Peptydy a ceramidy – różnice, podobieństwa i wskazania. Dlaczego i kiedy warto je stosować?

Ogólne
Spis treści

Choć nie da się zatrzymać procesu starzenia się skóry, to dzięki odpowiedniej pielęgnacji można go opóźnić. W tym celu należy sięgać po składniki aktywne o udowodnionym działaniu, które pozwalają nawilżyć, odżywić, wygładzić i ujędrnić skórę (i to bez użycia skalpela). To między innymi ceramidy i peptydy, uznawane przez nas za obowiązkowy dodatek do pielęgnacji skóry dojrzałej i nie tylko. Jak działają, kiedy warto po nie sięgać oraz co jest lepszym wyborem – ceramidy czy peptydy? Podpowiadamy! 

  • Czym są i jak działają peptydy oraz ceramidy?
  • Różnice między peptydami a ceramidami
  • Kiedy używać peptydów i ceramidów?
  • Jak stosować ceramidy i peptydy – razem czy osobno?
  • Polecane kosmetyki z ceramidami i peptydami

Jak działają peptydy i ceramidy? Dlaczego są takie ważne w pielęgnacji?

Jak działają peptydy? To przede wszystkim budulce Twojej skóry złożone z aminokwasów. Dodatkowo odpowiadają za wiązanie wody w naskórku, produkcję włókien kolagenowych, a nawet biorą udział w procesach regeneracyjnych naskórka. Jednak głównym zadaniem peptydów jest ich działanie przeciwstarzeniowe. Stąd też są uznawane za must have w pielęgnacji cery dojrzałej. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, peptydy odpowiadają za jędrność i wygładzenie skóry oraz zmniejszają zmarszczki. Dodatkowo sprawdzają się też w walce z niedoskonałościami i stanami zapalnymi (w zależności od wybranego rodzaju peptydu).

Cerom dojrzałym poleca się działające przeciwzmarszczkowo peptydy. A ceramidy? Nie bez powodu są one nazywane cementem międzykomórkowym. Lipidy występujące naturalnie w barierze hydrolipidowej Twojej skóry są odpowiedzialne za ochronę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Dodatkowo działają kojąco i regenerująco, wspierają optymalny poziom nawilżenia cery oraz sprawiają, że skóra staje się gładka i miękka w dotyku.

Peptydy a ceramidy – czym się od siebie różnią?

Jaka jest różnica między ceramidami a peptydami? Pierwsze z nich mogą być pochodzenia syntetycznego, odzwierzęcego i roślinnego. Działają głównie powierzchniowo (w warstwie rogowej), jednocześnie wspierając wchłanianie innych substancji aktywnych do głębszych warstw naskórka. Właśnie dlatego ceramidy, aby móc skutecznie działać i wspierać zdrowie bariery hydrolipidowej, potrzebują innych składników z grupy lipidów, w szczególności cholesterolu i wolnych kwasów tłuszczowych. Co więcej, jak wspomnieliśmy już wcześniej, tzw. cement komórkowy odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry i jej ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi oraz zapobiega nadmiernemu złuszczaniu się naskórka.

Z kolei peptydy – sygnałowe, transportujące i neuropeptydy – mogą działać solo, ponieważ przenikają w głąb skóry. Stosowanie kosmetyków zawierających te składniki jest niezbędne do utrzymania produkcji włókien kolagenowych na optymalnym poziomie, zapewnienia skórze elastyczności, a nawet do walki z niewielkimi, powierzchownymi zmarszczkami. Co ciekawe, cenne działanie anti-aging peptydów zostało potwierdzone licznymi badaniami.

A czy jest jakieś podobieństwo między ceramidami a peptydami? Jak najbardziej. Zarówno pierwsza, jak i druga grupa składników stanowi naturalny budulec ludzkiej skóry. Dodatkowo mogą być też stosowane w celu poprawy nawilżenia i jędrności cery oraz wspierać jej regenerację.

Kiedy stosować peptydy, a kiedy ceramidy? Podpowiadamy

Kiedy warto używać peptydów, a kiedy ceramidów? W przypadku pierwszego składnika najlepszym wyborem jest stosowanie go od 25. roku życia, bo zazwyczaj wtedy na twarzy pojawiają się pierwsze zmarszczki, a produkcja włókien kolagenowych zaczyna stopniowo zwalniać. Zasada jest prosta – im szybciej zaczniesz, tym lepiej, bo łatwiej zapobiegać objawom starzenia się skóry, niż je cofać.

Wiesz, kiedy stosować peptydy. A ceramidy? W tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Po lipidy warto sięgać zwłaszcza w sytuacji, gdy zauważysz objawy naruszonej bariery hydrolipidowej. To przede wszystkim suchość skóry, podrażnienia, świąd, pieczenie, a nawet zwiększona ilość niedoskonałości, z którymi do tej pory nie było problemu.

