Jaką hennę do włosów wybrać? Jak często ją stosować? Jakie daje efekty?

Jaką hennę do włosów wybrać Jak często ją stosować Jakie daje efekty
Piekne włosy
Spis treści

Henna jest barwnikiem roślinnym, który był używany w starożytnym Egipcie. Od wieków stosowany do barwienia skóry i włosów, doskonale sprawdza się i we współczesnych zabiegach kosmetycznych. Jaką hennę do włosów wybrać? Czy każdy może ją stosować i w jaki sposób ten barwnik działa na włosy? Dowiedz się, jaka henna jest najlepsza dla Ciebie.

Co to jest henna do włosów?

Henna to produkt wytwarzany z suszonych liści i pędów rośliny o nazwie Lawsonia inermis. Jest alternatywą dla farb z substancjami chemicznymi i z uwagi na swoje naturalne pochodzenie nadaje się również do barwienia rzęs czy brwi. W przeciwieństwie do licznej grupy farb hennę kupisz w ograniczonej palecie odcieni. Można ją jednak stosować w dwuetapowym farbowaniu, co pozwoli na osiągnięcie różnych rezultatów.

Henna do włosów — jaka najlepsza?

Na rynku kosmetycznym znajdziesz różne produkty barwiące włosy. Są to zarówno trwałe farby do włosów, jak i płukanki czy szampony koloryzujące. W zależności od oczekiwanych efektów możesz więc wybierać spośród licznych odcieni oraz sposobu działania preparatów. Niektóre z nich oferują jedynie podkreślenie naturalnego koloru włosów, a inne farbują je na dowolny, trwały odcień z dostępnej palety. A jaka henna do włosów jest najlepsza?

Naturalne, ziołowe henny do włosów nie zawierają konserwantów, utleniaczy ani substancji chemicznych czy sztucznych barwników. Poszukaj też sprawdzonych producentów, którzy specjalizują się w wytwarzaniu henny z oryginalnymi recepturami. Jeśli zastanawiasz się, jaka henna jest najlepsza, to z pewnością ta ze 100% naturalnym składem. Jeśli dodatkowo ma certyfikat jakości, masz pewność, że kupujesz produkt sprawdzony i bezpieczny.

Henna do włosów — efekty koloryzacji i pielęgnacji

Wśród dostępnych kolorów popularna jest m.in. henna miedziana marki Khadi oraz czerwona, która nada włosom kasztanowo-pomarańczowy odcień rudości. Możesz także wybrać hennę z dodatkiem naturalnych barwników roślinnych. Jednym z nich jest wyciąg z indygowca barwierskiego, który pozwoli uzyskać brązowe tonacje, a także głęboki czarny kolor ze zjawiskowym niebieskim odcieniem. Oryginalna henna to sproszkowana Lawsonia inermis, barwiąca włosy na czerwono. Efekty koloryzacji w dużej mierze zależą od Twojego naturalnego koloru włosów.

Henna dostarcza także włosom substancji odżywczych i pielęgnujących. Wśród nich są witaminy A, B oraz C, działające wzmacniająco na cebulki włosowe, a także składniki mineralne, takie jak cynk, magnez, mangan czy żelazo. Obecne w hennie substancje łączą się z keratyną i uzupełniają jej ubytki w strukturze włosa.Henna działa jak najlepsza substancja barwiąca, dbając jednocześnie o piękny połysk włosów.

Henna na włosy — jak zrobić?

Za każdym razem korzystaj z instrukcji załączonej do produktu. Zazwyczaj po umyciu włosów należy zalać odpowiednią porcję sproszkowanej henny ciepłą wodą (około 50 stopni Celsjusza), najlepiej w szklanym naczyniu. Wybierz taką ilość proszku, która wystarczy na całe włosy. Nieco ostudzoną, ale jeszcze letnią mieszankę nałożyć na włosy. W niektórych przypadkach producenci zalecają dłuższe odczekanie po zmieszaniu proszku i nakładanie henny dopiero po kilku godzinach. Dlatego niezwykle istotne jest dokładne zapoznanie się z ulotką producenta.

Włosy należy owinąć folią spożywczą oraz ciepłym ręcznikiem i pozostawić na dłużej. Czas trzymania barwnika wynosi od kilkudziesięciu minut do nawet 2-3 godzin. Wszystko zależy od rodzaju produktu i efektu, jaki ma dać henna do włosów.

Cząsteczki henny wiążą się z białkiem włosa, wnikając we włókna, a przy tym nie niszcząc jego struktury. Tworzą również na powierzchni włosów warstwę ochronną, zabezpieczającą je przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Hennę zmyj czystą, ciepłą wodą i nie używaj szamponu przez 48 godzin po barwieniu włosów. Nie rozczesuj też włosów, zanim nie zmyjesz z nich w całości roślinnej papki barwiącej.

Ostateczny kolor po nałożeniu henny jest widoczny po mniej więcej dwóch dobach. Niektóre produkty pełnię kolorystycznej głębi osiągają dopiero po kilku dniach, w wyniku procesu utleniania i ciemnienia.

Henna na włosy — jak często?

Zastanawiasz się, czy wybrać hennę do włosów i jaka jest najlepsza, jeśli jesteś w ciąży? Sproszkowana, ekologiczna henna marki Khadi wytwarzana wyłącznie z surowców roślinnych, zapewni Ci bezpieczne farbowanie włosów, zarówno podczas ciąży, jak i karmienia. Najlepiej jednak wybrać taką, z której już korzystałaś wcześniej. Głównym problemem może być bowiem Twoja indywidualna reakcja uczuleniowa, jeśli jesteś alergikiem.

Ze względu na długotrwały efekt barwienia, warto też przeprowadzić testowe hennowanie na paśmie włosów. W przypadku, gdy uzyskasz niezadowalający i zbyt słaby kolor włosów, możesz powtórzyć hennowanie. Bezpieczne i ekologiczne henny nie niszczą włosów, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich 2-3 razy w miesiącu.

Jakie dodatki znajdziesz w mieszkankach henny do włosów?

Stosowanymi dodatkami do sproszkowanej henny są wyciągi z amli, czyli agrestu indyjskiego oraz jatrophy. Zapewniają one intensywny rudo-czerwony kolor na jasnych włosach oraz piękny mahoniowy odcień na ciemnych. Znajdziesz także dodatki zakwaszające, jak acerola, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, hibiskus czy żurawina. Ekstrakt z aceroli działa na włosy nawilżająco i rozświetlająco. Wzmacnia też ich powierzchnię, zapobiegając rozdwajaniu końcówek. Kwas cytrynowy i jabłkowy to naturalne rozjaśniacze, które dodatkowo nabłyszczają i wygładzają włosy, a także ograniczają ich elektryzowanie. Z kolei żurawina jest źródłem cennych witamin, przyspiesza wzrost włosów i zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu. Jest też niezawodna w podtrzymywaniu rudych odcieni włosów. Dodatek rośliny o nazwie Cassia, na przykład zawarty w hennie marki Sattva, dodaje natomiast ciepłych, złocistych refleksów, co najlepiej widać na naturalnych blond włosach oraz tych w kolorze jasnego brązu.

Chociaż hennowanie jest procesem bardziej złożonym i wymagającym więcej cierpliwości, aniżeli stosowanie gotowej farby chemicznej, warto podjąć wyzwanie. Korzyścią jest nie tylko trwały, naturalny kolor włosów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo stosowania w pełni ekologicznych środków barwiących, które nie niszczą włosów, a nawet poprawiają ich kondycję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − thirteen =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT