Jak dbać o skórę w trakcie stosowania retinolu/retinoidów

Ogólne
Spis treści

Retinol może podrażniać skórę, dlatego warto poznać kilka zasad i stosować je podczas kuracji, aby nie kumulować problemów. Możesz także wykorzystać kosmetyki, które pomogą złagodzić ewentualne zaczerwienienia czy zahamować nadmierne łuszczenie naskórka. Kilka porad znajdziesz właśnie u nas.

  • Jakie są właściwości retinolu?
  • Dlaczego i w jaki sposób retinol podrażnia skórę?
  • Czego unikać podczas kuracji retoinodami i kiedy nie stosować retinolu?
  • Jakie składniki pomogą pielęgnować skórę w czasie stosowania retinolu?
  • Jak stosować kosmetyki z retinolem?

Jakie są właściwości retinolu?

Retinol to organiczny związek chemiczny będący podstawową formą witaminy A. W kosmetologii są stosowane także pochodne należące do grupy retinoidów. Jednak to właśnie retinol wykazuje największą aktywność w preparatach kosmetycznych.

Jest stosowany m.in. w preparatach działających przeciwstarzeniowo. Jest antyoksydantem i neutralizuje szkodliwy wpływ wolnych rodników. Redukuje i spłyca zmarszczki oraz pobudza produkcję kolagenu i elastyny w komórkach skóry. Dzięki temu, przywraca jej sprężystość i elastyczność, zwiększając też gęstość i zapobiegając wiotczeniu. Retinol sprawdza się także przy pielęgnacji cery trądzikowej. Poprawia pracę gruczołów łojowych, złuszcza naskórek i reguluje wydzielanie sebum. Ta forma witaminy A jest także stosowana na przebarwienia skórne.

Dlaczego i w jaki sposób retinol podrażnia skórę?

Substancje z grupy retinoidów to: retinol (INCI: Retinol), retinal (INCI: Retinal), estry retinylu (INCI: Retinyl Palmitate, Retinyl Acetate), a także izotretynoina i tretynoina, stosowane w silnych preparatach w leczeniu trądziku. Retinol działa łagodniej od nich, nie wywołując tak silnych podrażnień skóry, jednak kurację należy rozpocząć od kosmetyków z niskim stężeniem (max. 0,5%), jak na przykład MAWAWO Serum z retinolem 0,5%. Objawami podrażnienia podczas przyzwyczajania skóry do retinolu są najczęściej:

  • pieczenie
  • zaczerwienienie
  • podrażnienie i miejscowa suchość skóry
  • łuszczenie skóry

Czego unikać podczas kuracji retoinodami i kiedy nie stosować retinolu?

W czasie kuracji retinolem dochodzi do złuszczania rogowej warstwy naskórka. Wzmacnia się natomiast warstwa skóry właściwej. Należy więc zabezpieczać ją przede wszystkim przed promieniowaniem UV, które mogłyby spowodować przebarwienia i silnie podrażniać. Z tego powodu należy bezwzględnie unikać ekspozycji na słońce i na co dzień stosować kremy z filtrem SPF 50. W czasie kuracji retinolem należy odstawić kosmetyki zawierające:

  • kwasy AHA/BHA
  • kwas askorbinowy (witamina C w czystej formie)
  • kosmetyki o silnym działaniu złuszczającym
  • niacynamid w wysokim stężeniu

Nie wolno stosować kosmetyków z retinolem podczas ciąży i karmienia piersią. Należy także unikać zabiegów kosmetycznych złuszczających skórę czy depilacji laserowej lub woskowej w okolicach twarzy.

Jakie składniki pomogą pielęgnować skórę w czasie stosowania retinolu?

W czasie kuracji retinolem najlepiej stosować delikatne produkty myjące do twarzy o neutralnym pH (ok.5,5), jak na przykład Łagodna emulsja do mycia marki Fluff. Używając kosmetyków pielęgnacyjnych, postaw na produkty z dodatkiem ceramidów, które wspomagają ochronę bariery hydrolipidowej naskórka i chronią przed utratą wody.

Korzystaj także z kosmetyków wzbogaconych o probiotyki, które zapewniają utrzymanie właściwego pH skóry, stabilizują jej mikrobiom, stymulują odnowę bariery ochronnej, zapobiegając rozwojowi patogenów. Z kolei znajdujący się w kosmetykach pantenol to substancja aktywna, przyspieszająca proces regeneracji naskórka, łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie. Korzystne właściwości pielęgnacyjne podczas kuracji retinolem, ma również skwalan, który dogłębnie nawilża i natłuszcza skórę oraz wspomaga proces jej gojenia. To naturalny składnik pochodzenia roślinnego, najczęściej pozyskiwany z oliwy z oliwek lub z trzciny cukrowej, a ze względu na silne właściwości nawilżające porównuje się go z kwasem hialuronowym. Skwalan jest także antyoksydantem, chroniącym skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. To dlatego najlepsze marki kosmetyczne stosują go w połączeniu z retinolem, jak w przypadku The Ordinary Serum do twarzy z retinolem w skwalanie. Do pielęgnacji cery w trakcie kuracji retinolem sprawdzają się także kosmetyki z dodatkiem ważnych elementów składu lipidowego skóry. Sprawdzi się między innymi krem do twarzy z cholesterolem i kwasami tłuszczowymi Veoli Botanica zapewniający regenerację i niwelujący uczucie szorstkości i suchości skóry. Polecane są także kosmetyki z peptydami, które pobudzają syntezę białek.

Jak stosować kosmetyki z retinolem?

Stosując retinol, pamiętaj o tym, aby nakładać go na skórę w niewielkiej ilości na czystą i suchą skórę. Po aplikacji retinolu odczekaj co najmniej 20-30 minut, a następnie nałóż krem nawilżający lub nawilżająco-regenerujący. Istnieje także opcja stosowania retinolu jako preparatu do zmywania, czyli po jego aplikacji, należy odczekać około pół godziny, a następnie zmyć go ze skóry twarzy.

Stosowanie retinolu należy rozpocząć od budowania tolerancji na ten składnik. Po pierwszej aplikacji, obserwuj swoją cerę. Objawy ewentualnego podrażnienia mogą wystąpić nawet do 72 godzin od nałożenia kosmetyku. Początkowo używaj raz na 3-4 dni, a z czasem można zwiększyć częstotliwość nawet do codziennego stosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

twenty − 19 =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT