Oleje w ostatnim czasie stały się niezwykle popularne w pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Jak nie zwariować wertując sklepowe półki? Zapraszamy do dalszej części artykułu, gdzie dowiesz się, który jest najlepszy do Twojej cery.
Olej do twarzy – czy to nowość w pielęgnacji?
Oleje doceniano już w Starożytności. Kleopatra do swych mlecznych kąpieli dodawała oliwę z oliwek, a Hipokrates opracowywał receptury kremów na bazie olei, wina i…. wątroby jaszczurki! Obecnie oleje zyskały na popularności, a dostępność na rynku wielu rodzajów przywołuje na myśl pytanie – który wybrać?
Jak pozyskuje się oleje?
Olej roślinny powstaje poprzez wytłaczanie go z roślin oleistych (z miąższu, nasion, zarodków). Oleje tłoczone na zimno otrzymuje się przy udziale niższej temperatury, dlatego zachowują lepsze właściwości na skórę. Określa się także proces rafinacji. Oleje nierafinowane charakteryzują się ciemniejszą barwą, z reguły nie są jednolite i zachowują cenne składniki odżywcze. Wybierając olej do twarzy warto sięgnąć po ten nierafinowany.
Jak wybrać olej do twarzy?
Ważnym aspektem jest odpowiedni wybór oleju do codziennej pielęgnacji skóry. Przy cerach tłustych i trądzikowych nie sprawdzą się bogate, ciężkie oleje – mogą być komedogenne. Zapychając pory skórne przyczynią się do powstawania trądziku i stanów zapalnych. Cery dojrzałe pokochają oleje o wszechstronnym działaniu, o właściwościach antyoksydacyjnych, ujędrniających i pobudzających skórę do odnowy. Cery wrażliwe znajdą ukojenie w olejach wzmacniających ściany naczyń krwionośnych oraz wykazujących właściwości łagodzące. Zatem przyjrzyjmy się właściwością poszczególnych olei.
Olej do twarzy dla cery wrażliwej i naczynkowej
Olej z dzikiej róży wykazuje duże działanie antyoksydacyjne. Wpływa na stres oksydacyjny, chroniąc komórki. Przyśpiesza gojenie skóry, wspomaga proces spłycenia blizn, wzmacnia naczynia krwionośne. Polecany także przy atopowym zapaleniu skóry. Olej bogaty jest w fenolokwasy, witaminę C i nienasycone kwasy tłuszczowe. Olej, dzięki zawartości witaminy A wpływa na elastyczność i rozjaśnia przebarwienia.
Olej z nasion pietruszki ma specyficzny, ziołowy zapach i intensywnie zielony kolor. Pomaga wyrównać koloryt skóry i nie zapycha porów. Zawiera kwas petroselinowy i bioflawonoidy. Oczyszcza skórę i działa antybakteryjnie, łagodzi i niweluje zaczerwienienia.
Olej do twarzy dla cery tłustej i trądzikowej
Olej z czarnuszki, czyli olej z kminu rzymskiego tłoczony jest z nasion czarnuszki siewnej. Wykazuję silne działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i ułatwia gojenie skóry. Bogaty w witaminę K, fitosterole, witaminę F oraz dużą zawratość kwasu linolowego (zrodło NNKT). Może być stosowany także przy cerach trądzikowych. Olej z czarnuszki możemy używać punktowo lub aplikując na całą twarz.
Olej konopny polecany jest przy uporczywych stanach zapalnych, problemach skórnych na tle nerwowym, nadmiernej pracy gruczołów łojowych, a także skłonności do egzemy, alergii oraz w celu wzmocnienia odporności skórnej. Zawarty w oleju chlorofil hamuje infekcję pasożytnicze i wirusowe. Olej konopny należy chronić przed światłem, aby nie tracił swoich cennych właściwości. Zawiera witaminę A, K i witaminy z grupy B. Olej konopny z roku na rok zyskuje na swojej popularności, dzięki skuteczności i realnej poprawie wyglądu skóry.
Posiadając cerę tłustą czy trądzikową nie musisz obawiać się o nadmierne przeciążanie czy zapchanie. Wybierz oleje, które są lekkie i będą służyć skórze łagodząc stany zapalne i zmniejszając ilość zaskórników.
Olej do twarzy dla cery dojrzałej
Olej z nasion zielonej kawy wpływa na elastyczność i ujędrnienie skóry. Można stosować go także na okolice wokół oczu. Słynie ze swoich właściwości drenujących i usprawniających przepływ limfy. Zawarty w oleju kwas chlorogenowy, witamina E oraz kwas linolowy wpływają korzystnie na proces antyoksydacji i odmłodzenia skóry. Olej pomaga zatrzymać wodę w naskórku i zredukować zaczerwienienia, a także przebarwienia.
Olej z opuncji figowej dotychczas najbardziej rozpowszechniony jako olej do twarzy o działaniu przeciwstarzeniowym. Olej wydobywa się z nasion opuncji kaktusowej, na jeden litr, potrzeba aż pół tony nasion. W swoim składzie zawiera antyoksydanty, fitosterole, witaminę A i fitochinion. Wygładza drobne linie, napełnia skórę wilgocią i wpływa na regenerację. Stosowany systematycznie poprawi napięcie i owal twarzy. Warto bliżej przyjrzeć się temu cennemu olejowi, który w świecie kosmetycznym stanowi płynne złoto.
Jak widać, wachlarz wyboru olejów jest spory, nie sposób scharakteryzować wszystkich. Pamiętajcie, że najważniejsza jest systematyczność stosowania olei na skórę, a także sposób ich przechowywania. Nie zapominajmy także, że sam olej zastosowany na skórę to za mało. Warto sięgnąć także po produkty nawilżające typu krem czy serum. Najlepsze efekty przyniesie pielęgnacja „na cebulkę”, czyli zaczynamy pielęgnację od serum, kolejno nakładamy krem, a jako zwieńczenie olej.
Sięgacie po oleje do twarzy w codziennej pielęgnacji?