Jak dobrać olej do włosów?

Piekne włosy, Ogólne
Spis treści

Marzysz o lśniących i delikatnych w dotyku włosach? Ogólnodostępne produkty do codziennej pielęgnacji nie spełniają Twoich oczekiwań? Z pewnością słyszałaś o technice olejowania włosów. Cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród kobiet w każdym wieku i nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Dzięki odpowiednio dobranym olejom, bogatym w naturalne składniki odżywcze, kosmyki wyglądają nie tylko pięknie, ale także zdrowo. Stają się mocne, lśniące i miękkie w dotyku, gwarantując nienaganny wygląd każdego dnia. W poniższym artykule odpowiemy, czy warto olejować włosy, jak określić porowatość włosów, jakie oleje, do jakich włosów należy dobrać, a także gdzie kupić oleje do włosów w atrakcyjnych cenach. Jesteś gotowa? Zaczynajmy!

Czy warto olejować włosy?

Zanim odpowiemy na pytanie – czy warto olejować włosy, postaramy się określić, na czym polega ta niezwykle popularna w ostatnim czasie technika. Otóż olejowanie to nic innego, jak zabieg pielęgnacyjny, który może zostać wykonany zarówno pod okiem osoby wykwalifikowanej, jak i samodzielnie w zaciszu domowym. Polega przede wszystkim na regularnym wcieraniu w skórę głowy oraz nakładaniu na włosy olejów roślinnych pochodzenia naturalnego o przeznaczeniu kosmetycznym. Produkty dostosowuje się nie tylko do porowatości włosów, ale także indywidualnych potrzeb. Ich skuteczność można wykorzystać w celu poprawy kondycji włosów oraz zapobieganiu różnorodnym problemom skóry głowy. W takim razie, czy warto systematycznie olejować włosy? Oczywiście, że tak! W porównaniu do innych preparatów stosowanych na co dzień oleje wyróżniają się całkowicie naturalnym składem. Dostarczą masy odżywczych składników pozytywnie wpływających na kondycję kosmyków, ich poziom nawilżenia oraz strukturę.

Jak dobrać olej do włosów? Określ ich porowatość!

Przed wdrożeniem olejów do codziennej pielęgnacji włosów należy skrupulatnie ustalić ich porowatość. Co to oznacza? Porowatość włosów to określenie ich ogólnej kondycji w celu dostosowania produktów do ich indywidualnych potrzeb. Włosy można podzielić na trzy grupy – niskoporowate, średnioporowate oraz wysokoporowate. Pierwsze z nich charakteryzują się idealnie przylegającymi do siebie łuskami, gwarantując gładkie i lśniące kosmyki. Niemniej mają one tendencję do szybkiego tracenia objętości, a także są niezwykle podatne na ewentualne uszkodzenia. Włosy średnioporowate ani nie są widocznie zniszczone, ani nadmiernie przesuszone, aczkolwiek w porównaniu do kosmyków niskoporowatych łuski w tym przypadku nie przylegają ściśle do włosa. Zazwyczaj są matowe, mają skłonność do wypadania oraz rozdwojonych końcówek. Z kolei włosy wysokoporowate są suche, sztywne, brakuje im blasku i – co więcej – mają tendencję do puszenia się. Czas zatem odpowiedzieć na pytanie, jaki olej do włosów wybrać, aby okazał się skuteczny?

Jaki olej do włosów wybrać?

Skoro już wiesz, że włosy dzielą się na trzy rodzaje pod kątem porowatości, czas przedstawić podstawowe oleje, które sprawdzą się podczas ich codziennej pielęgnacji. Tylko – jak dobrać olej do swojego typu włosów? Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją, zdecydowanie lepiej zainwestować w gotowe produkty, zazwyczaj dostępne w popularnych drogeriach. Z czasem, gdy poznasz swoje włosy i zobaczysz, jak reagują na wybrane preparaty, będziesz miała możliwość stworzenia samodzielnych mieszanek, idealnie dopasowanych do Twoich potrzeb. Oleje można podzielić na trzy grupy, podobnie jak rodzaje kosmyków. Każda z nich różni się między sobą wielkością cząsteczek i to właśnie od nich zależy skuteczność danego preparatu. Wśród nich można znaleźć oleje:

  • nasycone,
  • jednonienasycone,
  • wielonienasycone.

Jaki olej do włosów wysokoporowatych?

Jeśli masz włosy wysokoporowate, to z pewnością sprostają im oleje z grupy wielonienasyconych, charakteryzujące się wysoką zawartością kwasów omega-3 oraz omega-6. Preparat powinien uzupełniać ubytki we włosach, intensywnie je odżywiając. Wśród olejów do włosów wysokoporowatych znajdziesz m.in. olej słonecznikowy, olej z pestek dyni, olej lniany, olej z wiesiołka, olej rycynowy, olej z czarnuszki, olej z orzechów włoskich, olej z awokado. Oczywiście preparatów jest znacznie więcej. Niemniej wymienione przez nas uchodzą za najpopularniejsze.

Jakie oleje do włosów średnioporowatych?

W przypadku włosów średnioporowatych sprawdzą się oleje jednonienasycone, które pozwolą na znaczną poprawę kondycji kosmków, chroniąc przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Wśród tej grupy można znaleźć m.in. olej jojoba, olej arganowy, olej ryżowy, olej z orzechów laskowych, olej sezamowy, olej rzepakowy, a także klasyczną oliwę z oliwek goszczącą w każdej kuchni. Co ciekawe, podczas pielęgnacji włosów średnioporowatych można również skorzystać z wybranych olejów wielonienasyconych, takich jak olej słonecznikowy, olej z pestek dyni czy olej rycynowy.

Jaki olej do włosów niskoporowatych?

Podczas pielęgnacji włosów niskoporowatych najlepiej sprawdzą się oleje nasycone, które zagwarantują upragnioną objętość u nasady. Wśród nich zdecydowanie warto wyróżnić masło shea, olej kokosowy, olej palmowy, a także olej lniany, olej rycynowy czy olej rzepakowy, jak w przypadku włosów wysokoporowatych.

Jak olejować włosy?

Mogłoby się wydawać, że najważniejsze kroki zbliżające do pięknych, delikatnych i lśniących włosów już za nami. Nic bardziej mylnego! Podobnie jak określenie porowatości kosmyków oraz dobranie olejów niezwykle ważna okazuje się metoda olejowania włosów. W tym przypadku można wyróżnić dwie podstawowe, czyli: na sucho i na mokro. Decydując się na pierwszą z nich, należy podzielić włosy na odpowiednie pasma, a następnie odrobinę oleju wmasować w każdą partię włosów. Olejowanie na mokro, tzw. olejowanie na podkład nawilżający, polega na delikatnym zwilżeniu włosów, aby składniki aktywne zostały zamknięte we włosie. Mieszankę tworzymy np. z wody z dodatkiem kilku kropel hydrolatu różanego od Ministerstwa Dobrego Mydła, żelu aloesowego marki Holika Holika czy odżywki w kostce Shaushka, a następnie wcieramy olejek. Po pielęgnacji najlepiej nałożyć foliowy czepek, a następnie owinąć głowę ręcznikiem i pozostawić na 30 minut lub kilka godzin. Spłukując, warto skorzystać z szamponu bez silikonów.

Gdzie kupić oleje do włosów?

Zastanawiasz się, gdzie kupić oleje do włosów gotowe do bezpośredniego użytku? Z pewnością nasza odpowiedź Cię nie zaskoczy. Tego typu produkty znajdziesz zarówno w drogeriach stacjonarnych, jak i internetowych. Niemniej kupisz je również w zielarniach, sklepach z ekologiczną żywnością i/lub orientalnymi kosmetykami, a także w zakładach tłoczenia naturalnych olejów. Niezależnie od miejsca zakupu zwróć uwagę na sposób przechowywania produktów oraz czy opakowanie zostało szczelnie zamknięte, gdyż olej z wystawy może być narażony na działanie promieni słonecznych. Mamy nadzieję, że już wiesz, jakie oleje do włosów będą odpowiednie w Twoim przypadku i dzięki temu zakupy będą udane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

thirteen − 1 =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT