Coraz częściej słyszysz o retinolu? Koleżanki stosują z powodzeniem i są zachwycone efektami? Zastanawiasz się pewnie co to jest retinol? Jak go stosować? Czy retinol jest dla każdego? Od czego zacząć? Od teraz domowa kuracja nie będzie mieć przed Tobą tajemnic.
Retinoidy są jednymi z najlepiej przebadanych składników kosmetycznych. Wyróżnia się kilka ich generacji.
Jak działają retinoidy?
✔ Regulują procesy odnowy komórek naskórka.
✔ Złuszczają martwe komórki warstwy rogowej naskórka.
✔ Pogrubiają warstwę ziarnistą naskórka oraz poprawiają spoistość warstwy rogowej
✔ Zmniejszają rogowacenie ujść mieszków włosowych.
✔ Stymulują fibroblasty do produkcji kolageny oraz elastyny.
✔ Hamują działanie metaloproteinaz które rozkładają kolagen oraz elastynę
✔ Redukują stany zapalne.
✔ Chronią skórę przed fotostarzeniem.
✔ Poprawiają strukturę warstwy rogowej naskórka, co powoduje wzmocnienie ochrony skóry oraz zmniejsza utratę wody.
✔ Normalizują proliferację (namnażanie) komórek naskórka, powodują zahamowanie podziałów komórkowych w przypadku nadmiernego ich namnażania
✔ Hamują transport melaniny do keratynocytów.
✔ Stymulują angiogenezę czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych – poprawa krążenia i lepsze zaopatrzenie skóry w składniki odżywcze
✔ Działają antyoksydacyjnie.
Prościej mówiąc retinol zapobiega starzeniu się skóry – poprawia jej elastyczność oraz redukuje zmarszczki, zabiega oraz leczy uszkodzenia spowodowane nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV, pomaga w zwalczaniu przebarwień hormonalnych oraz posłonecznych, leczy trądzik oraz wygładza skórę.
Retinoidy wykorzystywane są w leczeniu chorób takich jak trądzik pospolity, zapalenie mieszków włosowych, łuszczyca, nowotwory, ropne zapalenie skóry czy rybia łuska.
Dla kogo polecany jest retinol?
Tak naprawdę dla większości typów cery (oczywiście w odpowiednich stężeniach). Długofalowo działa na pogrubienie skóry i jest najlepszym produktem o działaniu anti-aging. Nigdy nie jest za wcześnie na walkę z oznakami starzenia. Jeśli myślimy o pielęgnacji przeciwistarzeniowej po retinol najlepiej sięgnąć około 25/30 roku życia.
Cery dojrzałe zauważą spłycenie zmarszczek. Cery tłuste i trądzikowe zaobserwują wyrównanie kolorytu, zredukowanie produkcji sebum oraz zmniejszenie ilości niedoskonałości. Posiadacze cery suchej czy naczynkowej również mogą cieszyć się z pozytywnych efektów używania tej substancji (tutaj podchodzimy do tematu bardzo delikatnie, skupiamy się na niższych stężeniach).
Jakie są przeciwskazania do stosowania retinoidów?
✔ Okres ciąży oraz karmienia piersią
✔ Kobiety w okresie rozrodczym podczas wprowadzania retinoidów doustnych powinny zadbać o antykoncepcje (o tym powinien poinformować Was lekarz przed wdrożeniem leczenia).
✔ Uważajcie w trakcie stosowanie silnych kuracji złuszczających- w trakcie wprowadzania retinoidów odkładamy na bok inne silne substancje aktywne ?
✔ Uważajcie na nadmierną ekspozycję na słońce
Podczas stosowania kosmetyków z retinolem niezwykle ważna jest regeneracja skóry oraz odbudowa bariery hydrolipidowej. ?
Odpowiednio nawilżona i odżywiona skóra będzie lepiej tolerować retinol, dodatkowo zminimalizujecie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W kosmetykach szukajcie ceramidów, niacynamidu, mocznika, kwasu hialuronowego, probiotyków, wąkroty azjatyckiej, witaminy E, gliceryny, trehalozy, peptydów, allantoiny oraz pantenolu. ?
Przychodzimy do Was z przeglądem produktów, które naszym zdaniem pomogą Wam zadbać o ukojenie, nawilżenie i regenerację skóry.
✔ BASICLAB Serum z trehalozą – serum o niezwykle przyjemnej mlecznej, kremowej konsystencji na bazie:
a. trehalozy o działaniu nawilżającym, wiążącym wilgoć w naskórku, łagodzącym podrażnienia,
b. neuropeptydu, który dba o poprawę jędrności i elastyczności skóry,
c. niacynamidu , który dba o barierę lipidową pobudzając produkcje ceramidów.
Serum odbudowuje barierę hydrolipidową, pięknie koi podrażnienia, niezwykle nawilża oraz dba o strukturę skóry. Możecie stosować je w pielęgnacji porannej lub nocnej oraz jako warstwa nawilżenia po użyciu retinolu.
✔ LIQPHARM- LIQ Ce – serum z octanem tokoferolu formą, która jest najbardziej odporna na tlen oraz światło ze wszystkich form witaminy E. Warto zwrócić na nią szczególną uwagę, gdyż jest ona wspaniałym przeciwutleniaczem -chroni skórę przed niekorzystnym działaniem środowiska oraz przed utlenianiem i niszczeniem lipidów naskórka. Serum zapobiega nadmiernej utracie wody oraz przyspiesza procesy regeneracji. Zawarty w niej ksylitol, który jest humektantem, dogłębnie nawilża skórę. Serum idealnie sprawdzi się w pielęgnacji nocnej.
✔ PURITO- Dermide Cica Barrier Sleeping Pack – mocno regenerujący krem na bazie skwalanu, cermidów, kwasu hialuronowego oraz wąkroty azjatyckiej. Tworzy na skórze ochronny film, który zapobiega utracie wody. W składzie znajdziecie ceramidy, które utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia, wzmacniają barierę skórną oraz pełnią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo wąkrota azjatycka, która dzięki znajdującym się w jej składzie saponinom triterpenowym działa regenerująco, przeciwzapalnie, oraz przyspiesza gojenie. Krem jest totalnie baz zapachowy, co minimalizuje ryzyko wystąpienia podrażnień.
✔ Alkemie, Dream of beauty – wspaniała maska o działaniu kojącym, wyciszającym, łagodzącym podrażnienia oraz nawilżającym. Znajdziecie w niej składniki kojące, zmniejszające zaczerwienie i swędzenie takie jak jedwab z owsa, ekstrakt z pieprzu tasmańskiego czy witamina E. Olej babasu, olej z wiesiołka i biolipidy z masła shea działają odżywiająco i regenerująco, zapobiegają utracie wody z naskórka oraz odbudowują płaszcz hydrolipidowy. Produkt możecie zastosować solo lub wymieszać z ulubionym serum.
✔ Pyunkang Yul – ATO Cream – hipoalergiczny krem stworzony z myślą o skórze atopowej, więc niezwykle wrażliwej, często swędzącej czy bolącej. Zadba o złagodzenie rumienia i podrażnienia oraz ochronę przed utratą wilgoci i czynnikami zewnętrznymi. Idealny zarówno na dzień jak i na noc. Olej z orzechów macadamia oraz wosk pszczeli wygładzą i odżywią skórę, ekstrakt z wiciokrzewu japońskiego złagodzi podrażniania, masło shea przyspieszy regeneracje, a ceramidy dopełnią działa i zadbają o prawidłową kondycję skóry.
✔ Purito Galacto Niacin 97 Power Essence – serum na bazie filtratu z drożdży bogatego w aminokwasy oraz witaminy. Dodatkowo niacynamid w stężeniu 5% oraz nawilżający aminokwas arginina. Serum jest bezzapachowe. Pięknie koi i łagodzi podrażnienia.
Jak bezpiecznie wprowadzić retinol do pielęgnacji aby uniknąć lub zminimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień?
Pamiętajcie, że podczas stosowania retinolu czy retinoidów może dojść do podrażnienia, zaczerwienienia, złuszczenia czy suchości skóry. Może stać się one także uwrażliwiona. Aby uniknąć wystąpienia działań niepożądanych, należy zwrócić uwagę na stężenie retinolu, poprawną aplikację oraz pielęgnacje.
Kiedy zacząć stosować produkty z retinolem?
To kwestia indywidualna. Wszystko zależy od Waszych potrzeb, oczekiwań i stanu Waszej skóry.
Jak stosować retinol?
1. Zacznijcie od niższych stężeń 0,2-0,5%. Rozsądniej jest zacząć spokojniej i zwiększać stężenie preparatu niż od razu sięgać po wysokie stężenia. W przypadku zastosowania od razu wysokiego stężenia istnieje ryzyko narażenia naszej skóry na wystąpienie mocnych podrażnień. Może to niestety spowodować, że zrazimy się do tego składnika aktywnego.
2. Kosmetyk z retinolem stosujemy WIECZOREM na oczyszczoną, suchą skórę (około 20 minut po myciu). To ważne, aby była sucha. Nakładanie retinolu na mokrą skórę może zwiększyć podrażnienie. Uważajcie na okolice ust i oczu oraz szyję, tam skóra jest bardziej wrażliwa. Po około 30 minutach możecie nałożyć krem odżywczy.
3. Nie przesadzajcie z ilością, optymalna ilość preparatu to ziarenko grochu. Wmasujcie tą ilość dokładnie w skórę twarzy (znów chodzi o podrażnienie – im większa ilość tym większe podrażnienie).
4. Wprowadzamy powoli, stopniowo – zaczynamy od wprowadzania kosmetyku z retinolem 2 razy w tygodniu, co 3 dni (np. poniedziałek, piątek/ wtorek, sobota i tak dalej). W taki sposób postępujemy przez 4 tygodnie, następnie aplikacje możemy zwiększyć do 3 razy w tygodniu itp.
Na początku, w pierwszych miesiącach rezygnujemy z wszelkich kwasów, peelingów, silnych substancji aktywnych, uważajmy także na olejki eteryczne. Skupiamy się na nawilżeniu, odżywieniu i regeneracji skóry. Stosujemy łagodne kosmetyki myjące, unikamy pocierania mechanicznego.
Niezwykle ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. CODZIENNIE rano stosujemy krem z SPF najlepiej 50. Niezależnie od używania retinolu warto wyrobić w sobie nawyk stosowania kremu z ochroną przeciwsłoneczną codziennie przez cały rok. Promieniowanie UVA odpowiedzialne jest za fotostarzenie, warto mieć to na uwadze, jeśli zależy nam na przeciwdziałaniu procesowi starzenia i niwelacji czy zapobiegnięciu powstania zmarszczek. Szkoda było zaprzepaścić efekty wypracowane pielęgnacją.
Pamiętajcie, że żeby zobaczyć pozytywne efekty stosowania retinolu potrzebny jest CZAS.? Mamy nadzieję, że teraz łatwiej będzie Wam ułożyć rutynę pielęgnacyjną z użyciem tego wspaniałego preparatu. Macie więcej pytań? Piszcie śmiało! Chętnie odpowiemy!