Jak pozbyć się łupieżu?

jak pozbyć się łupiezu
Ogólne, Piekne włosy
Spis treści

Łupież jest chorobą skóry o charakterze globalnym. Według naukowców nawet połowa ludzi na świecie zmagała się przynajmniej raz w życiu z tym problemem. Jeśli zauważysz go u siebie, to najlepiej nie zwlekać i zacząć działać od razu. Aby ułatwić Ci walkę z łuszczeniem naskórka skalpu, przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym podpowiadamy, co jest skuteczne na łupież i jak się go pozbyć.

Czym jest i jakie są przyczyny łupieżu?

Zacznijmy od sprawdzenia, czym tak właściwie jest łupież. Jak wspomnieliśmy na samym początku – to choroba skóry głowy, w której przebiegu pojawia się łuszczenie naskórka. To właśnie przez to widać na włosach małe, białe płatki, które opadają też na ramiona i plecy. Dzięki temu można też łatwo rozpoznać dolegliwość i jak najszybciej rozpocząć skuteczną kurację. Objawy łupieżu różnią się w zależności od jego typu. Wyróżniamy:

  • łupież tłusty: na skalpie występują strupy, najczęściej o odcieniu żółtawym, pojawia się stan zapalny, nieprzyjemny świąd i problem z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów;
  • łupież suchy (zwykły): łagodna postać, której towarzyszy przesuszenie i podrażnienie skóry głowy.

Co istotne, łupież nie jest zaraźliwy i o ile będzie odpowiednio leczony, nie powinien być niebezpieczny zarówno dla skóry głowy, jak i włosów. Wyjątkiem jest typ tłusty – jeśli nie wdrożysz odpowiednich preparatów i zignorujesz problem, to ryzykujesz nawet wyłysieniem.

Aby zrozumieć, jak pozbyć się łupieżu, należy poznać jego przyczyny. Są to przede wszystkim:

  • łuszczyca,
  • sucha skóra głowy,
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy,
  • zakażenie drożdżakami Malassezia (występują naturalnie w ludzkiej skórze, jednak w przypadku zaburzenia mikrobiomu prowadzą do łojotoku i złuszczania się naskórka),
  • rezygnacja z regularnego mycia włosów (martwe komórki i sebum gromadzą się na skórze głowy, powodując tym samym powstawanie łupieżu),
  • zaburzenia hormonalne,
  • niewłaściwa pielęgnacja włosów i skóry głowy.

Co ciekawe, przyczyną łupieżu może być również przewlekły stres, obniżona odporność, a nawet niewłaściwa dieta, w której brakuje witamin i minerałów. Uważaj również na zabiegi stylizacyjne – suszenie czy farbowanie, które mogą powodować przesuszenie skóry głowy.

Szampon przeciwłupieżowy – najlepszy sposób na łupież

Jeśli zastanawiasz się, co jest skuteczne na łupież, to odpowiedź jest prosta: szampon przeciwłupieżowy. To, który wybierzesz, zależy od typu dolegliwości.

  • Łupież suchy: jeśli się z nim zmagasz, to znakomitym wyborem są szampony zawierające kwas salicylowy, smołę pogazową, siarkę, sól cynkową czy siarczek selenu.
  • Łupież tłusty: najlepiej sprawdzają się szampony zawierające leki keratolityczne (kwas salicylowy, siarka, mocznik, rezorcyna) i cytostatyczne (siarczek selenu, ichtiol, dziegcie) oraz związki przeciwgrzybiczne. Kosmetyki powinny także wspomagać walkę z nieprzyjemnym świądem skóry głowy i ograniczać rozmnażanie się drożdżaków.

Co warto wiedzieć o substancjach aktywnych, które są dobre na łupież? Przykładowo siarczek selenu zmniejsza swędzenie, ogranicza złuszczanie i hamuje rozwój grzybów, podczas gdy ichtiol ma właściwości przeciwzapalne i odkażające oraz łagodzi podrażnienia. Z kolei dziegcie, które powstają z węgla kamiennego lub drewna (stąd ich charakterystyczny zapach), zabijają bakterie i ograniczają namnażanie się naskórka, a kwas salicylowy działa oczyszczająco.

Aby szampon przeciwłupieżowy przyniósł oczekiwane efekty, należy używać go zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziesz na opakowaniu.

Co jest dobre na łupież? Właściwa pielęgnacja!

Choć to szampon przeciwłupieżowy jest uznawany za najlepszy sposób na łupież, to mimo wszystko warto zadbać o dodatkową pielęgnację włosów i skóry głowy, na przykład w formie odżywki lub maski. Co powinny zawierać takie kosmetyki? Zdecydowanie witaminę A i E, niacynę i pantenol. Dobrze sprawdza się również nawilżająca gliceryna, czarna rzepa, mydlnica lekarska oraz wyciągi ziołowe – z liści pokrzywy, mięty, kwiatów rumianku czy ziela krwawnika.

Co jeszcze jest dobre na łupież? Możesz wypróbować specjalny tonik do skóry głowy dedykowany konkretnie walce z nadmiernym łuszczeniem się naskórka. Kosmetyk przede wszystkim dokładnie oczyszcza skalp, jednocześnie łagodząc nieprzyjemne swędzenie. Oczywiście, tonik jest jedynie dodatkiem do kuracji i nie zastąpi szamponu przeciwłupieżowego, jednak wspólnie mogą pomóc wygrać walkę zarówno z łupieżem suchym, jak i tłustym. Szukaj produktów zawierających na przykład siarczan cynku, który zmniejsza zaczerwienienia i ogranicza świąd, czy ekstrakt z nasion kawy, olej z rozmarynu i kwas mlekowy. Tonik należy stosować na umytą, wilgotną skórę głowy lub między myciami.

Domowe sposoby na łupież

Jak jeszcze możesz pozbyć się łupieżu? Jeśli nie chcesz inwestować w specjalne szampony i odżywki, a dolegliwości są dopiero w początkowym stadium, to możesz spróbować walczyć z nimi przy użyciu metod stosowanych przez nasze babcie i prababcie. Jakie są najlepsze domowe sposoby na łupież?

  • Płukanka z octu jabłkowego, który ma właściwości regenerujące i grzybobójcze. Wystarczy przygotowywać ją raz w tygodniu.
  • Olej rycynowy dzięki swoim właściwościom nawilżającym, przeciwgrzybiczym i bakteriobójczym może pomóc Ci w walce z suchymi płatkami skóry i swędzeniem. Dodawaj go do ulubionej odżywki lub wykonuj codziennie krótki masaż głowy, aplikując odrobinę oleju na skalp.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć, czyli co jest dobre na ochronę przed łupieżem

Z pewnością znasz powiedzenie: Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dotyczy to również rozmaitych chorób skóry głowy i włosów. Właśnie dlatego profilaktyka jest tak ważna i wymaga wyprowadzenia tylko kilku prostych zmian, aby obniżyć ryzyko pojawienia się problemów ze skalpem. Co działa zapobiegawczo na łupież? Zalecamy:

  • prawidłową pielęgnację skóry głowy i włosów (regularne mycie, stosowanie nawilżających szamponów i odżywek, rezygnacja z silnych produktów do stylizacji);
  • odpowiednią dietę bogatą w witaminy i minerały, w szczególności witaminy z grupy B, A i E oraz magnez, cynk i żelazo;
  • unikanie nadmiernego przegrzewania skóry głowy.

Pamiętaj, że profilaktyka to najlepszy sposób na łupież, który może pomóc Ci oszczędzić nie tylko wiele nerwów, ale także pieniędzy, które niektórzy muszą wydawać w gabinecie u trychologa.

Kiedy sposoby na łupież nie pomagają

Może się zdarzyć tak, że powyższe sposoby na łupież nie przyniosą oczekiwanego efektu. W takich sytuacjach nie musisz panikować, bo z pomocą przychodzi trycholog, czyli specjalista od włosów i skóry głowy, przed którym różnorodne dolegliwości nie mają żadnych tajemnic. Tak naprawdę możesz zgłosić się do niego w każdym momencie – zarówno przed rozpoczęciem samodzielnej walki z łupieżem, jak i już po kilku miesiącach, gdy nie zauważysz zadowalającego efektu domowej kuracji. Co istotne, trycholog pomoże Ci również z łuszczycą, łojotokowym zapaleniem skóry głowy czy nadmiernym wypadaniem włosów.

Wizyta u trychologa jest szczególnie zalecana osobom, u których nastąpiła nagła zmiana w kondycji skóry głowy i włosów, pojawił się świąd i pieczenie czy problemy z łuszczeniem skalpu. Podobnie jest w przypadku, gdy problemy ciągle nawracają. Sama wizyta jest bezbolesna. Podczas pierwszego spotkania specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad, na podstawie którego pozna lepiej Twoje problemy, ale nie tylko. W jego trakcie zapyta również o przyjmowane leki i suplementy, sposób odżywiania czy nawet ewentualne sytuacje stresowe, które mogą być przyczyną licznych problemów z włosami.

Co trycholog zaproponuje na łupież? Wszystko zależy od wyników badań przeprowadzonych w gabinecie. Specjalista najczęściej wykonuje trichoskopię, czyli fotografuje skalp w czterech miejscach, a następnie powiększa zdjęcia. Innym badaniem jest trichogram, który polega na wyrwaniu nawet do 150 włosów razem z cebulkami, aby następnie obejrzeć je dokładnie pod mikroskopem. Równie często wykonuje się analizę pierwiastkową włosa, która pozwala sprawdzić stopień wchłaniania składników odżywczych przez ciało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 15 =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT