Porowatość włosów – co to takiego?

porowatość włosów test
Ogólne
Spis treści

Słyszałaś kiedy o terminie “porowatość włosów”? A może nawet wiesz, jakiej porowatości są Twoje włosy? I dlaczego tyle mówi się o temacie porowatości w kręgach włosomaniaczek? Dowiedz się tego z naszego artykułu!

Po co Ci ta wiedza?

W ostatnich latach rynek kosmetyczny zalały produkty kierowane do włosów o różnych „porowatościach”. Jedną z prekursorek stosowania tego podziału była Anwen – blogerka i założycielka kultowej już marki o tej samej nazwie. Nie jest to zatem pojęcie obce włosomaniaczkom, na pewno jednak wiele osób wciąż nie do końca wie, o co w tym wszystkim chodzi. Jeśli jesteś jedną z nich, poniższe wskazówki powinny przybliżyć Ci temat porowatości i pomóc określić Ci Twój typ włosów. Ta wiedza zdecydowanie ułatwi Ci dobór odpowiednich kosmetyków oraz pozwoli na lepsze zrozumienie potrzeb Twoich włosów i uzyskanie jak najlepszych efektów pielęgnacyjnych.

Typy porowatości włosów

Wyróżniamy trzy podstawowe typy porowatości włosów: nisko-, średnio- i wysokoporowate. Oczywiście zdarzają się osoby z włosami, których kondycja oscyluje gdzieś pomiędzy dwoma typami i trudno jednoznacznie przyporządkowac je do jednego typu z klasyfikacji. W dodatku kondycja włosów może dynamicznie zmieniać się w ciągu naszego życia, a nawet jego krótszych okresów, np. roku. Porowatość jest determinowana przede wszystkim przez stan łusek włosowych – im bardziej są one porozchylane, tym wyższa porowatość. Co najlepsze, by to określić, wcale nie potrzebujemy mikroskopu, bowiem o typie posiadanych włosów bardzo dużo mówi nam już ich sam wygląd, struktura oraz to, jak zachowują się w reakcji na konkretne kosmetyki, warunki pogodowe czy stylizację.

Włosy niskoporowate

W dużym uproszczeniu, włosy niskoporowate są gładkie, zazwyczaj proste, rzadko się puszą czy plączą oraz mają tendencję do oklapywania – czyli brakuje im objętości i łatwo się przeciążają pod wpływem niektórych kosmetyków. Nie są też podatne na stylizację i szybko wracają do swojego naturalnego stanu – ciężko np. uzyskać na nich loki, które utrzymają się przez cały dzień.

Włosy średnioporowate

Włosy średnioporowate to najczęściej spotykany typ włosów. Mogą być one proste, falowane lub kręcone. Nigdy nie są idealnie wygładzone, ale też nie odznaczają się nadmiernym przesuszeniem. Dość szybko schną i dłużej utrzymują nadaną im fryzurę.

Włosy wyokoporowate

Tak zwane „wysokopory”, to natomiast typ włosa, który może być dość kłopotliwy. Posiadaczki włosów kręconych to prawie zawsze typ wysokoporowaty. Takie włosy bardzo łatwo tracą nawilżenie, puszą się, sprawiają problemy przy rozczesywaniu i wymagają cięższych, treściwszych kosmetyków. Wysokoporowatość dotyczy też włosów zniszczonych chemicznym farbowaniem i rozjaśnianiem, suche oraz szorstkie w dotyku.

Obserwacja

Choć o pielęgnacji włosów o konkretnych porowatościach można by rozwodzić się jeszcze bardzo długo, sekretem jest tak naprawdę dogłębna i skrupulatna obserwacja. W końcu nikt nie zna Twoich włosów tak dobrze jak Ty! Definiując swoją porowatość, możesz wspomóc się dostępnymi w sieci testami i poradami, jednak ostatecznie najważniejsze okazują się właśnie twoje osobiste spostrzeżenia. Droga do pięknych i zdrowych włosów często prowadzi przez metodę prób i błędów. Najważniejsze, by sie nie zrażać i szukać właściwych dla siebie rozwiązań! Baczne monitorowanie reakcji włosów na dane składniki czy warunki zewnętrzne, prędzej czy później pozwoli Ci na osiągnięcie perfekcji w doborze odpowiednich kosmetyków i pielęgnacji. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + 7 =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT