Kiedy domowa pielęgnacja jest niewystarczająca?

Ogólne
Spis treści

Kiedy domowa pielęgnacja jest niewystarczająca?

W naszej facebookowej grupie The Ordinary – jak stosować i co wybrać często zadajecie nam pytania jak dbać o skórę sprawiającą problemy.

Zapytaliśmy o to  Dr n. med. Izabelę Załęską z Podgórskiego Domu Urody:

Jak zadbać o skórę twarzy?

Nasza skóra jest największym organem naszego organizmu, który wymaga specjalistycznej opieki przez całe życie. Oczywiście w wielu przypadkach dobra, zalecona przez specjalistę pielęgnacja domowa będzie wystarczająca, ale w przypadku różnych defektów należy koniecznie udać się do praktyka, aby rozpoznał tematykę i ewentualnie zaproponował terapię gabinetową. 

Każdy problem wymaga jednak działania dwutorowego, a czasami potrzebna jest nawet praca na kilku płaszczyznach bowiem sam defekt spowodowany może być przez inne czynniki jak np. zaburzenia hormonalne czy źle zbilansowana dieta. Mając na uwadze np. dość często występujące przebarwienia konieczna jest ścisła współpraca pomiędzy specjalistą i klientem, a po zakończeniu terapii dobranie odpowiednich produktów do pielęgnacji domowej.

W każdym przypadku należy podejść do tematu indywidualnie i szczegółowo określić rodzaj składników, częstotliwość stosowania, a także sprawdzić reakcję skóry na stosowane produkty. Wiele defektów skóry pozornie wygląda całkiem prosto, ale ważnym aspektem jest zrozumienie etiopatogenezy problemu. Moje zalecenie jest zupełnie proste – jeśli masz jakikolwiek dyskomfort związany z wyglądem skóry odwiedź specjalistę, dowiedz się więcej na temat problemu i jego podłoża, jeśli to konieczne przejdź odpowiednią terapię, a potem wybierz odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji domowej. W grupie takich defektów skóry zawsze znajdziemy: cellulit, rozstępy, przebarwienia, skórę predysponowaną do rozwoju trądziku pospolitego czy różowatego, starzejąca się skóra i wiele innych objawów dających nam dyskomfort w związku z wyglądem i funkcjonowaniem skóry.

Nasza pigmentowa ekspertka Magdalena Władowska przytacza  konkretny przykład : trądzik wieku dorosłego (acne tarda). 

Pielęgnacja skóry w domu

W pielęgnacji domowej na pomoc przychodzi nam wiele substancji aktywnych, mamy cały wachlarz narzędzi do ograniczenia jego aktywności. Wielomiesięczna kuracja regulująca oparta na retinolu, wspomagana kwasami PHA, witaminą E, ceramidami i z uwzględnieniem maksymalnej protekcji SPF potrafi znacząco zmniejszyć jego aktywność a w wypadki trądziku o delikatnym maksymalnie średnim natężeniu uporać się z nim w naprawdę dużym stopniu.

Co gdy potrzebujemy intensywniejszego wsparcia? Pielęgnację można połączyć z zabiegami u kosmetologa. Jest szereg zabiegów opartych na retinolu a nawet na jego połączeniu z kwasami AHA – takim zabiegiem jest Reti Peeli gdzie najpierw stosowane są kwasy (wybrane pod konkretne potrzeby pacjenta) a następnie retinol. Do domu wychodzimy z opakowaniem kremu mającego przedłużyć efekty oraz zapobiegać podrażnieniu. Taki cykl nie jest do odtworzenia w domowych warunkach. 

A może już mamy retinol w swoich zasobach i chętnie z niego korzystamy. Przyda nam się załagodzenie podrażnionej skóry maskami alginatowymi np. Lynia, Rewitalizująca maska algowa oraz serami z kompleksem witamin (It’s Skin, Power 10 Formula VE Effector, Serum odmładzająco-antyoksydacyjne) lub probiotykami i prebiotykami. Doświadczony kosmetolog wybierze nam  spersonalizowany plan który wraz z odpowiednimi kosmetykami da efekty o jakich marzymy.

Linia Reti Age marki Sesderma jest wyjątkowa bo nie dość ze trzy formy witaminy A zostały zestawione z wit C (w postaci łagodnego ASCORBYL GLUCOSIDE) to jeszcze wewnątrz znajdziemy peptydy, czynniki wzrostu oraz wzmacniającą i działającą przeciwzapalnie wit E. Wszystko to w niezwykle delikatnej i sensorycznej formule która pozawala na bezpieczne stosowanie retinolu nawet  w ciągu dnia a w wypadku kremu – żelu bez przeszkód leczą się z innymi kosmetykami i makijażem Sesderma, Reti Age, Krem-żel nawilżający.

Ciężkie postacie trądziku nie będą możliwe do opanowania bez wizyty  dermatologa. Gdy pojawiają się bolce cysty, głębokie blizny i skóra jest ciągle zaczerwieniona to czas na leki.

Punktem pierwszym jest odpowiednia diagnoza wiec możemy się spodziewać badań hormonalnych, skierowania do endokrynologa oraz a różne rodzaje badań mające przybliżyć nas do znalezienia przyczyny zmian na skórze. Wcale nierzadko proszeni są o konsultacje dietetyce a równie psycholodzy – ostry trądzik nazywany jest często ,,chorobą duszy” gdyż jego skutki odciskają na psychice mocne piętno a stres potrafi należeć do jednej z przyczyn. Po poznaniu przyczyny dostajemy nie tylko pakiet lekarstw których działanie jest nieporównywalne mocniejsze od domowych preparatów ale często dokładne instrukcje jak wspomóc kuracje pielęgnacja lub zabiegami u kosmetologa. Kluczowy jest wybór kremów naprawczych, chroniących podrażniony i przesuszony naskórek, krem z filtrem o odpowiedni konsystencji pozwala na prawidłową przebudowę a mgiełki z ceramidami i wody termalne przynoszą komfort(np.Alkemie,Wyciszająca nocna maska-krem  60 ml lub Frudia, Serum Pomegranate Nutri-MoisturizingKosmetolog jest za pomocą średnio głębokich peelingów wesprzeć działanie leków lub je uzupełnić .

Bezsprzecznie działanie synergiczne – dermatolog, kosmetolog i pielęgnacja domowa to najskuteczniejszy sposób czy podczas walki z trądzikiem, rozjaśniania przebarwień i spłycania blizn jak również ujędrnienia skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − sixteen =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT