Wpływ makijażu na cerę – czy makijaż niszczy cerę?

Ogólne, Makijaż
Spis treści

Piękna, zadbana i naturalnie lśniąca cera to marzenie każdego z nas. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej zagłębiamy się w tajniki świadomej pielęgnacji, a także rezygnujemy z kosmetyków, które nam nie służą. Wśród nich coraz częściej pojawiają się produkty do makijażu, wokół którego na przestrzeni lat pojawiło się wiele teorii. Według niektórych powinniśmy ograniczyć ilość nakładanych warstw kolorowych kosmetyków, gdyż w przeciwnym razie możemy doprowadzić do zatkania porów i tym samym pojawienia się nieestetycznych zmian trądzikowych. Inne natomiast zakładają, że najlepiej w ciągu tygodnia zrobić jeden tzw. no make-up day, podczas którego nasza skóra będzie mogła odpocząć. Chcąc rozwiać wszelkie wątpliwości, postanowiliśmy odpowiedzieć na pytanie, czy makijaż jest szkodliwy, równocześnie zagłębiając się w nawet niewielkie szczegóły. W poniższym artykule nie tylko odpowiemy, czy makijaż szkodzi cerze, ale także czy makijaż powoduje zmarszczki bądź trądzik oraz czy to prawda, że krem BB lub regularne stosowania rozświetlacza może przyczynić się do pogorszenia kondycji naszej cery.

Czy makijaż jest szkodliwy?

Teorii dotyczących makijażu oraz regularnego stosowania kolorowych kosmetyków jest naprawdę wiele, więc nic dziwnego, że wielu klientów nadal niezmiennie zadaje sobie pytanie, czy makijaż jest szkodliwy, a jeśli tak, to jak zadbać o kondycję naszej cery? Na pytanie, czy makijaż szkodzi cerze trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od tego, jakie kosmetyki są stosowane oraz w jakiej częstotliwości. Należy pamiętać, że najistotniejszą kwestią, której nie należy bagatelizować, niezależnie od tego, czy chodzi o pielęgnację np. oczyszczanie i nawilżenie, czy makijaż, że kosmetyki przez nas stosowane powinny zostać odpowiednio dopasowane do indywidualnych potrzeb naszej cery. Oprócz tego należy pamiętać o kilku innych kwestiach, które mogą przyczynić się do przesuszenia skóry, a nawet wystąpienia niewielkich niedoskonałości lub zmian trądzikowych. Mowa przede wszystkim o niedokładnym zmywaniu resztek kolorowych kosmetyków i nieprecyzyjnym oczyszczaniu twarzy.

Wpływ makijażu na cerę vs. niewłaściwa pielęgnacja

Jaki jest realny wpływ makijażu na cerę? Co ma kluczowe znaczenie w walce o piękną i pełną naturalną blasku skórę? Nasza odpowiedź z pewnością nie powinna Cię zaskoczyć, bowiem kluczem, aby utrzymać nieskazitelnie ładną cerę, jest regularna i odpowiednio dopasowana do indywidualnych potrzeb skóry pielęgnacja. Pierwszym i kluczowym etapem jest demakijaż, podczas którego należy usunąć resztki podkładu, pudru, cieni do powiek oraz innych kolorowych kosmetyków. W innym przypadku, gdy skóra nie zostanie gruntownie oczyszczona, zalegające w porach pozostałości kolorowych kosmetyków w połączeniu z sebum i zanieczyszczeniami, które osiadły na twarzy w ciągu dnia, mogą przyczynić się do pojawienia się zaskórników, powstania stanów zapalnych, czy zmian trądzikowych. Ponadto podczas oczyszczania skóry twarzy należy pamiętać o stosowaniu łagodnych produktów, które nie doprowadzą do wystąpienia podrażnień i/lub mikrouszkodzeń. Zdecydowanie warto również szukać w stosowanych na co dzień produktach składników o działaniu nawilżającym, łagodzącym, a także przyśpieszającym regenerację naskórka.

Czy makijaż powoduje trądzik?

Z pewnością i tym razem Cię nie zaskoczymy, odpowiadając na pytanie, czy makijaż powoduje trądzik, że tak naprawdę trudno odpowiedzieć na nie klarownie. Dlaczego? Otóż makijaż sam w sobie nie przyczynia się bezpośrednio do pojawiania się zmian trądzikowych. Znaczenie mają jednak stosowane kosmetyki, sposób ich aplikacji, a także zmywania. Jak wspomnieliśmy wcześniej, zarówno demakijaż, jak i dogłębne oczyszczenie to dwa najważniejsze etapy codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Nie możemy jednak zapomnieć, że duże znaczenie dla kondycji naszej cery ma również sposób, w jaki rozprowadzamy kosmetyki po twarzy. Jeśli aplikujemy podkład, tudzież fluid za pomocą palców, musimy pamiętać o zachowaniu higieny. Przed rozpoczęciem powinniśmy dokładnie umyć dłonie, inaczej możemy spodziewać się wystąpienia drobnych wyprysków. Podobnym skutkiem może zakończyć się aplikacja podkładu czy pudru za pomocą brudnej gąbki i/lub pędzli, na których codziennie mnożą się bakterie oraz inne patogeny. Równie nieciekawe skutki może nieść za sobą spanie w pełnym makijażu, stosowanie przeterminowanych bądź nieodpowiednich kosmetyków, a nawet niezmywanie płynu micelarnego wodą, a w następnej kolejności tonikiem, który przywraca skórze odpowiednie pH.

Czy makijaż powoduje zmarszczki?

W dobie internetu oraz możliwości swobodnego wypowiadania się na forum, w sieci pojawia się naprawdę wiele mitów. Dlatego wcale nas nie dziwi, że nadal pojawiają się klienci zastanawiający się, czy makijaż powoduje zmarszczki, czy rozświetlacz niszczy skórę? Jak niejednokrotnie zdążyliśmy zaznaczyć, to nie makijaż niesie za sobą negatywne skutki, lecz nieprawidłowa pielęgnacja, a właściwie nieodpowiednio dopasowane kosmetyki oraz niewłaściwy sposób oczyszczania cery. Pozostałości makijażu w połączeniu z nagromadzonymi się w ciągu dnia zanieczyszczeniami, cząsteczkami smogu oraz nadmiarem sebum przenikają przez pory, niszcząc kolagen oraz elastynę, czyli dwa podstawowe białka odpowiadające za młodzieńczy wygląd. W efekcie proces starzenia się skóry może zostać przyśpieszony, a kurze łapki oraz pierwsze zmarszczki pojawiają się znacznie szybciej, niż byśmy chcieli. Najprostszym sposobem, który pozwoli Ci temu zapobiec, jest staranne oczyszczanie oraz nawilżanie skóry każdego wieczoru, przed snem, równocześnie pamiętając o stosownych kosmetykach dedykowanych naszemu typowi cery.

Czy krem BB niszczy cerę, jeśli służy jako alternatywa dla ciężkiego podkładu?

Kremy BB cieszą się rosnącą popularnością, w szczególności w okresie wakacyjnym, gdy wysokie temperatury nie zachęcają do regularnej aplikacji ciężkich podkładów. Pomimo, że zapewniają one ochronę przed promieniowaniem UV, a w ich składzie można znaleźć substancje o działaniu pielęgnacyjnym, nadal pojawia się pytanie, czy krem BB niszczy skórę. Jak w przypadku innych kolorowych kosmetyków należy pamiętać o demakijażu kremów BB po całym dniu przy użyciu odpowiednich środków do oczyszczania.

W składzie kremów BB można znaleźć m.in. silikony, które charakteryzują się odpornością na tradycyjne metody oczyszczania skóry twarzy oraz mogą utrudniać prawidłowe funkcjonowanie skóry. W efekcie, zanieczyszczona cera nie ma sposobności na swobodne oddychanie, tym samym staje się przesuszona, podatna na łuszczenie się, a nawet pojawienie się pierwszych zmarszczek. Z tego względu osobom, które chętnie korzystają z atutów kremów BB, będących mieszaniną kremu i podkładu, poleca się wieloetapowe oczyszczanie skóry. Mowa w szczególności o metodzie OCM, która polega na oczyszczaniu skóry przy wykorzystaniu olejów pochodzenia naturalnego, doskonale radzących sobie z trudnymi do zmycia silikonami.

Jeśli mimo wszystko szukasz alternatywy dla dotychczas stosowanego podkładu, to polecamy zajrzeć do naszego sklepu internetowego. W ofercie umieściliśmy m.in. Super Triple Functions BB Cream (Orange) SPG 50+PA+++ od Skin79, który cieszy się dużym zainteresowaniem w Europie. Wszystko za sprawą lekkiej formuły, jednolitego odcienia, kompleksu regulującego pracę gruczołów łojowych, a także wysokiego filtra przeciwsłonecznego.

Czy makijaż szkodzi cerze najbardziej?

Jak już się domyślasz, odpowiedz brzmi – nie! Najbardziej szkodzi nieprawidłowa pielęgnacja, w tym niedokładne oczyszczanie, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków lub niestosowanie wybranych preparatów na co dzień. Jednak po kolei. Po pierwsze, równie duży wpływ na kondycję naszej cery ma niewłaściwy dobór kosmetyków, które powinny odpowiadać na jej potrzeby. Osoby posiadające cerę tłustą mogą postawić na cięższe produkty. W przypadku osób z cerą suchą natomiast nadmiar kosmetyków będzie gromadził się w zmarszczkach oraz załamaniach skóry. Podczas kompletowania kosmetyków, warto również zwrócić uwagę, kiedy najlepiej je aplikować, a właściwie o jakiej porze roku.

Wśród nich powinien znaleźć się m.in. krem z filtrem, który pomoże nam uniknąć procesu fotostarzenia się skóry, a także jej przesuszenia czy wystąpienia przebarwień. W okresie letnim, jeśli zależy nam na ukryciu drobnych mankamentów naszej cery, warto postawić na krem z filtrem SPF, który śmiało może pełnić rolę bazy pod makijaż. W naszym sklepie internetowym znajdziesz niejeden krem z filtrem SPF, który sprawdzi się w połączeniu z podkładem lub kremem BB. Pierwszą godną polecenia propozycją jest Waterproof Sun Gel SPF50+ od Skin79, zapewniający ochronę UVA i UVB, zawierający ekstrakty roślinne działające nawilżająco, regenerująco i przeciwzmarszczkowo. Polecamy również Aloe Waterproof Sun Gel SPF 50PA++++ od Holika Holika zawierający 78% składników nawilżających o lekkiej konsystencji i szybkiej wchłanialności.

Co ciekawe, oprócz stosowania kosmetyków i świadomej pielęgnacji, na kondycję naszej skóry wpływ mają również nawyki tj. spożywanie alkoholu, palenie papierosów, regularnych ruch, zbilansowana dieta, a także wypijanie minimum 1,5 l wody dziennie.

Odpowiednio skomponowany skład a wpływ makijażu na cerę

Jeśli zależy nam na osiągnięciu zdrowej, pięknej i pełnej naturalnego blasku skóry, musimy pamiętać o regularnej i gruntowej pielęgnacji, zwłaszcza demakijażu oraz oczyszczaniu, a także stosowaniu kosmetyków, które są dopasowane do potrzeb naszej cery i charakteryzują się bardzo dobrym składem. Co to właściwie oznacza? Coraz częściej w sprzedaży można znaleźć kolorowe kosmetyki, które dodatkowo posiadają w swoim składzie wiele substancji pielęgnacyjnych, takich jak witaminy, ceramidy oraz minerały. Tak skomponowane produkty są najlepszym dowodem na to, że stwierdzenie: makijaż jest szkodliwy dla cery, staje się mitem. Dzięki tego typu innowacyjnym rozwiązaniom kosmetycznym nie musimy decydować się na dzień odpoczynku od kolorowych kosmetyków, wystarczy, że będziesz pamiętać o ich regularnym zmywaniu oraz nawilżaniu cery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + eighteen =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT