Jak sprawdzić swój typ cery?

jak sprawdzić swój typ cery
Twarz, Ogólne
Spis treści

Czy wiesz, że to od typu cery zależy sposób jej pielęgnacji? Podczas gdy niektóre rodzaje skóry uwielbiają pewne składniki aktywne, tak inne po prostu się z nimi nie lubią. Podobnie jest w przypadku odporności na czynniki zewnętrzne czy nawet szybkością starzenia się skóry. Zastanawiasz się, jak rozpoznać swój typ cery? W takim razie przychodzimy z pomocą. W poniższym artykule znajdziesz kilka metod na określenie jej rodzaju i charakterystykę każdego z nich. Zapraszamy do lektury!

Jak poznać typ cery? Odrobina teorii

Zanim podpowiemy ci, jak sprawdzić i określić typ cery, warto najpierw poznać listę jej rodzajów. Wyróżniamy przede wszystkim:

  • cerę dojrzałą,
  • cerę suchą,
  • cerę tłustą,
  • cerę mieszaną,
  • cerę trądzikową,
  • cerę wrażliwą,
  • cerę normalną,
  • cerę naczyniową (naczynkową).

Zadajesz sobie pytanie: Jak rozpoznać, jaki mam typ cery? Możesz spróbować określić go na podstawie charakterystyki każdego z nich lub wykonać jeden z popularnych testów, o których opowiadamy więcej poniżej.

Jak sprawdzić typ cery? Wypróbuj test mycia

Jednym ze sposobów na to, jak sprawdzić typ cery, jest wykonanie testu mycia. Na czym polega? Dzięki tej metodzie będziesz w stanie określić, czy Twoja skóra jest sucha, czy tłusta. Jej przeprowadzenie jest banalnie proste. Wystarczy umyć twarz ulubionym kosmetykiem do oczyszczania – żelem, pianką czy emulsją, a następnie osuszyć ją ręcznikiem. Postaraj się nie pocierać, a zamiast tego delikatnie przykładać ręcznik do skóry. Nie aplikuj toniku czy hydrolatu! Odczekaj kilka minut, przyjrzyj się swojej cerze i wróć do lustra po kolejnych 60 minutach. Czas na sprawdzenie wyników. Jeżeli odczuwasz dyskomfort, ściągnięcie i napięcie oraz marzysz o kremie nawilżającym, to wskazówka, że masz albo naruszoną barierę hydrolipidową, albo cerę suchą. Z kolei osoby, u których pojawiło się sebum, mają najpewniej skórę mieszaną lub tłustą.

Jak określić typ cery przy pomocy serum?

Kolejna metoda wymaga użycia serum nawilżającego, najlepiej z kwasem hialuronowym, który zatrzymuje wilgoć w naskórku. Jak określić typ cery z jej pomocą? Ponownie – umyj dokładnie twarz, ale tym razie sięgnij również po hydrolat lub tonik. Następnie aplikuj wspomniane serum i zrezygnuj z dodatkowego kremu. Teraz czas poczekać na efekty małego eksperymentu, które mogą zająć około 1-2 godziny. Po tym czasie, jeśli zauważysz sebum i świecenie się, to znak, że masz do czynienia ze skórą tłustą. Jeśli łój pojawia się wyłącznie w strefie T, podczas gdy policzki są suche – mieszaną. Z kolei jakikolwiek dyskomfort, uczucie przesuszenia i ściągnięcia świadczą o cerze suchej.

Oczywiście, warto pamiętać, że domowe testy nie są wyrocznią, a jedynie wskazówkami, które mogą pomóc ci w poznaniu lepiej swojej skóry. Dalej masz w głowie pytanie: Jak rozpoznać, jaki mam typ cery? W takim razie dobrym pomysłem jest wizyta u dermatologa lub doświadczonego kosmetologa.

Jak rozpoznać konkretny rodzaj cery? Typy skóry pod lupą

Czas sprawdzić, jak rozpoznać swój typ cery. W tej części bierzemy pod lupę rodzaje, które wymieniliśmy na początku artykułu, czyli skórę dojrzałą, suchą, tłustą, mieszaną, trądzikową, wrażliwą, normalną i naczynkową.

Jak poznać dojrzały typ cery?

Cera dojrzała to stan skóry, o którym można mówić w momencie osiągnięcia pewnego wieku. Nie ma tu konkretnej granicy – u pewnych osób pojawia się ona szybciej, a u innych później. To, co ją wyróżnia, to przede wszystkim widoczne zmarszczki, wolniejsza regeneracja oraz utrata elastyczności nawilżenia. Dodatkowo można zaobserwować utratę pierwotnego konturu twarzy, opadającą, coraz cieńszą skórę oraz pojawienie się przebarwień skórnych, czyli plam pigmentowych.

Jak rozpoznać suchy typ cery?

Czy wiesz, że suchy typ cery może być dziedziczny? Równie często jest wynikiem niewłaściwej pielęgnacji twarzy – nadmiernej ekspozycji na promienie UV bez ochrony SPF czy stosowania silnych kosmetyków. Jak poznać ten typ cery? W przypadku suchej skóry nie ma problemów z zaskórnikami czy zatkanymi porami, ponieważ gruczoły łojowe mają niską aktywność. Zamiast tego jej właściciele i właścicielki zmagają się z przesuszeniem, podrażnieniem, uczuciem swędzenia i pieczenia, zaczerwienieniem czy brakiem elastyczności. Co ciekawe, cera sucha starzeje się o wiele szybciej niż tłusta.

Skóra tłusta i trądzikowa – jak poznać te typy cery?

Skóra tłusta, nazywana także łojotokową, zazwyczaj towarzyszy okresowi dojrzewania, ale nie tylko. Często występuje także u dorosłych, na przykład na skutek zaburzeń hormonalnych. Charakteryzuje się zwiększoną aktywnością gruczołów łojowych, która prowadzi do świecenia się twarzy, a czasami również do pojawiania się zaskórników, krostek i stanów zapalnych oraz rozszerzonych i często zatkanych porów.

A jak rozpoznać skórę trądzikową? Ten rodzaj cery na pierwszy rzut oka może nie różnić się niczym od tej tłustej. Jak się jednak okazuje – w przypadku tej pierwszej mamy zawsze do czynienia z niedoskonałościami, takimi jak wypryski czy podskórne stany zapalne. Z kolei skóra tłusta wcale nie musi ich mieć, jednak z biegiem czasu, głównie ze względu na nadprodukcję sebum, może stać się cerą trądzikową.

Czym charakteryzuje się cera mieszana i jak rozpoznać ten typ?

Skóra mieszana łączy w sobie cechy tej suchej i tłustej. Jak poznać ten typ cery? Wyróżnia ją nadmierna produkcja sebum w strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. To właśnie w niej najczęściej pojawiają się zaskórniki i wypryski. Pozostałe partie twarzy mają skłonność do występowania podrażnień, przesuszania, a nawet łuszczenia się.

Jeśli masz właśnie taki typ cery, to warto wybierać kosmetyki dedykowane konkretnie skórze mieszanej, które ograniczą powstawanie wyprysków i nadprodukcję sebum, jednocześnie łagodząc podrażnienia i nawilżając suche partie twarzy. Innym sposobem jest stosowanie dwóch różnych grup produktów – pierwszej do strefy T, a drugiej do policzków. Dzięki temu w kompleksowy sposób zadbasz o swoją skórę.

Jak poznać cerę wrażliwą i naczynkową?

Tak naprawdę cera wrażliwa nie jest konkretnym typem skóry, a po prostu jej stanem. Tu warto podkreślić, że każdy rodzaj może w pewnym momencie stać się podatny na działanie czynników zewnętrznych, i to nawet cera tłusta. Przyczyną takiego stanu jest zaburzona bariera hydrolipidowa, która powoduje, że skóra staje się cieńsza i reaguje negatywnie na promienie słoneczne, zmiany temperatury, suche powietrze, różne składniki aktywne w kosmetykach, a nawet na stres. Jak rozpoznać ten rodzaj cery? Przede wszystkim poprzez swędzenie, podrażnienie, zaczerwienie i nieprzyjemne uczucie napięcia.

Z kolei cera naczyniowa, nazywana też naczynkową, charakteryzuje się widocznymi naczynkami krwionośnymi. Oprócz licznych pajączków pojawiają się także rumieńce, a sama skóra jest dość cienka i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych.

Skóra normalna – jak rozpoznać ten typ cery?

Skóra normalna to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Dlaczego? Ponieważ jest najmniejszych wyzwaniem pielęgnacyjnym, dobrze znosi czynniki zewnętrzne, a do tego jest wolna od zaskórników, wyprysków, a nawet zmarszczek. Jak jeszcze rozpoznać ten typ cery? W przypadku skóry normalnej mamy do czynienia z dość gładką, miękką w dotyku powierzchnią, lekkim, ale zdrowym blaskiem oraz równowagą między nawilżeniem a przetłuszczeniem. Choć czasami zdarzają się suche partie twarzy, to nie pojawiają się na nich podrażnienia i nie ma problemu z łuszczeniem się naskórka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 5 =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT