Czym i jak dezynfekować pędzle do makijażu?

Czym i jak dezynfekować pędzle do makijażu
Makijaż
Spis treści

Makijaż to dla wielu kobiet nieodłączny element codzienności. Dzięki niemu czują się lepiej, bardzo często dodaje im odwagi i wyjątkowości. Tak, jak codziennie dbasz o swoją cerę, nawilżając ją i dokładnie oczyszczając pod koniec dnia, tak samo powinnaś dbać o swoje pędzle do makijażu. Dobrze zadbane pędzle będą po pierwsze służyć Ci zdecydowanie dłużej, a po drugie będą higieniczne dla Twojej twarzy, nie tworząc na niej niepotrzebnych wyprysków. W końcu pędzle, makijaż i Twoja cera powinny tworzyć trio idealne. 

Dezynfekcja pędzli makijażowych

Zacznijmy od tego, że dezynfekcja pędzli do makijażu to rzecz obowiązkowa. Bez względu na to, czy korzystasz z pędzli mających naturalne, czy sztuczne, syntetyczne włosie. Pędzle to wymarzone miejsce bytowania wszystkich drobnoustrojów, dlatego tak ważne jest dbanie o ich higienę. Oprócz kwestii zdrowotnych i higienicznych ważne jest, aby pamiętać, że pędzle, które nie są czyszczone, nie będą trwałe i szybko ulegną zniszczeniu. Ta oczywista kwestia, jest bardzo często zapominana, przez co pędzle do makijażu szybko tracą na swojej jakości i muszą być wymienione. 

Jak dezynfekować pędzle do makijażu?

Dezynfekcja pędzli do makijażu, jak już ustaliliśmy powyżej, to must have, bez względu na to, czy pędzle są używane tylko i wyłącznie przez Ciebie, czy służą wielu osobom. Prawidłowa dezynfekcja pędzli kosmetycznych składa się z kilku etapów. Żaden z nich nie powinien zostać pominięty. 

 • Etap I – usuwanie zanieczyszczeń znajdujących się na włosiu. Mycie powinno być przeprowadzane na suchym i czystym włosiu, dlatego na samym początku musisz się pozbyć wszelkich zabrudzeń, jakie znajdują się na końcówce pędzla. Wstępne czyszczenie pędzli najlepiej przeprowadzić letnią wodą z mydłem. 
 • Etap II – mycie skuwki i trzonka pędzla. Do tego procesu bardzo dobrze sprawdzą się chusteczki myjące lub mydło dezynfekujące – może to być na przykład łagodne antybakteryjne mydło do rąk Yope, antybakteryjne mydło dla dzieci Ananas i Kokos Yope, czy chusteczki odświeżające z płynem antybakteryjnym Cleanic. Pędzel najlepiej trzymać w dłoniach zapobiegając tym samym namakaniu trzonka pędzla. 
 • Etap III – suszenie pędzla. Włosie pędzla schnie stosunkowo szybko, dlatego sam proces schnięcia przebiega błyskawicznie. Warto pamiętać, aby pędzle nie suszyły się na płasko, a jeśli masz możliwość, użyj specjalnych nakładek na pędzle, aby nie straciły one swojego unikalnego kształtu. 
 • Etap IV – dezynfekcja włosia – Pędzel należy umieścić w naczyniu z preparatem tak, by zanurzone było całe włosie oraz część skuwki. Proces musi trwać na tyle długo, by aktywny środek mógł dotrzeć do każdego z włosów.
 • Etap V – dezynfekcja innych elementów. Nawet najmniejsze elementy pędzla wymagają czyszczenia. 
 • Etap VI – suszenie pędzla. W tym etapie najlepiej jest suszyć pędzel w taki sam sposób jak na etapie III. 
 • Etap VII – przechowywanie pędzli. Pamiętaj, aby przechowywać pędzle tak, aby miały, jak najmniejszą styczność z innymi akcesoriami do makijażu. Dzięki temu zwiększasz szansę na dłuższe zachowanie ich w czystości i sterylności. 

Cały proces czyszczenia pędzli do makijażu może wydawać się pracochłonny, długi i ciężki. To tylko złudzenie, a praktyka czyni mistrza. Już po pierwszym razie, proces czyszczenia pędzli będzie dla Ciebie intuicyjny. 

Czym dezynfekować pędzle do makijażu?

Pędzle do makijażu potrzebują odpowiednich produktów, które zadbają o ich piękny wygląd, trwałość i przeznaczenie. Do mycia i dezynfekcji pędzli najlepiej sprawdzą się preparaty na bazie alkoholu bez dodatku pielęgnacyjnych substancji. Mogą to być żele antybakteryjne, płyny do dezynfekcji ran, lub najlepiej specjalistyczne płyny, które przeznaczone są do czyszczenia produktów służących do makijażu. W całym procesie czyszczenia pędzli można wyróżnić trzy najskuteczniejsze sposoby: 

 1. Płyn do czyszczenia pędzli i chusteczka higieniczna. Wylej odrobinę płynu na chusteczkę i wytrzyj nią pędzel. Możesz również spryskać płynem pędzle, a zanieczyszczenia spłukać pod bieżącą wodą. 

Warto również wspomnieć o skutecznych metodach oczyszczania pędzli, nie związanych z dezynfekcją:

 1. Mycie pędzli w miseczce z wodą, mydłem lub szamponem. Zanurz pędzel w strumieniu bieżącej wody. Nabierz nieco mydła na narzędzie i delikatnie pocieraj nim o dłoń. Następnie spłucz ponownie pod kranem.
 1. Olejki myjące do pędzli do makijażu. Mocne zabrudzenia i wodoodporne kosmetyki bez problemu zmyjesz olejkiem myjącym do makijażu. Zmieszaj olejek w proporcji 1:1 z delikatnym mydłem lub szamponem i postępuj identycznie jak w przypadku poprzedniego sposobu.

W całym procesie czyszczenia ważne jest, aby postępować delikatnie z pędzlami. Nie pocieraj pędzli, nie wyżymaj ich, nie wyciskaj. Dzięki odpowiedniemu postępowaniu pędzle będą Ci służyć nawet przez lata. 

Zalety czyszczenie pędzli do makijażu

Do mycia i dezynfekcji pędzli najlepiej sprawdzą się preparaty na bazie alkoholu bez dodatku pielęgnacyjnych substancji. Odpowiednia pielęgnacja niesie za sobą wiele zalet. Poza oczywistą zaletą utrzymania higieny można wyróżnić: 

 • szybko i efektywnie oczyścisz pędzle, nawet z bardzo trwałych kosmetyków;
 • pędzle są jednocześnie dezynfekowane;
 • czas schnięcia jest krótszy;
 • naturalne włosie nie ulega uszkodzeniu;
 • delikatna i profesjonalna metoda oczyszczania;
 • brak negatywnego wpływu na jakość włosia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + 15 =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT