Jakie działanie ma kwas migdałowy? Właściwości, efekty i przeznaczenie

Jakie działanie ma kwas migdałowy? Właściwości, efekty i przeznaczenie
Twarz
Spis treści

Zapewne znasz aromat słodkich migdałów, który doskonale podnosi walory smakowe ciast czy koktajli. Warto jednak też docenić odmianę gorzkich migdałów, będących źródłem cennego kwasu. Kwas migdałowy to produkt wpływający korzystnie na kondycję i wygląd skóry. Co dokładnie może poprawić kwas migdałowy, jak działa i komu jest polecany? Sprawdź!

Czym jest i jak powstaje kwas migdałowy?

Kwas migdałowy jest otrzymywany z gorzkich migdałów. Pozyskuje się go również z pestek moreli lub wiśni. Należy do grupy kwasów owocowych AHA, czyli alfa-hydroksylowych. Wyróżnia się dużą masą cząsteczkową, dzięki której łagodnie i stopniowo przenika do głębokich warstw naskórka. Nie podrażnia skóry i jest tolerowany nawet przez najbardziej wrażliwą cerę. Dzięki stymulowaniu procesów wytwarzania kwasu hialuronowego w organizmie zwiększa poziom nawilżenia skóry.

Kwas migdałowy ma zastosowanie w preparatach depigmentujących. Jego właściwości rozjaśniające można wykorzystać zarówno w przypadku przebarwień po nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, jak i na plamy starcze czy potrądzikowe. Z kolei dzięki właściwościom złuszczającym, odblokowuje gruczoły łojowe, zmniejsza pory i reguluje wytwarzanie sebum. Zmniejszając efekty przetłuszczania skóry, matuje ją, a jednocześnie działa antyseptycznie i antybakteryjnie, łagodząc stany zapalne.

Efekty działania kwasu migdałowego

W jakich zabiegach kosmetycznych stosuje się kwas migdałowy i dla kogo jest polecany najbardziej? Ten produkt sprawdza się między innymi:

  • przy trądziku, zmniejszając ilość zaskórników i rozjaśnia przebarwienia,
  • do skóry dojrzałej, działa ujędrniająco i wygładzająco na skórę,
  • przy redukcji i spłycaniu zmarszczek,
  • do zwiększania elastyczności i poziomu nawilżenia skóry,
  • przy rozjaśnianiu przebarwień posłonecznych.

Kwas migdałowy – do jakiej cery jest polecany?

Ze względu na swoje właściwości antyseptyczne, odkażające i antybakteryjne, kwas migdałowy jest polecany do cery trądzikowej. Wykorzystuje się go przy różnych odmianach tej choroby skóry. Stosowany przy leczeniu trądziku pospolitego i różowatego ma cząsteczki o budowie zbliżonej do antybiotyków z grupy tetracyklin, dzięki czemu wykazuje wyjątkowe właściwości, których nie mają inne kwasy z rodziny AHA. Kwas migdałowy jest preparatem wpływającym pozytywnie na wyrównanie kolorytu cery poprzez mikrozłuszczanie powierzchniowe warstw naskórka. Sprawdzi się do cery tłustej i mieszanej, a skórze zmęczonej i pozbawionej blasku przywraca promienność i sprzyja regeneracji.

Kwas migdałowy ma zastosowanie również do dojrzałej skóry z objawami starzenia. Spłyca zmarszczki, wygładza i poprawia jej elastyczność, dzięki pobudzaniu produkcji kwasu hialuronowego. Stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się bardziej sprężysta i jędrna.

Preparaty z kwasem migdałowym są również stosowane do skóry wrażliwej i suchej, które potrzebują nawodnienia oraz wygładzenia.

Zastanawiając się, jakie wybrać kosmetyki zawierające kwas migdałowy i jaka firma jest najlepsza, możesz postawić na własnoręcznie wykonany preparat o dopasowanym do zabiegu stężeniu. Kwas migdałowy możesz bowiem kupić w czystej postaci i formie drobnych, białych kryształków do rozpuszczenia w alkoholu etylowym i gorącej wodzie. Wybór odpowiedniego stężenia, aż do 40%, pozwoli przygotować roztwory działające korzystnie na różne problemy skórne.

Kwas migdałowy – zastosowanie w kosmetykach

W szerokiej gamie produktów z kwasem migdałowym są używane różne roztwory tego składnika. Wśród nich znajdziesz między innymi:

  • serum do twarzy Lynia z kwasem migdałowym 10% o działaniu antybakteryjnym i przeciwstarzeniowym, idealne do regeneracji dojrzałej skóry,
  • peelingujące serum z kwasem migdałowym 30%, złuszczające warstwę rogową naskórka, redukujące niedoskonałości i polecane do twarzy, szyi i dekoltu,
  • tonik do twarzy Back to comfort z kwasem migdałowym 3% i niacynamidem, który działa kojąco na cerę trądzikową i nawilża skórę, wspomagając utrzymanie jej bariery hydrolipidowej,
  • peeling z kwasem migdałowym 10% i kwasem hialuronowym o łagodnym działaniu, idealny nawet do najbardziej wrażliwej cery, której przywraca naturalne pH,
  • krem z kwasem migdałowym 5% o działaniu antybakteryjnym i regulującym wydzielanie sebum, a także rozjaśniającym przebarwienia posłoneczne i plamy starcze,
  • krem mikrozłuszczający z kwasem migdałowym 3%, który przywraca skórze świeżość i odnawia naskórek, ujednolicając jego koloryt.

Jak widać, kwas migdałowy, jaki polecają eksperci kosmetologii, ma rozmaite zastosowanie w codziennej pielęgnacji skóry. Znajdziesz go także w maskach, żelach myjących czy przeciwzmarszczkowych boosterach. Sprawdza się w połączeniu z innymi wartościowymi składnikami, dlatego tworzy doskonałej jakości kosmetyki do różnych typów cery. Korzystnie działające kompozycje tworzy między innymi z kwasami PHA, pantenolem, kwasem hialuronowym, a także z enzymami — papainą czy bromelainą. Kwas migdałowy tworzy także doskonały duet z kwasem szikimowym, zwiększając skuteczność kosmetyków oczyszczających, przeznaczonych do cery z wypryskami.

Na co uważać, stosując kwas migdałowy?

W jakich sytuacjach i dla kogo kwas migdałowy może być niewskazany? Zanim użyjesz preparatów z kwasem migdałowym, zawsze wykonaj test skórny sprawdzający Twoje ewentualne reakcje alergiczne.

Po zabiegach z wykorzystaniem kwasu migdałowego nie można korzystać z solarium ani opalać się na słońcu przez co najmniej miesiąc od ostatniego użycia preparatu. W tym czasie stosuj także kosmetyki z wysokim filtrem (minimum SPF 30). Bezpośrednio po skorzystaniu z kwasu migdałowego, zwłaszcza w wysokim stężeniu, nie nakładaj makijażu, odczekaj co najmniej 24 godziny. Jeśli po zastosowaniu kwasu migdałowego pojawiło się delikatne zaczerwienienie, nałóż kosmetyk o działaniu nawilżającym, jak na przykład naturalne hydrolaty roślinne. Możesz również stosować lekkie kremy odżywcze — najlepiej te z zawartością składników regenerujących w postaci naturalnych ekstraktów z aloesu, zielonej herbaty czy owoców goji, a także olejku ze słodkich migdałów, witaminy E oraz B5. Nigdy nie wolno drapać ani zrywać płatów skórnych, odchodzących po zabiegu z kwasami.

Kwas migdałowy działa jak łagodny środek złuszczający, ale nie powinien być stosowany w przypadku stwierdzonej wcześniej nadwrażliwości lub alergii na ten produkt, a także przy uszkodzeniach naskórka, opryszczce lub łuszczycy. Należy ostrożnie stosować go w ciąży i podczas laktacji, zwłaszcza w wysokim stężeniu.

Zawsze należy dokładnie przestrzegać zaleceń producenta podanych na ulotce informacyjnej kosmetyków z kwasem migdałowym. Standardowy okres regeneracji skóry po użyciu kwasów wynosi około 1 miesiąca, dlatego konieczne jest też zachowanie odpowiednio długich przerw w korzystaniu z silnie działających preparatów kwasowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 16 =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT