Mity i fakty o retinolu

Ogólne
Spis treści

Czym jest retinol? To aktywna substancja, którą zapewne większość osób zna pod nazwą witamina A. Ma silne właściwości przeciwstarzeniowe, dzięki aktywności antyoksydacyjnej. Chroni tym samym komórki skóry przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, a także redukuje przebarwienia i wspomaga leczenie trądziku. A jakie są obiegowe fakty i mity na temat retinolu? Sprawdźmy co jest prawdą, a co fałszem.

  • Retinol podrażnia skórę wrażliwą
  • Retinolu nie powinny stosować kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią
  • Nie wolno łączyć retinolu z kwasem askorbinowym
  • Retinol nie może być stosowany z niacynamidem
  • Nie można łączyć retinolu i produktów z kwasami
  • Kosmetyki z retinolem najlepiej stosować na noc
  • Retinol to składnik wyłącznie dla cery dojrzałej
  • Podrażnienie po retinolu pojawia się od razu
  • Po zastosowaniu retinolu należy odczekać, zanim użyjesz kremu
  • Podczas kuracji retinolem należy unikać ekspozycji na słońce

Retinol podrażnia skórę

PRAWDA, bo jest silnie działającą substancją. Sekret właściwej pielęgnacji tkwi w doborze odpowiedniego stężenia retinolu. Zaczynaj od niskiego, na poziomie od 0,2 do 0,5% jak na przykład The Ordinary, Retinol 0.2% in Squalane, Serum do twarzy z retinolem 0,2 % w skwalanie i stopniowo zmieniaj kosmetyki na te o silniejszym działaniu. Na początku możesz także stosować retinol 1-2 razy w tygodniu, aby powoli przyzwyczajać skórę. Korzystaj także z kremów nawilżających i kremów łagodzących, aby wzmocnić barierę hydrolipidową naskórka. Z czasem będzie łatwiej wprowadzić kremy z retinolem do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Jeśli masz wrażliwą cerę, postaw na pochodne retinolu jak retinal. Dostępne są także kosmetyki o bardzo niskim stężeniu retinolu, jak na przykład krem przeciwzmarszczkowy pod oczy z zawartością 0,05% czystego retinolu oraz uzupełniającymi go składnikami, które nawilżają, koją i odżywiają cerę.

Retinolu nie powinny stosować kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią

PRAWDA. Retinol należy do grupy retinoidów, które w postaci doustnej są bezwzględnie zakazane podczas ciąży. Zbyt duże stężenie w organizmie kobiety, może działać toksycznie na płód, a nawet powodować wady wrodzone. Stosowany w postaci kosmetyków i preparatów pielęgnacyjnych na skórę, przenika do organizmu w znikomej ilości, jednak ze względu na brak odpowiedniej liczby badań, zaleca się całkowite odstawienie retinolu w każdej postaci. Dlatego, przed rozpoczęciem kuracji preparatami z retinolem u kobiet w wieku rozrodczym zaleca się wykluczenie ciąży. Z kolei podczas karmienia piersią, należy również unikać miejscowego stosowania retinolu ze względu na możliwość kontaktu ze skórą dziecka.

Nie wolno łączyć retinolu z kwasem askorbinowym (witamina C)

PRAWDA. Połączenie tych dwóch składników może silnie podrażnić skórę, dlatego zalecane jest rozdzielenie ich podczas jednej rutyny pielęgnacyjnej. Masz także możliwość stosowania specjalnych kosmetyków z ustabilizowanymi pochodnymi kwasu askorbinowego, połączonymi z retinolem w odpowiednich stężeniach, bezpiecznych dla skóry. To między innymi rozjaśniająco-odmładzający krem do ciała NACOMI Next Level z retinolem i witaminą C w postaci 3-O-Ethyl Ascorbic Acid, które doskonale sprawdzają się w kuracjach anti-agig.

