Jakie tampony wybrać? Jak je aplikować?

Jakie tampony wybrać? Jak je aplikować?
Ogólne
Spis treści

Wybór odpowiednich tamponów nie jest zadaniem łatwym ani komfortowym, szczególnie wówczas gdy w swoim najbliższym otoczeniu nie mamy nikogo, kto mógłby wspomóc w wyborze. Dodatkowo wokół korzystania z tamponów narosło wiele mitów i sprzecznych informacji. Wiedza na ten temat często nie jest zbyt duża. Postanowiliśmy to zmienić i przybliżyć nieco temat wszystkim, którzy chcieliby korzystać z tamponów zarówno regularnie, jak i okazjonalnie.

Jakie tampony wybrać?

Pierwsze pytanie jakie pojawi się w kontekście tego typu środków higienicznych będzie brzmieć jakie tampony wybrać? Producenci pozostawiają do dyspozycji tampony w kilku różnych rozmiarach. Dzięki temu można dostosować je do poziomu intensywności krwawienia miesiączkowego. W mniej obfite dni można wypróbować rozmiar MINI, zaś w przypadku bardzo obfitej menstruacji warto sięgnąć po super chłonne tampony na przykład oznaczone podpisem SUPER PLUS. Taką strategię warto przyjąć przede wszystkim z uwagi na to, że bardziej chłonne tampony zapewniać będą większy komfort fizyczny i psychiczny. Nie będzie konieczności aby co chwilę sprawdzać, czy tampon nie przecieka, jak mogłoby mieć to miejsce w przypadku tamponów o niższej chłonności. Decydując się na wybór tamponów warto postawić na produkty oferowane przez znanych i cenionych producentów.

Jak się używa tampony?

Tampony to produkty do higieny intymnej mające za zadanie pochłonąć krew miesiączkową oraz nieprzyjemny zapach towarzyszący menstruacji. Są świetną alternatywą dla klasycznych podpasek. Zdecydowanie są o wiele wygodniejsze i bardziej dyskretne. Tampony aplikuje się w sposób delikatny przy pomocy czubka palca, w taki sposób, aby sznurek zawsze pozostał na zewnątrz. Tampony należy regularnie zmieniać, najlepiej co 3 godziny. Dopuszczalne jest stosowanie tamponów maksymalnie do 6 godzin. Po tym czasie koniecznie należy go wymienić. Specjaliści rekomendują, aby stosować tampony jedynie w sytuacjach koniecznych lub chociażby na zmianę z klasycznymi podpaskami. Z uwagi na możliwość wystąpienia TSS, czyli toksycznego zakażenia krwi nie należy stosować tylko i wyłącznie tamponów.

Tampony – aplikacja krok po kroku

Nie wiesz w jaki sposób aplikować tampon? Przygotowaliśmy dla ciebie szczegółową instrukcję. Dzięki niej obawy przed pierwszą aplikacją tamponu będą o wiele mniejsze. Przede wszystkim przed umieszczeniem tamponu w pochwie dokładnie umyj ręce. W zależności od preferencji możesz wkładać go w pozycji siedzącej lub mając jedną nogę podniesioną i opartą np. o sedes. Wyciągnij tampon z kartonika lub pudełeczka, w którym przechowujesz środki higieniczne i ściągnij folię zabezpieczającą. Następnie pociągnij za sznurek przymocowany do jego dolnej części. Istotne jest, aby zrobić to mocno i gwałtownie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sznurek jest dobrze umocowany. Umieść tampon na palcu wskazującym tak, aby móc swobodnie wsunąć go w pochwę. Drugą ręką delikatnie rozchyl wargi sromowe. Wsuń tampon najgłębiej jak się da. Produkt będzie poprawnie zaaplikowany wówczas gdy nie będziesz go czuć. Usunięcie tamponu jest równie proste i polega jedynie na pociągnięciu za sznureczek.

Jakie są rodzaje tamponów?

Do tej pory w Twojej łazience znajdowały się jedynie wkładki oraz klasyczne podpaski? A może poszukujesz środków higienicznych, ponieważ po raz pierwszy pojawiła się u ciebie miesiączka? Podpowiemy ci zatem jakie są rodzaje tamponów oraz w jaki sposób dobrać produkt, aby zapewniał pełen komfort i higienę. Warto opierać się przede wszystkim na rozmiarze i chłonność. Podobnie jak w przypadku podpasek, producenci tamponów używają oznaczeń w formie kropek, które mówią o chłonności poszczególnego rodzaju produktu. Im większa ilość kropek na opakowaniu, tym bardziej chłonne tampony. Niektórzy producenci oferuję także osobne produkty do stosowania na noc. Ciekawym rozwiązaniem są certyfikowane hipoalergiczne tampony z aplikatorem wykonane na bazie bawełny. Organiczne tampony produkowane są np. przez markę Ginger Organic. Tampony tego producenta znajdziesz w Drogerii Pigment.

Dlaczego tampony są tak popularne?

Miesiączkowanie jest stałym elementem cyklu. Nierzadko wiąże się z obfitym krwawieniem, osłabieniem organizmu oraz niekiedy dolegliwościami zdrowotnymi. Są jednak osoby, które pomimo wystąpienia menstruacji nie chcą rezygnować z codziennych obowiązków, aktywności fizycznej czy planów związanych ze wspólnie spędzonym czasem z bliskimi, zatem bardzo chętnie sięgają po tampony. Nic w tym dziwnego, jest to idealne rozwiązanie wówczas, gdy chcesz iść na trening, spotkać się ze znajomymi, wykąpać w basenie z dziećmi lub iść potańczyć. Tampony są dyskretne i bardzo komfortowe. Na noc oraz w czasie odpoczynku warto skorzystać z podpasek umożliwiających swobodne wyciekanie krwi. W ostatnich latach na rynku pojawiły się podpaski i wkładki higieniczne wielokrotnego użytku oraz kubeczki menstruacyjne. Warto rozważyć także ich użycie.

Po jakie środki higieniczne warto sięgnąć podczas menstruacji?

Regularna wymiana tamponów to nie jedyna czynność higieniczna, jaką należy wykonywać w czasie menstruacji. W tym czasie niezwykle ważna jest higiena intymna. Specjaliści zalecają przynajmniej 2-3 razy dziennie podmywać okolice intymne, najlepiej przy użyciu czystej bieżącej wody oraz dedykowanego płynu do higieny intymnej. Jeśli jesteś w podróży nie masz dostępu do bieżącej wody lub znajdujesz się w miejscu w którym ciężko o komfort, warto skorzystać z dostępnych na rynku chusteczek do higieny intymnej. Chusteczki nasączone są ekstraktami, które mają po pierwsze pomagać przyspieszyć odnowę naskórka, pomagać w utrzymaniu prawidłowego fizjologicznie PH oraz działać kojąco i regenerująco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 19 =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT