Jakie tampony wybrać na pierwszy raz? Tampony dla początkujących

Jakie tampony wybrać na pierwszy raz? Tampony dla początkujących
Ogólne
Spis treści

Dla wielu młodych osób tematy związane z wyborem tamponów i ich aplikacją są nadal tematem tabu. Często borykają się ze stereotypami, kiedyś utrwalonymi, błędnymi informacjami na temat przeciwwskazań do stosowania tamponów. Tym samym ograniczają się jedynie do użytkowania klasycznych podpasek, a przecież tampony są o wiele wygodniejsze i praktyczniejsze. Z myślą o tych, którzy do tej pory nie mieli styczności z tamponami przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu dowiedzą się jakie tampony wybrać na pierwszy raz i od jakiego wieku można używać tamponów.

Tampony – idealne rozwiązanie

Zanim przejdziemy do rozważań na temat praktycznej strony tamponów dowiedzmy się skąd się wzięło słowo tampon. Według znanej nam terminologii, słowo tampon pochodzi z języka francuskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza zatyczkę. W dzisiejszych czasach tampony są dość popularne i chętnie użytkowane. Doceniane są one głównie za to, że pochłaniają nie tylko krew miesiączkową, ale również nieprzyjemny zapach towarzyszący menstruacji. Dzieje się tak dlatego, że krew ma minimalny kontakt z tlenem. Nie dochodzi zatem do jej rozkładu i tym samym do powstawanie nieprzyjemnego zapachu. To kiedy i czy lepiej stosować tampony, czy podpaski jest sprawą bardzo indywidualną. Zależy od osobistych preferencji oraz intensywności miesiączki.

W jakim wieku można używać tampony?

Wokół tego w jakim wieku można używać tamponów narosło wiele mitów. Najczęściej powtarzany jest ten, że z tamponów korzystać można dopiero po ukończeniu 13 roku życia lub też ten mówiący o tym, że tamponów nie powinno używać się przed rozpoczęciem współżycia. Oczywiście są to błędnie powtarzane informacje, które nie mają nic wspólnego z potwierdzonymi badaniami i rekomendacjami lekarzy ginekologów. Z tego typu produktu do higieny intymnej można korzystać już od pierwszej miesiączki. Warto przy tym pamiętać o odpowiednim doborze rozmiaru. Tampony najczęściej dostępne są przynajmniej trzech rozmiarach, czyli tampony małe, średnie i duże. Ich wielkość warto dostosować także do obfitości miesiączki.

Jakie tampony dla początkujących?

Zastanawiasz się jakie tampony wybrać na pierwszy raz? Według nas, swoją przygodę z tamponami warto rozpocząć od najmniejszego rozmiaru. Po raz pierwszy najlepiej użyć tamponu w dzień, w którym krwawienie jest największe, dzięki temu tampon powinien wejść dość gładko, gdyż nawilżenie pochwy jest o wiele większe niż w przypadku dni z mniejszym krwawieniem. Dzięki temu nie będziesz odczuwać dyskomfortu związanego z aplikacją środka higienicznego. Jeśli jednak go odczuwasz i dyskomfort jest bardzo duży, możesz skorzystać z odrobiny lubrykantu. Skąd będziesz wiedzieć, że rozmiar tamponu jest odpowiedni? Możesz wykonać w tym celu test. Tampon powinien być zmieniany maksymalnie co 6 godzin. Optymalny czas to około 3 godzin. W tym czasie możesz dodatkowo założyć wkładkę higieniczną. Jeśli po upływie czasu stosowania tamponu na wkładce pojawiają się czerwone plamy, będzie to oznaka, że tampon jest za mały. Wówczas przy zmianie sięgnij po tampon w większym rozmiarze.

Czy tampony są higieniczne?

Wiele osób nie decyduje się na stosowanie tamponów z obawy na to, że są one niehigienicznie. Czy tak jest? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób tampony są używane. Dokonując wyboru najlepiej postawić na tampony organiczne i stosować je zgodnie z rekomendacją specjalistów. Tampony są bardzo wygodne, są dyskretne i można w nich zarówno pływać, jeździć na rowerze, biegać oraz uprawiać każdą inną dyscyplinę sportową. Są także wygodne wówczas, gdy wybierasz się na ważne spotkanie, czy uczestniczysz w imprezie tanecznej. Nie należy jednak ich nadużywać. Istnieje niewielkie ryzyko powstania choroby TSS, czyli toksycznego zakażenia krwi. Z tego też względu po tampony warto sięgać okazjonalnie, a na noc zawsze zakładać podpaskę.

Jakie tampony na początek – przegląd propozycji drogeryjnych

Higiena intymna dla każdego, bez względu na wiek, powinna być niezwykle ważna. Wybór tamponów oraz pozostałych środków higieny intymnej nie powinien ograniczać się jedynie do dostępnego budżetu. Zdecydowanie warto poświęcić choć kilka minut na to, aby zapoznać się z propozycjami różnych firm i wybrać tampony, które najlepiej trafiać będą w Twoje potrzeby i oczekiwania. Wśród producentów których produkty są warte uwagi z pewnością wymienić trzeba markę o.b. oraz Ginger Organic. Tampony obu tych marek znaleźć możesz asortymencie Drogerii Pigment. Czym wyróżniają się te produkty spośród innych propozycji dostępnych na rynku? Przede wszystkim są to tampony wykorzystujące rewolucyjne technologie. Dzięki temu z łatwością dostosowują się z do ciała i efektywniej wchłaniają cały płyn. W zależności od rozmiaru dedykowane są zarówno no dni słabego, umiarkowanego, jak i intensywnego krwawienia. Przykładowo tampony o.b.® ProComfort™ występują czterech klasach chłonności tj. MINI, NORMAL, SUPER, SUPER PLUS.

Pozostałe środki higieny intymnej

Tampony i podpaski to nie jedyne środki higieny intymnej w naszje ofercie. W każdej łazience powinien znaleźć się dostosowany do indywidualnych potrzeb płyn do higieny intymnej. Wśród dostępnych wariantów znaleźć można płyny do higieny intymnej naturalne, łagodzące oraz nawilżające. O takim samym działaniu spotkać można także żele oraz pianki do higieny intymnej. Bardzo praktyczne i niezastąpione w wielu sytuacjach są także chusteczki do higieny intymnej. Delikatne chusteczki zawierają kwas mlekowy, dzięki czemu wspierają naturalną równowagę okolic intymnych. Dodatkowo wzbogacone są często o ekstrakty łagodzące podrażnienia i dające uczucie świeżości. Są niezawodne w czasie menstruacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

one × two =

INSTAGRAM DROGERIA_PIGMENT