Ceramidy a peptydy – osobno czy razem?

Co jest lepszym dodatkiem do pielęgnacji – peptydy czy ceramidy? Można śmiało powiedzieć, że znakomitym pomysłem jest stosowanie ich w duecie. Łącząc je w jednej rutynie pielęgnacyjnej lub aplikując je o różnych porach dnia, możesz zapewnić sobie intensywne działanie przeciwzmarszczkowe. Efekt? Wygładzona i nawilżona skóra oraz opóźnione procesy jej starzenia. Dzięki podwójnemu działaniu, które zapewniają peptydy oraz ceramidy, możesz nie tylko zniwelować drobne zmarszczki mimiczne, ale także poprawić owal twarzy czy zwiększyć elastyczność skóry.

Uwaga! Bez względu na to, czy wybierzesz peptydy, czy ceramidy, czy może planujesz stosować je w duecie – pamiętaj, aby sprawdzić skład pozostałych kosmetyków w Twojej rutynie pielęgnacyjnej. O ile ceramidy są dość uniwersalne i nie ma przeciwwskazań do łączenia ich z innymi substancjami aktywnymi, tak w przypadku peptydów należy zachować ostrożność, aby nie zneutralizować ich cennego działania. Nie zaleca się używania ich razem z kwasami AHA i BHA, ponieważ powodują zmianę pH na kwaśne, a co za tym idzie – prowadzą do utraty funkcji biologicznych przez peptydy. Dodatkowo unikaj łączenia ich z czystym kwasem askorbinowym.

Ceramidy czy peptydy? Wybierz oba składniki, stosując polecane kosmetyki do pielęgnacji twarzy

Dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, jak działają peptydy i ceramidy oraz dlaczego warto włączyć je do pielęgnacji. Szukasz dobrych kosmetyków, które sprawdzą się jako dodatek do Twojej porannej albo wieczornej rutyny? Mamy dla Ciebie polecane produkty, które możesz zamówić z dostawą do domu w naszej drogerii internetowej.

Polecane kosmetyki z ceramidami:

  1. Intensywnie odżywczy krem na noc z ceramidami Bielenda Professional SupremeLab Barrier Renew – bestseller w naszej ofercie, który nawilża skórę, sprawia, że staje się miękka i chroni ją przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Oprócz ceramidów w składzie znajdziesz też skwalan i kwasy tłuszczowe.
  2. Serum regenerujące strukturę skóry z ceramidami 1% i kompleksem peptydów 5% BasicLab – kosmetyk, dzięki któremu nie musisz wybierać między ceramidami a peptydami. Jeden z ulubieńców kobiet i mężczyzn zawiera również naturalną witaminę E, olej z dzikiej róży i prebiotyk. Dzięki takiemu połączeniu regeneruje naskórek, wspomaga walkę z procesami starzenia się skóry i zapewnia dawkę odżywienia.
  3. Nawilżająca maska w płacie Pyunkang Yul – świetny dodatek do pielęgnacji, dzięki któremu zapewnisz swojej skórę skoncentrowaną dawkę ceramidów, kwasu hialuronowego, betainy, prowitaminy B5, skwalanu i ekstraktu z wąkroty azjatyckiej. Maseczka wykazuje działanie nawilżające, łagodzące i antyoksydacyjne.

Polecane kosmetyki z peptydami:

  1. The Ordinary Argireline Solution 10% – peptydowe serum przeciwzmarszczkowe do twarzy, idealne do walki z oznakami starzenia się skóry (w tym również w okolicach oczu). Formuła działa ujędrniająco, zmniejsza napięcie mięśniowe oraz wygładza cerę.
  2. Serum z kompleksem peptydów Mary&May – formuła bazująca aż na 6 różnych rodzajach peptydów, które razem tworzą mieszankę pozwalającą spłycić zmarszczki i widocznie wygładzić cerę. Producent obiecuje natychmiastowy efekt. Kosmetyk jest przeznaczony do pielęgnacji cery dojrzałej.
  3. Peptydy 10% Nacomi Next Level – jeśli szukasz kosmetyku z peptydami w niskiej cenie, to właśnie go znalazłaś. Serum Nacomi zawiera 10% koktajlu peptydowego – Progeline, Fision® WrinkleFix, Matrixyl® Morphomics™ i Matrixyl™ 3000. Regularne stosowanie sprawi, że zmarszczki będą widoczne spłycone, owal twarzy się poprawi, a skóra odzyska swoją jędrność i napięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

thirteen + 10 =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT