksymalnie 4 tygodnie.

Zanim rozpoczniesz domową pielęgnację kwasem migdałowym, koniecznie sprawdź, z jakimi kosmetykami i składnikami nie można go łączyć. Wśród nich jest między innymi retinol, niacynamid, inne kwasy z grupy AHA oraz kosmetyki z witaminą C, dlatego zawsze dokładnie czytaj informacje zawarte w ulotce kosmetyku. Z kolei dobroczynne działanie przy stosowaniu kwasu migdałowego wykazują nawilżające hydrolaty roślinne i kwas hialuronowy, gliceryna roślinna o właściwościach wygładzających, a także ceramidy. Te składniki jak najbardziej możesz włączyć do pielęgnacji cery.

A gdzie można kupić kwas migdałowy? Wybierzesz go zarówno w salonach stacjonarnych, jak i na stronach sklepu internetowego Drogerii Pigment. Kosmetyk, dostosujesz do potrzeb swojej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

two × two =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT