Zapisz się do newslettera i odbierz rabat -10% na pierwsze zakupy Sprawdź szczegóły

Kategorie

Płyny do płukania jamy ustnej

Od najmłodszych lat zaszczepia się w nas potrzebę regularnego szczotkowania zębów w celu utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Czasami jednak zarówno szczotkowanie, jak i korzystanie z nici dentystycznych okazuje się niewystarczające. Chcąc w pełni zadbać o jamy ustnej oraz jej odpowiednią higienę warto dopełnić jej oczyszczanie - również z nagromadzonych w niej bakterii - poprzez płyny do płukania jamy ustnej. W asortymencie Drogerii Pigment znajdziesz płyny do płukania jamy ustnej - naturalne oraz pozbawione alkoholu, zamknięte w wygodnych butelkach o pojemności do 500 ml, różniące się między sobą przeznaczeniem. Nie zwlekaj dłużej i koniecznie zapoznaj się z aktualnie dostępnymi preparatami. Z pewnością znajdziesz u nas ten, który w pełni sprosta Twoim oczekiwaniom.

21 produktów

Dlaczego warto sięgnąć po płyny do płukania jamy ustnej?

Regularne szczotkowanie zębów to całkowite minimum, jeśli chodzi o utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. W niektóre miejsca na powierzchni zębów oraz w przestrzeni między zębowych niezwykle trudno dotrzeć za pomocą szczoteczki. Z tego względu coraz częściej zaleca się stosowanie płynnych preparatów do higieny, takich jak dostępne w poniższej kategorii płyny do płukania jamy ustnej. Z ich pomocą można zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy, usunąć nagromadzony na zębach osad, ochronić nadwrażliwe zęby, zadziałać antybakteryjnie, a także oczyścić i skutecznie odświeżyć oddech. Płyny do płukania jamy ustnej sprawdzają się również w momencie, gdy nie mamy możliwości dokładnego umycia zębów np. w podróży.

Płyny do płukania jamy ustnej - kiedy i jak stosować?

Na półkach sklepowych można znaleźć różnorodne płyny do płukania jamy ustnej, które różnią się między sobą, wcześniej wspomnianym przeznaczeniem i tym samym składem. W zależności od wybranego preparatu można go stosować wyłącznie raz dziennie, aby nie podrażnić za jego sprawą jamy ustnej lub nawet kilka razy dziennie. Co więcej, niektóre płyny do płukania jamy ustnej przeznaczone są do stosowania przed rozpoczęciem mycia zębów. Najczęściej jednak stosuje się je tuż po ich higienie w celu zapobiegnięcia wytworzenia się płytki nazębnej. Szacuje się, że płukanie ust powinno trwać około 30 sekund. Niemniej przed rozpoczęciem płukania warto dokładnie zapoznać się z zaleceniami od producenta, znajdującymi się po zewnętrznej stronie etykiety.

Płyny do płukania jamy ustnej i ich rodzaje

Podobnie jak pasty do mycia zębów, płyny do płukania jamy ustnej różnią się między sobą składnikami, które zostały w nich zawarte, a co za tym idzie, działaniem. W zależności od swoich indywidualnych potrzeb możesz sięgnąć po płyny do płukania jamy ustnej:

  • o działaniu antybakteryjnym (idealnym do codziennego stosowania, które mają na celu skuteczne usunięcie szkodliwych bakterii),
  • o działaniu przeciwpróchniczym (ze względu na obecność fluoru, pomagają ochronić przed próchnicą miejsca trudno dostępne dla szczoteczki do zębów),
  • o działaniu remineralizującym (pomagają w zredukowaniu nadwrażliwości zębów),
  • o działaniu wybielającym (przyczyniają się do usunięcia przebarwień ze szkliwa zębowego),
  • o działaniu odświeżającym (najczęściej bogate w rozmaite składniki ziołowe, mają na celu wspomóc odświeżenie oddechu),
  • ortodontyczne (dedykowane posiadaczom aparatów ortodontycznych, mając na celu ułatwienie utrzymania higieny jamy ustnej, gdyż w szczelinach aparatów często pozostają resztki jedzenia),
  • po zabiegach stomatologicznych (o działaniu antyseptycznym, pomagają zwalczyć drobnoustroje oraz wspomagają procesy regeneracyjne tkanek).

Płyny do płukania jamy ustnej dla dzieci

Płyny do płukania jamy ustnej dla dzieci są rekomendowane pociechom powyżej 6 roku życia, które potrafią już samodzielnie z nich korzystać. Warto przed zakupem dokładnie zapoznać się z zaleceniami od samego producenta. Niemniej z pomocą płynów do higieny jamy ustnej nie tylko w pełni zadbasz o prawidłową higieny jamy ustnej u swoich pociech, ale także zaszczepisz w nich nawyk dbania o własne zdrowie. W sklepach najczęściej można znaleźć płyny do płukania jamy ustnej dla dzieci w naprawdę wielu smakach, zaczynając od smaku truskawkowego, po smak gumy balonowej.