Innym kompleksowo działającym produktem jest emulsyjne serum z 1% czystego retinolu i witaminą C BasicLab Esteticus. Ten specjalistyczny kosmetyk zawiera witaminę C w stabilnej postaci tetraizopalmitynianu askorbylu, która wraz z retinolem działa silnie antyoksydacyjnie, walcząc z objawami starzenia skóry.

Retinol nie powinien być stosowany z niacynamidem

PRAWDA. Niacynamid, czyli pochodna witaminy B3 inaczej nazywanej niacyną, ma wyższe pH aniżeli retinol, co może doprowadzić do osłabienia działania obu składników. Retinol i niacynamid w wysokim stężeniu mogą też podrażniać skórę.

Nie można łączyć retinolu i produktów z kwasami

PRAWDA. Szczególnie drażniąco działa połączenie retinolu i kwasu glikolowego, migdałowego lub salicylowego. Niemniej, jeśli Twoja skóra jest przyzwyczajona do stosowania retinolu i nie reaguje podrażnieniami, można do pielęgnacji stopniowo wprowadzić również kwasy, odpowiednie do typu cery.

Kosmetyki z retinolem najlepiej stosować na noc

PRAWDA. Retinol zagęszcza skórę, a podczas nocnego wypoczynku w organizmie, a tym samym i w skórze, zachodzi wiele procesów naprawczych i regenerujących. Retinol ma więc ogromne pole do działania i sprzyjający czas na wykazanie się niezwykłymi efektami. Kolejnym argumentem przemawiającym za zastosowaniem retinolu w kuracji na noc, jest jego wrażliwość na światło i właściwości fotouczulające. Jeśli więc stosujesz kosmetyki z retinolem, koniecznie używaj kremów z filtrem.

Retinol to składnik wyłącznie dla cery dojrzałej

FAŁSZ. Wprawdzie jest szczególnie znany ze swojego działania przeciwstarzeniowego i polecany dla osób po 40 roku życia, jednak po kosmetyki z retinolem mogą sięgać kobiety znacznie młodsze. Proces starzenia skóry rozpoczyna się już przed 30-tką, zatem kosmetyki z retinolem, jak kremy na noc czy kremy pod oczy, można wprowadzić znacznie wcześniej, zanim cera stanie się dojrzała. Dzięki temu, spowolnisz i opóźnisz pojawienie się pierwszych zmarszczek i linii mimicznych, pogrubisz naskórek i możesz zapobiec wiotczeniu skóry czy przebarwieniom.

Podrażnienie po retinolu pojawia się od razu

FAŁSZ. Należy spodziewać się reakcji skórnej nawet do 72 godzin po aplikacji kosmetyku. Dlatego podczas budowania tolerancji na retinol powinno się robić 4-dniowe przerwy, aby nie doprowadzić do nadmiernego złuszczania naskórka czy ostrego podrażnienia lub zaczerwienienia.

Po zastosowaniu retinolu należy odczekać, zanim użyjesz kremu

PRAWDA. Retinol jest substancją, która rozpuszcza się w tłuszczach. Podczas pielęgnacji skóry, należy więc odczekać co najmniej 20 minut, po zaaplikowaniu retinolu, aby przedostał się do głębszych warstw naskórka, a nie zmieszał z kremem do twarzy czy innym kosmetykiem.

Podczas kuracji retinolem należy unikać ekspozycji na słońce

PRAWDA. To niezwykle istotna zasada, której należy bezwzględnie przestrzegać. Podczas kuracji retinolem najlepiej stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym SPF50+, zabezpieczający skórę twarzy przed promieniowaniem UV. Z tego powodu, warto zaplanować pielęgnację nie tylko na noc, ale i w słabo nasłonecznionym w naszej strefie klimatycznej, sezonie jesienno-zimowym. Po przeprowadzonej kuracji należy odczekać co najmniej miesiąc, zanim będziesz korzystać ze słonecznych kąpieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × five =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT